Cienījamie „Eiropas Kustības Latvijā” biedri un atbalstītāji,
Piedāvājam Jums jaunāko EKL Ziņu lapu – šoreiz vairāki projektu konkursi, stipendiju un stažēšanās iespējas, un daudzas apmācību iespējas, informatīvie materiāli pilsoniskajai sabiedrībai un uzņēmējiem, jaunumi sabiedrības līdzdalības jomā. Nākamo Ziņu lapu gaidiet 28. augustā!
Pēc tam, kad šī redakcija tiks apstiprināta, tā tiks nodota mēnesi ilgai sabiedriskai apspriešanai. Sekojiet jaunākajai informācijai EKL ziņu lapā un sociālajos medijos, kā arī mājas lapā http://www.nap.lv/!
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja apstiprina A. Gobiņu par Eiropas Pilsoņu gada (2013) prezidentu *
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) pēdējā plenārsēdē jūlijā apstiprināja tās locekli, Eiropas Kustības Latvijā prezidentu Andri Gobiņu par Eiropas Pilsoņu gada (2013) prezidentu.
Kā jau rakstījām, iepriekš ļoti plašu atzinību bija guvis EKL komandas – A. Gobiņa un D. Potjomkinas – vadībā tapušais atzinums par Eiropas Pilsoņu gadu (2013). Ar atzinumu varat iepazīties šeit: http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.soc-opinions.19907. EKL ir pievērsusi īpašu uzmanību tam, lai Eiropas Pilsoņu gadā tiktu stiprinātas visas ES pilsoņu tiesības, ieskaitot pilsonisko līdzdalību, un lai tiktu īstenoti taustāmi pasākumi šo mērķu sasniegšanai.
Darba grupas pirmā sanāksme notiks 7. septembrī.
3. Piesakieties: Jauno pētnieku un zinātnieku diskusija par Latvijas prezidentūras prioritātēm 29.08.!
Jauno pētnieku un zinātnieku
diskusija par Latvijas prezidentūras prioritātēm
Latvijas prezidentūras prioritāšu meklējumos
2012.gada 29. augustā (trešdiena), plkst. 15:00-17:30 (reģistrācija no 14:30)
ES māja, Konferenču zāle (2.stāvs), Aspazijas bulvāris 28
Latvija 2015.gada pirmajā pusgadā uzņemsies Eiropas Savienības (ES) Padomes prezidentūras pienākumus. Latvija būs vienā prezidentūras trio kopā ar Itāliju un Luksemburgu. Lai palīdzētu Latvijai noskaidrot iespējamās tās pamatprioritātes, tiek rīkota jauno pētnieku un zinātnieku diskusija, kurā tiek aicināti piedalīties jaunie pētnieki un zinātnieki, kas darbojas augstskolās (maģistranti, doktoranti), pētnieciskajās institūcijās un nevalstiskajās organizācijās. Diskusijas uzdevums ir izstrādāt priekšlikumus Latvijas prezidentūras pamatprioritātēm.
Interesenti tiek lūgti pieteikt dalību pasākumā: rakstot aldis.bulis@gmail.com vai zvanot tel. 25934522 (norādot savu vārdu, uzvārdu, pārstāvēto organizāciju). Diskusijai pieteikties līdz 20. augustam. Dalībnieku skaits ir ierobežots. Diskusijas potenciālajiem dalībniekiem savā pieteikumā ir jāietver arī priekšlikumi Latvijas prezidentūras pamatprioritātēm un to pamatojums (izvirzīt 3-5 priekšlikumus un pamatot tos 1 lpp. apjomā un nosūtīt to kopā ar savu pieteikumu uz norādīto e-pastu).
Diskusiju moderēs Latvijas Univrsitātes profesore Žaneta Ozoliņa, kura arī uzstāsies ar ievadvārdiem „Kritēriji Latvijas prezidentūras prioritāšu definēšanai”. „Atbalsts Prezidentūras darba programmas izstrādei” projekta vadītājs Aldis Bulis teiks ievadziņojumu, kurā izklāstīs līdz šim notikušo 10 tematisko diskusiju par Latvijas prezidentūras prioritātēm rezultātus un tajās izvirzītos priekšlikumus Latvijas prezidentūra prioritātēm nozaru griezumā. Pēc tam ar viedokļiem par potenciālajām Latvijas prezidentūras pamatprioritātēm uzstāsies Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš, Rīgas Juridiskās augstskolas vieslektore Ilze Rūse un Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāta Prezidentūras programmas plānošanas vadītāja Vineta Kleinberga. Pēc informatīvās un viedokļu daļas jaunie pētnieki un zinātnieki moderatoru vadībā darba grupu ietvaros izstrādās savus priekšlikumus Latvijas prezidentūras pamatprioritātēm. Pasākuma noslēgumā darba grupu moderatori prezentēs darba grupu rezultātus un notiks jautājumu un atbilžu sesija. Šīs diskusijas rezultāti tiks izmantoti priekšlikumu izstrādei Latvijas prezidentūras prioritātēm un labākie darbi tiks publicēti žurnālā „Latvijas intereses Eiropas Savienībā”.
Diskusija notiek Valsts kancelejas administrētā Eiropas Savienības Sociālā fonda projekta „Atbalsts strukturālo reformu ieviešanai valsts pārvaldē” (identifikācijas Nr. 1DP/1.5.1.1.1/10/IPIA/CFLA/004/002) aktivitātes 6.1. „Atbalsts Prezidentūras darba programmas izstrādei” (iepirkuma identifikācijas Nr. MK VK 2011/29ESF) ietvaros. Projektu 100% finansē Eiropas Sociālais fonds. Aktivitāti īsteno Latvijas Politologu biedrība.
4. Atgādinājums: piedalieties ES sabiedriskajā apspriešanā par Jūsu ES pilsoņa tiesībām!
Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā atgādina: Latvijas iedzīvotājiem un sabiedriskajām organizācijām vēl ir divi mēneši laika, lai izteiktu viedokli līdz šim lielākajā ES sabiedriskajā apspriešanā par pilsoņu tiesībām un palīdzētu izstrādāt politikas darba kārtību nākamajiem gadiem.
,,Ir pagājuši divdesmit gadi kopš brīža, kad mazā pierobežas pilsētiņa Māstrihtā pirmo reizi tika izveidota Eiropas pilsonība, un tagad mums Eiropas projektam ir jāpiešķir otra elpa – un mums tas jādara ar mūsu pilsoņu palīdzību”, teica Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietniece Viviāna Redinga, pirmā ES komisāre, kura atbild par pilsonības jautājumiem. ,,Eiropas Savienība ir izveidota tās pilsoņiem un kalpo tiem. Cilvēki no Eiropas gaida konkrētus rezultātus – un tieši tos mēs sniedzam, nodrošinot zemākas mobilo sakaru viesabonēšanas cenas, uzlabojot noziegumos cietušo tiesības un atvieglinot patērētājiem iepirkšanos tiešsaistē. Pilsoņu tiešās atsauksmes palīdzēs mums veikt savu darbu un darīt to vēl labāk nākotnē. Es aicinu ikvienu veltīt pāris minūtes un paziņot mums savu viedokli – runa ir par Jūsu tiesībām un Jūsu nākotni.” ES iedzīvotāji aicināti aizpildīt tiešsaistes anketu par šķēršļiem, ar kuriem viņi saskaras, īstenojot savas ES pilsoņu tiesības – vai nu ceļojot pa Eiropu, balsojot vai kandidējot vēlēšanās vai iepērkoties tiešsaistē. Anketa latviešu valodā atrodama:
http://ec.europa.eu/yourvoice/ipm/forms/dispatch?form=EUCitizenship3&lang=lv
Apspriešana notiek pirms 2013. gada, ko tiek plānots pasludināt par ,,Eiropas pilsoņu gadu”. Sabiedrības izteiktie viedokļi tiks iekļauti Eiropas Komisijas politikas darba kārtībā un veidos pamatu 2013. gada ziņojumam par ES pilsonību, kuru iesniegs 2013. gada 9. maijā.
Eiropas Komisija sabiedrisko apspriešanu izsludināja Eiropas dienā – 9. maijā, un tā ilgs četrus mēnešus līdz 9. septembrim. Vairāk informācijas par sabiedrisko apspriešanu: http://ec.europa.eu/your-rights-your-future Avots: Eiropas Komisijas pārstāvniecība Latvijā
KONKURSI, STIPENDIJAS UN APMĀCĪBAS
5.Atklāta pieteikšanās 2013. gada ES Mūžizglītības programmas projektu konkursam!
Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) aicina pieteikties 2013. gada ES Mūžizglītības programmas konkursam! Mūžizglītības programmā ietilpst Comenius, Leonardo da Vinci, Erasmus, Grundtvig, Mācību braucieni un Žana Monē programma, kas kopā atbalsta vairāk nekā 30 aktivitātes – mobilitāti izglītībā, neformālo izglītību, partnerību izveidi u.c. Iesniegšanas termiņi atkarībā no aktivitātes ir no 2012. gada decembrim līdz 2013. gada oktobrim.
6.Līdz 19. septembrim jaunie speciālisti var pieteikties stažēšanās programmai ES delegācijās
LR Ārlietu ministrija piedāvā iespēju universitāšu absolventiem ar nelielu profesionālu pieredzi vai bez tās piedalīties Eiropas Ārējās darbības dienesta un Eiropas Komisijas Augstākā līmeņa apmaksātā stažēšanās programmā Eiropas Savienības delegācijās. Konkursu izturējušajiem stažieriem būs iespēja pilnveidot profesionālās zināšanas deviņus mēnešus ilgā praksē, uzsākot to 2013. gada sākumā. Pēc programmas termiņa beigām pastāv iespēja to pagarināt vēl par vienu periodu.
Pieteikšanās termiņš: 19. septembris. Nepieciešamas angļu un franču valodas zināšanas, no kurām vismaz viena jāpārvalda augstā līmenī.
Valsts Izglītības attīstības aģentūras mājas lapā publicēts aktualizētais Mūžizglītības programmas apakšprogrammas Grundtvig darbnīcu katalogs aktivitātēm, kas notiks septembrī un oktobrī.
Grundtvig programmas mērķis ir pieaugušo formālas un neformālas izglītības veicināšana, nereti izmantojot inovatīvas un radošas mācību tehnikas internacionālā vidē. Tās ietvaros tiek veidotas darbnīcas u.c. aktivitātes ar dažādu tematiku (skat. Grundtvig programmas aprakstu Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) mājas lapā: http://www.viaa.gov.lv/lat/muzizglitibas_programma/grundtvig/par_grundtvig/) programmas dalībvalstīs – ES dalībvalstīs, Eiropas Brīvās tirdzniecības asociācijas un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs, ES kandidātvalstīs. Gruntvig ietvaros organizētajās darbnīcās dalība ir bezmaksas, atmaksāti tiek arī dzīvošanas, ēšanas un transporta izdevumi.
8.Eiropas Komisijas projektu konkurss informatīvo kampaņu izveidei par kopējo lauksaimniecības politiku
ES Kopējā lauksaimniecības politika (KLP) ir viens no pretrunīgāk vērtētajiem ES politikas aspektiem Latvijā. Eiropas Komisija izsludinājusi projektu konkursu informācijas par KLP izplatības veicināšanai. Projektu konkursa ietvaros veidotās informatīvās kampaņas var būt nacionāla vai Eiropas līmeņa aktivitātes, lai veicinātu vispārēju publikas izpratni par KLP un lauksaimniecības nozares ilgtspējīgas attīstības nozīmību un interesi par to.
9.Sabiedriskās organizācijas var izvirzīt kandidatūras Francijas Republikas cilvēktiesību balvai
Francijas Republikas valdība izsludinājusi pieteikšanos cilvēktiesību balvai „Brīvība, vienlīdzība, brālība” („Liberty, Equality, Fraternity”). Kopumā tiks piešķirtas 5 balvas, ar kopējo prēmiju fondu 75 tūkstošu eiro apmērā.
Balva paredzēta nevalstisko organizāciju īstenotām individuālām vai kolektīvām aktivitātēm, kas iekļaujas vienā no sekojošajām kategorijām:
Cīņa pret netaisnību, iekļaujot valstiskas netaisnīgas rīcības atmaskošanu, informatīvu kampaņu un apmācību veidošanu u.c.;
Ekonomiskas un sociālas tiesības ilgtspējīgai attīstībai, t.sk. cilvēktiesību integrēšana attīstības politikā, vides problēmu izraisītajam riskam pakļautu cilvēku ekonomisko, sociālo un kultūras tiesību nodrošināšana u.c..
10. Studenti aicināti pieteikties dalībai Starptautiskajā studentu festivālā Trondheimā, Norvēģijā līdz 30. septembrim
Ikviens students, kas sasniedzis 18 gadu vecumu, aicināts pieteikt savu dalību Starptautiskajā studentu festivālā Trondheimā, Norvēģijā (ISFiT), kas norisināsies 2013. gada 7-17. februārī. Tas ir viens no lielākajiem studentu pasākumiem, ko brīvprātīgi organizē studenti kopīgas domapmaiņas veicināšanai multikulturālā vidē. Katru gadu festivālam ir savs fokuss, kas saistīts ar politiskiem un sociāliem jautājumiem, atbilstoši izvēlētajai tēmai tiek organizētas darbnīcas, debates un priekšlasījumi. Ierasts, ka pasākumu ar savu uzstāšanos pagodina pasaules līderi, zinātnieki un citas slavenas personības.
Organizatori sedz izvēlēto dalībnieku dzīvošanas un ēdināšanas izdevumus, kā arī nelielu daļu no transporta izdevumiem. Lai pieteiktos, līdz 30. septembrim jāaizpilda tiešsaistes anketa: http://www.isfit.org/participants/new
Avots un plašāka informācija: The International Student Festival in Trondheim oficiālā mājas lapa, http://www.isfit.org/
11. Slovākijas valdības stipendijas studentiem un pasniedzējiem
Slovākijas Republikas valdība studentu, zinātniskā personāla un universitāšu pasniedzēju mobilitātes veicināšanai izsludinājusi pieteikšanos stipendijām studijām vai akadēmiskajam darbam Slovākijas augstskolās.
Bakalaura un maģistra studenti var pieteikties stipendijām vienam vai diviem semestriem, savukārt doktorantūras studenti, augstskolu pasniedzēji un pētnieki apmaiņas periodu var ieplānot no viena līdz 12 mēnešiem. Pieteikties stipendijai var arī mākslinieki ar konkrētu mērķi darboties kādā no augstākās izglītības iestādēm vai nevalstiskajām organizācijām, t.i., plānojot lekcijas, pētniecisko darbu vai radošo periodu. Darba valoda – angļu.
Stipendijas apjoms atkarīgs no stipendiāta statusa, sedzot dzīvošanas izdevumus.
12. Vērtīgi resursi pilsoniskajai sabiedrībai – Pasaules demokrātijas kustības projekta ietvaros
„Aizstāvot pilsonisko sabiedrību” („Defending Civil Society”) ir Pasaules demokrātijas kustības projekts, lai veicinātu solidaritāti pilsoniskās sabiedrības aktīvistu vidū un izstrādātu rīcības stratēģijas attīstībai.
Projekta mājas lapā interesentiem ir iespējams iepazīties ar speciāli izveidotu ziņojumu par šobrīd aktuālajām legālajām barjerām, ar kurām sastopas pilsoniskās sabiedrības entuziasti pasaulē, tiek identificēti principi veiksmīgai sadarbībai ar valdību, tādējādi ilustrējot pašreizējo situāciju pilsoniskās sabiedrības darbības jomā starptautiskā mērogā, ņemot vērā ierobežojumus, regulējumus un ierasto praksi. Lai palīdzēto turpmāko aktivitāšu īstenošanā, tiek piedāvāts plašs interneta resurss – rīkkopa – padomu, rīku un stratēģiju apkopojums, izstrādāts ar nozares praktiķu no 40 valstīm atbalstu. Mājas lapā apkopot arī citi noderīgi interneta resursi. Visi materiāli pieejami angļu, franču, krievu, spāņu un arābu valodā.
Pasaules demokrātijas organizācija ir politisko aktīvistu, politiķu, akadēmiķu u.c. tīkls, kas apvienojies demokrātijas ideju sekmēšanai. Aktīvistu tīkls darbojas kopš 1999.gada, apvienojot cilvēkus, organizācijas un iestādes no visas pasaules.
13. Jauns Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras informatīvais materiāls – „Pieejamie atbalsta instrumenti uzņēmējiem”
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra apkopojusi informāciju par dažādiem atbalsta resursiem uzņēmējiem, izveidojot ērtu pārskata materiālu. Informatīvajā izdevumā atrodama informācija par projektu fondiem, programmām, biznesa inkubatoriem gan Latvijas, gan Eiropas dimensijā neatkarīgi no uzņēmējdarbības nozares. Jāizceļ Eiropas Biznesa atbalsta tīkls un Eiropas Savienības 7. ietvarprogramma.
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@inmedia.lv/ekl. Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.