Zemāk ir apkopotas pēdējo divu nedēļu ziņas no Baltkrievijas – cilvēktiesību pārkāpumi turpinās, un pasliktinās arī ekonomiskā situācija valstī, kamēr Aleksandra Lukašenko režīms atsakās no dialoga ar Eiropas Savienību.
13.-19. februāris
Darba nedēļa sākās ar to, ka tika ierosināta jau otrā krimināllieta pret bijušo iekšlietu ministra vietnieku Jevģēniju Poludņu, kuru tur aizdomās par dienesta pilnvaru pārsniegšanu.
Baltkrievijā joprojām turpinās patvaļīgi cilvēku aresti, kurus aiztur uz ielas un aizved nezināmā virzienā. Piemēram, Ivanam Šilo tiesa neklātienē piesprieda 20 administratīvā aresta diennaktirs par to, ka viņš piedalījās vasaras „klusējošajās akcijās”. Bet, tā kā Ivans mācās Polijā, viņš tika arestēts, kad atgriezās mājās uz brīvdienām.
Eiropas Parlaments pieņēma rezolūciju, nosodot nāvessodus Konovālovam un Kovaļevam, kurus apsūdz terorismā. Tiesa atzina, ka viņi ir vainīgi Minskas metro teroraktā, kas notika 2011. gada pavasarī. Rezolūcija aicina Aleksandru Lukašenko apžēlot notiesātos un noteikt Baltkrievijā moratoriju uz nāvessodu.
20.-25. februāris
20. februārī Valsts prezidents pieņēma akreditācijas rakstus no Argentīnas, Izraēlas, Ķīnas Tautas Republikas, Luksemburgas, Norvēģijas, Sanmarīno, Etiopijas, Japānas vēstniekiem un Apustuliskā Nuncija. Uzrunājot diplomātus, prezidents uzsvēra, ka „высоко augsti vērtē partnerību un draudzīgumu attiecībās ar visām valstīm un nepacieš diktātu”. Turklāt Aleksandrs Lukašenko aicināja viņus „vērtēt Baltkrieviju objektīvi un bez aizspriedumiem.” Plašu sabiedrisko rezonansi izsauca jaunā Izraēlas vēstnieka paziņojums par politiskajiem ieslodzītajiem Baltkrievijā, ko viņš izteica pirmajā preses konferencē. Šagala kungs noteica: „Es esmu Izraēlas pilsonis, mums nav politieslodzīto. Kas attiecas uz Baltkrieviju, tad es nezinu, man vajag palasīt avīzes. Pēc pusgada es atbildēšu uz Jūsu jautājumu. Es esmu žurnālists un lieliski zinu, kā tiek veidoti raksti. Vai Jūs pati esat bijusi politieslodzīto nometnēs?” – diplomāts jautāja žurnālistei.
Janvārī baltkrievu vidējā alga samazinājās par 2,7%, un tagad tie ir apmēram 340 USD.
Kampaņas „Saki taisnību!” jaunatnes spārna aktīvistam Pavelam Vinogradovam tika piespriestas 10 administratīvā aresta diennaktis par to, ka viņš organizēja „rotaļlietu protesta akciju” pretī Minskas Domes ēkai.
Vakar, 25. februārī, Baltkrievijas Tautas Frontes aktīvists Sergejs Kovaļenko tika notiesāts uz 2 gadiem un 1 mēnesi kolonijā par to, ka 2010. gadā janvārī viņš izkāra Ziemassvētku eglītē sarkanbaltsarkano karogu (Baltkrievijas vēsturiskais karogs).
Un – pēdējo dienu ārkārtas notikumi
Pēdējā februāra dienā Baltkrievijas valdība lēma izsūtīt no Baltkrievijas Polijas vēstnieku un Eiropas Savienības delegācijas Baltkrievijā vadītāju. Valdība šo soli spēra, atbildot uz ES sankciju pastiprināšanu attiecībā uz vairākiem ierēdņiem – ES teritorijā tika aizliegts iebraukt vēl 21 amatpersonai. Šobrīd „melnajā sarakstā” iekļauti vairāk kā 220 baltkrievu ierēdņu uzvārdi, ieskaitot Valsts prezidentu, viņa dēlus un tiesnešus, kas tiesāja politieslodzītos. Šo lēmumu pieņēma ES Padome. Parādot savu stingro nostāju, Eiropas Savienība arī atsauca visus savus vēstniekus Baltkrievijā uz konsultācijām. Lietuvas ārlietu ministrs Audroņus Ažubalis komentēja situāciju sekojoši „mēs spēlējām vienā komandā ar vēl 26 Eiropas Savienības spēlētājiem un cenšamies saskaņot visas savas darbības. Tika pieņemts kopīgs lēmums par visu vēstnieku atsaukšanu uz konsultācijām. Rīt mūsu vēstnieks atgriežas uz konsultācijām uz Lietuvu. Situācija ir bēdīga, jo ES diplomātu skaita samazināšanās Minskā nozīmē tikai vienu – dialogs sašaurinās vai vispār nokļūst uz izzušanas robežas. Tas ir ļoti slikts signāls.” Jāatzīmē, ka diplomātiskajās tiesībās vēstnieku atsaukšana tiek uzskatīta par galējo soli, pirms saraut diplomātiskās attiecības starp valstīm.
Ketrīna Eštone, ES Augstā pārstāve ārpolitikas un drošības politikas jautājumos, ir ierosinājusi parakstu vākšanu ar lūgumu atcelt Pasaules čempionātu hokejā, kas gaidāms Baltkrievijā, savukārt Polijas deputāts no „Likuma un taisnīguma” frakcijas, Jaroslavs Selins, ierosināja melnajā sarakstā iekļaut ne tikai Baltkrievijas drošības dienestu pārstāvjus, bet arī viņu ģimenes. Turklāt šodien Polijas Seims pieņēma rezolūciju par cilvēktiesību stāvokli Baltkrievijā, aicinot Eiropas valstu parlamentāriešus aktīvi atbalstīt Baltkrievijas pilsonisko sabiedrību, demokratizācijas procesus Baltkrievijā, kā arī pieprasot atbrīvot visus Baltkrievijas politieslodzītos.
Olga Domorada
Tulkojums no krievu valodas
Citus Olgas Domoradas rakstus par situāciju Baltkrievijā Jūs varat atrast, uzklikšķinot uz taga “Baltkrievija” zem raksta nosaukuma.