Cienījamie „Eiropas Kustības Latvijā” biedri un atbalstītāji,
Eiropas Kustība Latvijā vēl Jums laimīgu jauno 2014.gadu! Nosūtam Jums pirmo ziņu lapu šajā gadā par jaunākajām iespējām un pasākumiem! Gads iesācies ar daudzām jaunām projektu iespējām.
Mums joprojām ir tehniskas problēmas, tāpēc ziņu lapa ir pieejama mūsu mājas lapā.
Ar sveicieniem,
Eiropas Kustība Latvija
___________________________________________________________________
SATURS
PASĀKUMI
1. 2014. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētas -Rīga un Ūmeo
2. Grieķijas prezidentūras atklāšanas pasākums
3. Latvija kļūst par 18. eirozonas valsti
KONKURSI
4. Vakances Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariātā
5. Doktoranti un jaunie zinātnieki var saņemt finansējumu pētījumiem Šveicē
6. Valsts Kultūrkapitāla fonda izsludināti konkursi
7. Izsludina 2014. gada Nordplus programmas konkursu
8. Izsludina konkursu Erasmus+ projektu pieteikumiem
9. Memoranda īstenošanas padomes sekretariāts izsludina NVO pārstāvju pieteikšanos
10. Starptautiskās prakses un izglītības iespējas
LĪDZDALĪBA UN EIROPAS KALENDĀRS
11. Gada Eiropas cilvēks – Valdis Dombrovskis *
12. Eiropas Kustība Latvijā saņem pateicību par ieguldījumu Eiropas Pilsoņu gada norisē *
13. Jaunākās ES publikācijas: Ziņojums par pilsoniskumu 2013, padomi par iepirkšanos ārzemēs, informācija par Eiropas Padomi
14. Aicinām izteikt viedokli par EESK atzinumu projektu izglītības jomā *
15. Eiropas Kalendārs – zīmīgie datumi tuvākajās nedēļās *
___________________________________________________________________________
PASĀKUMI
1. 2014. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētas – Rīga un Ūmeo
Par 2014. gada Eiropas Kultūras galvaspilsētām kļuvušas Rīga un Zviedrijas pilsēta Ūmeo. Eiropas kultūras galvaspilsētu programma aizsākās 1985.gadā, tās mērķis ir iepazīstināt ar Eiropas kultūras daudveidību un bagādību, kā arī veicināt Eiropas identitātes apziņu. Par pirmo Eiropas Kultūras galvaspilsētu tika pasludinātas Atēnas un jāatzīmē, ka kopš 2011. gada katru gadu divas ES dalībvalstu pilsētas kļūst par Eiropas Kultūras galvaspilsētām.
Otra 2014.gada Eiropas Kultūras galvaspilsēta ir Zviedrijas pilsēta, kas atrodas 600 kilometrus uz ziemeļiem no Stokholmas, kas savukārt bija Eiropas Kultūras galvaspilsēta 1998.gadā. Ūmeo ir pazīstama kā Zviedrijas izglītības, tehnisko un medicīnisko pētījumu centrs.
„Rīga 2014” programmas atklāšanas pasākumi ilgs trīs dienas – no 17. līdz 19. janvārim.
Papildu informācija par plānotajiem kultūras pasākumiem 2014.gadā: http://riga2014.org/
2. Grieķijas prezidentūras atklāšanas pasākums
8.janvārī ES Mājā (Aspazijas 28) plkst.11. notiks Grieķijas prezidentūras atklāšanas pasākums, kur tiks prezentētas prezidentūras prioritātes un stratēģijas.
3. Latvija kļūst par 18. eirozonas valsti
2014. gada 1. janvārī Latvija kļuva par 18. eirozonas valsti, pievienojoties aptuveni 330 miljoniem cilvēku, kas lieto vienoto Eiropas valūtu – eiro. Latvija ir otrā no Baltijas valstīm, kas pievienojas eirozonai (pirmā bija Igaunija 2011. gadā).
Pirmās divas 2014. gada nedēļas norēķināties varēs gan ar latiem, gan eiro. Latus sešus mēnešus varēs apmainīt visās komercbankās un neierobežotu laiku – Latvijas Bankā. Jau divas trešdaļas no skaidras naudas norēķiniem notiek eiro.
4. Vakances Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē sekretariātā
Ir izsludināts atklāts konkurss uz prezidentūras finanšu plānošanas un uzraudzības departamenta projekta koordinatora/-es (darbinieka/-ces) (pasākumu norises nodrošināšanas jomā) amatu (uz noteiktu laiku) un uz prezidentūras komunikācijas un sabiedrisko attiecību departamenta projekta koordinatora/-es (darbinieka/-ces) amatu (uz noteiktu laiku).
5. Doktoranti un jaunie zinātnieki var saņemt finansējumu pētījumiem Šveicē
Šveices Stipendiju fonds piedāvā Latvijas doktorantiem un jaunajiem zinātniekiem no 2014.gada 3. janvāra līdz 1.aprīlim pēdējo reizi šīs programmas ietvaros pieteikties finansējumam, lai sava doktorantūras vai pēcdoktorantūras darba ietvaros izstrādātu pētījumus Šveicē.
Stipendiju apjomu nosaka tās veids un Šveicē pavadītais laiks. Doktorantiem stipendiju var piešķirt no 6 līdz 24 mēnešiem, jaunajiem zinātniekiem – no 6 līdz 18 mēnešiem, savukārt pētījuma vadītājiem – pieredzes apmaiņas vizītei līdz piecām dienām.
6. Valsts Kultūrkapitāla fonda izsludināti konkursi
Līdz 2014. gada 31. janvārim pulksten 12.00 Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) pieņem projektus kultūras projektu konkursā: Literatūras, Mūzikas un dejas mākslas, Teātra mākslas, Filmu mākslas, Vizuālās mākslas, Kultūras mantojuma, Tradicionālās kultūras, Dizaina un arhitektūras nozarēs. Iespējams iesniegt arī starpdisciplinārus projektus.
Projektu konkursos projekta pieteikumus var iesniegt fiziskas personas vai juridiskas personas, kas atbilst konkursa nolikuma prasībām.
7. Izsludina 2014. gada Nordplus programmas konkursu
Valsts izglītības attīstības aģentūra aicina izglītības iestādes un organizācijas iesniegt pieteikumus Nordplus Jauniešu, Pieaugušo, Augstākās izglītības, kā arī Horizontālā un Ziemeļvalstu valodu programmā, lai īstenotu sadarbības projektus izglītībā starp Baltijas un Ziemeļvalstīm.
Programmā piedalās Baltijas un Ziemeļvalstis: Dānija, Somija, Islande, Norvēģija, Zviedrija, Latvija, Lietuva un Igaunija. Nordplus projekti veicina starpkultūru sadarbību, uzlabo un ievieš jauninājumus Ziemeļvalstu un Baltijas valstu izglītības sistēmās.
Līdz 3. martam pieteikumus var iesniegt šādās Nordplus programmas apakšprogrammās: Jauniešu programma, Augstākās izglītības programma, Pieaugušo izglītības programma, Ziemeļvalstu valodu programma, Horizontālā programma.
Programma atbalsta projektus, kas veicina zināšanu apguvi, apmaiņu un sadarbības tīklu veidošanu un kas atbilst kā visas programmas, tā arī apakšprogrammas mērķiem. Ar mērķiem var iepazīties programmas rokasgrāmatā (angļu valodā): http://www.nordplusonline.org/media/files/nordplus_handbook_2014_in_english2 Visi interesenti 9. un 15. janvārī aicināti uz VIAA organizētajiem informatīvajiem semināriem par Nordplus projektu konkursa nosacījumiem.
8. Izsludina konkursu Erasmus+ projektu pieteikumiem
VIAA izsludina 2014. gada projektu pieteikumu konkursu ES izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta atbalsta programmā Erasmus+. Konkursā var piedalīties organizācijas, kas darbojas izglītības, apmācības, jaunatnes vai sporta jomā. No 2014. gada janvāra pretendenti (juridiskas personas) var iesniegt projektu pieteikumus finansējuma saņemšanai. Projektu pieteikumus jaunajā programmā varēs iesniegt tikai elektroniski. Aizpildīta projekta pieteikuma veidlapa ir jānosūta tiešsaistē atbilstoši projekta pieteikuma veidlapā un veidlapu aizpildīšanas vadlīnijās minētajai informācijai.
Projektu pieteikumu iesniegšanas termiņi:
Pamatdarbība nr.1:
Personu mobilitāte izglītības, apmācības un jaunatnes jomā (visi) – 2014. gada 17. marts;
Kopīgu maģistra grādu iegūšana – 2014.gada 27.marts.
Pamatdarbība nr.2:
Stratēģiskās partnerības izglītības, apmācības un jaunatnes jomā (visi) – 2014. gada 30.aprīlis;
Zināšanu apvienības, nozaru prasmju apvienības – 2014. gada 3.aprīlis.
Jean Monnet darbības:
Katedras, moduļi, izcilības centri, atbalsts iestādēm un apvienībām, tīkli, projekti – 2014. gada 26.marts.
9. Memoranda īstenošanas padomes sekretariāts izsludina NVO pārstāvju pieteikšanos
Memoranda īstenošanas padomes sekretariāts izsludina NVO pārstāvju pieteikšanos dalībai Valsts sekretāru sanāksmēs un Ministru kabineta komitejas sēdēs ar padomdevēja tiesībām.
Atbilstoši Memoranda padomē pieņemtai kārtībai, savu pārstāvi var nominēt sekojošas NVO:
3. Pieteikt kandidātu ir tiesības tādai nevalstiskajai organizācijai, kas atbilst visiem šiem kritērijiem:
3.1. nevalstiskā organizācija ir biedrība vai nodibinājums, kas reģistrēts Latvijas Republikā vismaz trīs gadus pirms konkursa izsludināšanas;
3.2. pēdējā pilnajā pārskata gada laikā biedrībai nav bijis un konkursa izsludināšanas brīdī nav nodokļu un (vai) valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu parādu; iesniedzējs nav pasludināts par maksātnespējīgu, neatrodas likvidācijas stadijā un tā saimnieciskā darbība nav apturēta vai pārtraukta;
3.3. nevalstiskā organizācija ir organizāciju apvienība, kuras sastāvā ir citas nozares nevalstiskās organizācijas;
3.4. nevalstiskā organizācija darbojas visā Latvijas teritorijā;
3.5. nevalstiskā organizācija darbojas interešu aizstāvības jomā;
3.6. nevalstiskā organizācija sadarbojas ar valsts pārvaldes institūcijām;
3.7. nevalstiskās organizācijas administratīvā spēja nodrošina informācijas izplatīšanu un citu nozares nevalstisko organizāciju aktivitāšu koordināciju, kā arī atgriezeniskās saiknes nodrošināšanu.
Savukārt nominētajam pārstāvim ir jāatbilst sekojošiem kritērijiem:
4. Nevalstiskā organizācija var izvirzīt tādu fizisko personu (turpmāk – kandidāts), kura atbilst visiem šiem kritērijiem:
4.1. tai ir vismaz 18 gadu;
4.2. pēdējos trīs gadus tā darbojusies nevalstiskās organizācijās;
4.3. persona līdzdarbojusies tiesību aktu un/vai politikas plānošanas dokumentu izstrādē valsts un/vai pašvaldību institūciju darba grupu sastāvā (tiek uzskatīta par priekšrocību).
9.1. iesniegumu, kurā norādīts biedrības nosaukums, reģistrācijas numurs, juridiskā adrese un e-pasta adrese, kā arī kandidāta vārds, uzvārds, personas kods, dzīvesvietas adrese, kontakttālrunis un e-pasta adrese;
9.2. biedrības darbības aprakstu (līdz 3000 zīmēm) pēdējo piecu gadu laikā, īpaši norādot veidu, kādā veidā biedrības vai nodibinājuma administratīvā spēja, līdzšinējā pieredze līdzdalībā valsts pārvaldē, sadarbībā ar valsts pārvaldes institūcijām un citām nevalstiskajām organizācijām varēs nodrošināt sekmīgu pieteiktā kandidāta darbību kā NVO pārstāvim Ministru kabineta komitejā, informācijas izplatīšanu un citu nozares nevalstisko organizāciju aktivitāšu koordināciju, kā arī atgriezeniskās saiknes nodrošināšanu;
9.3. kandidāta dzīvesgājumu (curriculum vitae);
9.4. kandidāta motivācijas rakstu (līdz 3000 zīmēm), kurā viņš apraksta savu pieredzi nevalstiskajā sektorā un izpratni par NVO pārstāvja lomu darbojoties Ministru kabineta komitejā;
10. Nevalstiskā organizācija 9.punktā minētos dokumentus iesniedz Valsts kancelejā. Uz aploksnes norāda biedrības nosaukumu un juridisko adresi, kā arī norādi “Konkursam NVO pārstāvja izraudzīšanai darbam Ministru kabineta komitejā”. Dokumentus nosūta elektroniski uz adresi vk@mk.gov.lv
Dokumentu iesniegšanas/iesūtīšanas termiņš ir 2014.gada 3.februāris.
17. decembra vakarā ar apbalvošanas ceremoniju Latvijas Bankas Zelta zālē ir noslēdzies balsojums par 2013. gada EIROPAS CILVĒKU LATVIJĀ. Jau otro reizi balsojuma 16 gadu vēsturē lielāko sabiedrības atzinību ir nopelnījis LR Ministru prezidents Valdis Dombrovskis.
Savā uzrunā klātesošajiem un visiem balsotājiem Valdis Dombrovkis atzina, ka ir īpašs gods Gada Eiropas Cilvēks Latvijā titulu iegūt tieši šobrīd, jo 2013. gads ir nozīmīgākais Latvijas vēsturē pēc 2004. gada, kad kļuvām par Eiropas Savienības sastāvdaļu. Jau pēc pāris nedēļām Latvija pievienosies eirozonai un tieši eiro ieviešana ir bijis viņa vadmotīvs darbam trīs valdību garumā un krīzes pārvarēšanas periodam. Šajā laikā varam mācīties, ka ne eiro, ne eirozona kopumā nav glābiņš situācijai, ja paši neīstenojam saprātīgu politiku. Šobrīd mums nav iedota brīvbiļete uz bezatbildīgu politiku, ir svarīgi nezaudēt politisko dinamiku un virzīties uz priekšu. Ar eiro ieviešanu noslēdzas krīzes pārvarēšanas posms un šis ir labs noslēgums vienam darba posmam.
GADA EIROPAS CILVĒKS LATVIJĀ tiek noteikts sabiedrības balsojumā, ko organizē Eiropas Kustība Latvijā, šogad sadarbojoties ar Latvijas Banku, Eiropas Parlamenta Informācijas biroju Latvijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā un Latvijas Sabiedrisko mediju vienoto ziņu portālu www.lsm.lv.
Sadarbības partneri:
Pa kreisi: Gada Eiropas cilvēks 2013 – Valdis Dombrovskis. Pa labi (no kreisās): EKL prezidents Andris Gobiņš, Egils Levits, Valdis Dombrovskis, Inese Vaidere.
Foto: Marija Tukina
12. Eiropas Kustība Latvijā saņem pateicību par ieguldījumu Eiropas Pilsoņu gada norisē *
Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš un projektu vadītāja, padomniece Kristīne Gailīte un citi aktīvisti no Kultūras ministres D.Melbārdes un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājas I. Šteinbukas saņem pateicību par ieguldījumu Eiropas Pilsoņu gada norisē.
Pērn, pamatojoties uz Eiropas Komisijas priekšlikumu, ES valstis un Eiropas Parlaments 2013. gadu oficiāli pasludināja par Eiropas Pilsoņu gadu. Tā mērķis – veicināt eiropiešu informētību par viņu kā Eiropas Savienības pilsoņu tiesībām un mudināt cilvēkus kļūt pilsoniski aktīvākiem, iesaistoties debatēs par aktuāliem jautājumiem. Eiropas Pilsoņu gads ticis aktīvi atzīmēts arī Latvijā – vairākumu pasākumu koordinējusi Kultūras ministrija, tos īstenojot dažādām Latvijas nevalstiskajām organizācijām un biedrībām.
13. Jaunākās ES publikācijas: Ziņojums par pilsoniskumu 2013, padomi par iepirkšanos ārzemēs, informācija par Eiropas Padomi
ES elektroniskajā grāmatnīcā ir pieejami jauni bezmaksas izdevumi par dažādām jomām: ikgadējais ziņojums par Eiropas pilsoņu tiesību ievērošanu 2013. gadā, dažādi ieteikumi un padomi par iepirkšanos ārzemēs un arī informācija par to, kā darbojas Eiropas Savienības institūcijas un Eiropas Padome.
14. Aicinām izteikt viedokli par EESK atzinumu projektu izglītības jomā *
Eiropas Kustība Latvijā apkopo ekspertu viedokļus par EESK atzinumu projektu SOC/493 „Opening-up Education”, kas skar jautājumus par informācijas tehnoloģiju ieviešanu izglītības iestādēs un pasniedzēju apmācīšanu.
Ja vēlaties izteikt viedokli vai komentārus, lūdzu sūtīt e-pastu uz info@eiropaskustiba.lv līdz 8.janvārim.
15. Eiropas Kalendārs – zīmīgie datumi tuvākajās nedēļās *
***
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Šī Ziņu lapa ir izdota ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par Ziņu lapas saturu atbild biedrība „Eiropas Kustība Latvijā”
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@eiropaskustiba.lv. Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.