Latvijas Politologu biedrība sadarbībā ar Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības (ES) Padomē sekretariātu un finanšu konsultāciju uzņēmumu Ernst&Young Baltic aicina apmeklēt šā gada 6. jūnijā plkst. 10:00 Ārlietu ministrijas telpās rīkoto diskusiju Lauksaimniecība un zivsaimniecība. Šī būs jau otrā no 10 plānotajām tematiskajām diskusijām, kurās, aptverot plašu ES politikām atbilstošu tēmu loku, paredzēts diskutēt par Latvijas prioritātēm, tai pārņemot ES padomes prezidējošās valsts pienākumus 2015. gadā 1. janvārī.
Pasākumā ar ievadziņojumu uzstāsies Latvijas Lauksaimniecības universitātes Ekonomikas fakultātes dekāne Irina Pilvere. Eksperte uzsver, ka debates par Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) un Kopējās zivsaimniecības politikas (KZP) attīstību nākotnē joprojām turpinās. Reformas, ko abas politikas piedzīvojušas kopš XX gadsimta 80. gadiem, tiek vērtētas kā neilgtspējīgas un nesavietojamas ar turpmāku globālās tirdzniecības liberalizāciju. Plānots, ka ievērojamākās izmaiņas abas nozares skars 2014. gadā, sākoties jaunajam ES budžeta periodam. Līdz ar to, Latvijai, kura 2015. gadā uzņemsies ES Padomes prezidējošās valsts pienākumus, ir iespēja definēt savas prioritātes nozaru attīstībā.
Dokumentā “KLP virzībā uz 2020: Pārtika, dabas resursi un teritoriālie izaicinājumi” ir tikuši identificēti trīs galvenie izaicinājumi Kopējai lauksaimniecības politikai: pārtikas drošība; apkārtējā vide un klimata izmaiņas; teritoriālais līdzsvars. Lai rastu atbildi šiem izaicinājumiem, KLP nākotnei ir noteikti trīs mērķi:
- dzīvotspējīga pārtikas ražošana;
- ilgtspējīga dabas resursu pārvaldība un klimata pārmaiņu mazināšana;
- līdzsvarota teritoriālā attīstība.
Savukārt, Baltijas jūras stratēģija, kas papildus lauksaimniecības jautājumu sekmēšanai ietver arī zivsaimniecības ilgtspējas uzlabošanu, iekļauj Latvijai nozīmīgus jautājumus zivsaimniecības nozares turpmākās darbības nodrošināšanā. Šajā kontekstā ir būtiski, lai kvotu noteikšana tiktu saistīta arī ar nozares darbības nodrošināšanu.
Eksperte īpaši akcentē – plānojot nozaru tālāko attīstību, jāvērš uzmanība uz to, lai, domājot par nepieciešamību nozarēs kāpināt efektivitāti un konkurētspēju, netiktu aizmirsts arī par dabas resursu sabalansētu izmantošanu un teritoriju līdzsvarotu attīstību.
Pēc I. Pilveres ziņojuma noklausīšanas paredzēts grupu darbs/prāta vētra, kurā visi diskusijas dalībnieki tiks aicināti paust savas idejas un ierosinājumus. Tālākajā pasākuma norises gaitā prāta vētras rezultātus būs iespējams prezentēt pārējiem pasākuma dalībniekiem. Diskusijas moderators būs bijušais Eiropas Parlamenta deputāts Guntars Krasts. Kopējais pasākuma ilgums – 3 stundas.
Diskusijā savu viedokli paust aicināti nozares pārzinātāji. Citiem interesentiem un preses pārstāvjiem lūdzam iepriekš pieteikt savu dalību pasākumā, rakstot uz e-pasta adresi aldis.bulis@gmail.com, vai arī zvanot – tālr. (+371) 25934522. Pasākuma apmeklēšanai lūdzam pieteikties līdz 1. jūnijam (preses pārstāvjiem – līdz 4. jūnijam), plkst. 18:00, norādot vārdu; uzvārdu; pārstāvēto organizāciju, kā arī personas kodu.
Ierodoties uz pasākumu, lūdzam ņemt līdzi personu apliecinošu dokumentu. Dalībnieku reģistrācija no plkst. 9:30.
Diskusija tiek rīkota Valsts kancelejas administrētā Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta „Atbalsts strukturālo reformu ieviešanai valsts pārvaldē” (identifikācijas Nr. 1DP/1.5.1.1.1/10/IPIA/CFLA/004/002) aktivitātes 6.1. „Atbalsts Prezidentūras darba programmas izstrādei” (iepirkuma identifikācijas Nr. MK VK 2011/29ESF) ietvaros. Projekts 100% apmērā tiek finansēts no ESF līdzekļiem.
Pasākumu īstenošanā Latvijas Politologu biedrība sadarbojas ar Ārlietu ministriju.
Informāciju sagatavoja:
Inese Grumolte,
komunikācijas speciāliste,
e-pasts: grumolte.inese@gmail.com; tālr. (+371) 28801234