Cienījamie „Eiropas Kustības Latvijā” biedri un atbalstītāji,
Piedāvājam Jums jaunāko EKL Ziņu lapu – starp šīsnedēļas ziņām jaunais Grundtvigdarbnīcu katalogs, vairāki projektu konkursi, iespējas jauniešiem, dalībnieku atziņas no EKL vadītās simulācijas spēles Grobiņas ģimnāzijā un vēl!
Starptautiska konference un kinoseanss Zviedrijas diplomāta Raula Vallenberga piemiņai – 10. oktobrī Rīgā
Zviedrijas vēstniecība sadarbībā ar Izraēlas un Ungārijas vēstniecībām aicina uz starptautisku konferenci un kino seansu, kas veltīti Raula Vallenberga piemiņai – šis zviedru diplomāts Otrā pasaules kara laikā Budapeštā izglāba dzīvības tūkstošiem ebreju. Konference notiks nākamo trešdien, 10. oktobrī, Stokholmas Ekonomikas augstskolā (Strēlnieku iela 4a, Rīga) no plkst. 10:30; e-reģistrācija (līdz 8. oktobrim) un konferences programma atrodami te: http://www.sseriga.edu/en/news-and-events/upcoming-events/raoulwallenberg.html.
10. oktobrī plkst. 18:00 k/t Splendid Palace (Elizabetes iela 61, Rīga) tiks rādīta arī filma „Labvakar, Vallenberga kungs!”. Ieeja ir bez maksas, abos pasākumos tiks nodrošināts sinhronais tulkojums.
Aptauja mazajiem un vidējiem uzņēmumiem ES – kur saredzat visnepatīkamāko birokrātiju?
Eiropas Komisija aicina mazos un vidējos uzņēmumus piedalīties aptaujā par to, kuri ES tiesību akti viņiem šķiet visbirokrātiskākie un sagādā vislielākās problēmas. Aptaujā var piedalīties līdz 21. decembrim, un to iespējams aizpildīt (t.sk. angļu un vācu, bet ne latviešu valodās) te:
3.Aptauja par birokrātiskā sloga mazināšanu valsts pārvaldē
Latvijas Valsts kanceleja un ministrijas strādā pie birokrātiskā sloga mazināšanas iedzīvotājiem un aicina aizpildīt anketu, ja Jums ir ierosinājumi, kā procedūras būtu iespējams vienkāršot. Anketa atrodama te: http://ej.uz/mazaks_slogs. Valsts kancelejas mājas lapā: http://mk.gov.lv/lv/aktuali/mazinamslogukopa/ var atrast arī atbildes uz anketās sniegtajiem iedzīvotāju jautājumiem/komentāriem.
PROJEKTU UN SADARBĪBAS IESPĒJAS
4. Konkurss – projektu idejas ilgtspējīgai un „zaļai” vietējo koPienu attīstībai, pieteikšanās līdz 30. oktobrim
Starptautiskā vides organizācija CEE Bankwatch Network sadarbībā ar Latvijas Zaļo kustību izsludina konkursu projektu idejām, kas ilgtspējīgā un “zaļā” veidā veicinātu vietējo kopienu attīstību, trim labāko priekšlikumu autoriem paredzot naudas balvas 1000 eiro apmērā (šīs aktivitātes īstenošanu finansiāli atbalsta ES programma „Eiropa Pilsoņiem” un Eiropas klimata fonds).
Nupat ir sācies ES fondu plānošanas periods 2014.-2020. gadam, tāpēc visas dalībvalstis gatavo priekšlikumus, kam tieši šo fondu līdzekļus novirzīt. Lai šajos priekšlikumos tiktu ņemts vērā vietējo kopienu redzējums, Latvijas Zaļā kustība sadarbibā ar citām NVO izstrādās konkrētus ieteikumus, kā tieši ES fondu līdzekļus vajadzētu lietot Latvijā, lai tie nestu vislielāko iespējamo labumu. Izstrādātie priekšlikumi tiks iesniegti Finanšu ministrijai un Eiropas Savienības fondu Pagaidu uzraudzības komitejai.
Šī konkursa mērķis ir saprast, kas ir svarīgi tieši vietējiem iedzīvotājiem, lai izvairītos no riska, ka, plānojot nākotnē pieejamo ES fondu izlietojuma virzienus, vietējās vajadzības nav ņemtas vērā.
Projektu idejas konkursam dalībnieki aicināti iesniegt līdz 30. oktobrim, plašāka informācija par pašu konkursu, pieteikumu veidlapa un cita informācija pieejama mājas lapā http://bankwatch.org/konkurss.
Informāciju sagatavoja Alda Ozola, Latvijas Zaļā kustība
5. Izsludināts Mūžizglītības programmas projektu konkurss, pieteikšanās līdz 2013. gada 31. janvārim
Izsludināts projektu konkurss Eiropas Savienības pieaugušo apmācības un treniņprogrammā „Mūžizlgītība”. Uz finansējumu var pretendēt pieaugušo formālas un neformālas izglītības aktivitātes (mācību programmas, darbnīcas, pieredzes apmaiņas braucieni u.c.) „Mūžizglītības” apakšprogrammās Erasmus, Comenius, Grundtvig, Networks, Accompanying Measures, Leonardo da Vinci, multiliterārie projekti, arī starpdisciplinārās aktivitātes. Pietiekumu iesniegšanas termiņš – 2013. gada 31. janvāris. Finansējuma apjoms un prasības variē atkarībā no apakšprogrammas, to skatīt:
6. ES programmas „Mūžizglītība” apakšprogrammas „Jean Monnet” projektu iesniegšana līdz 2013. gada 15. februārim
Eiropas Savienības pieaugušo apmācības un treniņprogrammas „Mūžizglītības” apakašprogrammā „Jean Monnet” izsludināta pieteikšanās uz finansējumu projektiem, kas tiks īstenoti 2013. gadā. Programmas mērķis ir atbalstīt apmācības, pētniecības un debates par Eiropas integrāciju augstākajās akadēmiskās izglītības iestādēs. Uz finansiālo atbalstu var pretendēt pētnieki un pētnieciskās institūcijas, kas specializējas Eiropas integrācijas jautājumu pētniecībā, augstskolas un to personāls akadēmisko mācību kursu izstrādāšanā par konkrēto tēmu.
7.Lieliska iespēja – publicēts pilnais Grundtvig darbnīcu katalogs 2012./2013.gadam
Valsts izglītības attīstības aģentūras mājas lapā publicēts pilnais Eiropas Savienības programmas „Mūžizglītība” apakšprogrammas „Grundtvig” darbnīcu katalogs. Apmēram 200 pieejamo darbnīcu mērķis ir dot iespēju pieaugušajiem piedalīties ar mākslu, kultūru, kulināriju, valodām un citām visdažādākajām tēmām saistītos pasākumos un semināros, kas notiek kādā citā no 38 programmas dalībvalstīm. Darbnīcu ilgums ir 5-10 dienas, dalībniekiem tiek pilnībā apmaksāti transporta un uzturēšanās izdevumi.
8.Iespēja pieteikties ANO Civilizāciju alianses foruma Jaunatnes pasākumam Vīnē – līdz 1. novembrim
2013. gada 26.-29. fenruārī Vīnē, Austrijā, notiks ANO Civilizāciju alianses 5. forums. Šai saistībā ir izsludināta pieteikšanās jauniešiem no visas pasaules, kas vēlētos apmeklēt Jaunatnes pasākumu 26. februārī un pašu Forumum 27.-28. februārī. Foruma galvenās tēmas – reliģijas brīvība, mediju plurālisms, migrācija, mobilitāte un integrācija. Pieteikties var jaunieši no 18 līdz 35 gadiem, kam ir pieredze starpkultūru dialogā un jaunatnes darbā; Austrijas valdība nodrošina atbalstu līdz pat 150 jauniešu dalībai. Pieteikšanās atklāta līdz 1. novembrim.
9. Nodarbinātības Valsts aģentūra piedāvā reģistrēties mūžizglītības pasākumiem nodarbinātām personām – ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu
Nodarbinātības Valsts aģentūra (NVA) sākot ar rītdienu, 3. oktobri, piedāvā jaunu iespēju nodarbinātām vai pašnodarbinātām personām (no 25 g.v.) – apmācības projekta „Mūžizglītības pasākumi nodarbinātām personām” ietvaros. Šī ir iespēja papildināt darbam vajadzīgās zināšanas un prasmes, piedaloties kādā no profesionālās pilnveides programmām vai neformālās izglītības programmām. Apmācības pieejamas tādās jomās kā svešvalodas, interjera dizains, datoru lietošana, bioloģiskā lauksaimniecība, grāmatvedība un nodokļi un ļoti daudzās citās. Pasākums tiek finansēts ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu. Visa sīkāka informācija, t.sk. kritēriji dalībniekiem un pilni programmu saraksti, atrodama NVA mājas lapā: http://www.nva.gov.lv/index.php?cid=2&mid=2&txt=2890&from=0 un
10. Apmaksāta prakse Eiropas Savienības Drošības studiju institūtā 2013.gada pirmajā pusē
Studenti, kas taisās iegūt savu pirmo grādu, vai jaunie pētnieki no akadēmiskajām institūcijām var pieteikties 3-4 mēnešu ilgai apmaksātai praksei Eiropas Savienības Drošības studiju institūtā (European Union Institute for Security Studies) Parīzē, Francijā. ES izveidotais institūts ir autonoma pētniecības iestāde, kas koncentrējas uz ES interešu loka drošības problēmu pētniecību un diskusiju veicināšanu.
Praktikanti pildīs pētniecības komandas asistenta lomu, kā arī var tikt lūgti uzņemties zināmus administratīvos pienākumus. Tiek sagaidīts, ka kandidāti augstā līmenī pārvalda vismaz vienu no divām institūta darba valodām – angļu vai franču. Viena mēneša stipendijas apjoms ir 450 eiro, pieteikumi tiek pieņemti uz diviem prakses periodiem – no 2013.gada janvāra līdz aprīlim un no maija līdz jūnijam, attiecīgi 4 un 3 mēneši.
Pieteikumā jāiekļauj pieteikuma forma, CV un motivācijas vēstule. Termiņš – 31.oktrobris.
11. Jauno profesionāļu programma – karjeras iespējas Pasaules Bankā
Jauno profesionāļu programma (Young Professionals Program) ir Pasaules Bankas programma izglītotiem un augsti motivētiem jauniešiem, kas vēlas uzsākt savu karjeru Bankā.
Ņemot vērā Pasaules Bankas plašo darbības loku, tiek algoti speciālisti ekonomikas, finanšu, izglītības, sabiedrības veselības, sociālo zinātņu, inženierzinātņu, pilsētplānošanas un dabas resursu menedžmenta jomās. Kandidātiem jābūt maģistrantūras absolventiem ar vismaz 3 gadu nozīmīgu profesionālo pieredzi vai doktorantūrā turpinātām akadēmiskajām studijām. Nepieciešams brīvi pārvaldīt angļu valodu un vēl kādu no Pasaules Bankas darba valodām.
12.Liepājas un Grobiņas skolēni vēlas, lai ES sniedz jauniešiem vēl lielāku atbalstu *
Eiropas Savienības potenciāls, sniedzot atbalstu jauniešiem, nebūt nav pilnībā izmantots – Liepājas un Grobiņas vidusskolēni nākuši klajā ar konkrētiem priekšlikumiem, kā ES var sniegt vēl vairāk iespēju viņu personīgajai un profesionālajai izaugsmei. Bezmaksas augstākā izglītība motivētiem jauniešiem, izmantojot punktu sistēmu, bezmaksas wi-fi skolās, prakses iespējas un lekcijas skolēniem par dažādām profesijām, kuras vada paši profesiju pārstāvji ir tikai dažas no idejām. Karstās diskusijas par ES jauniešu politiku vakar, 27. septembrī, notika Grobiņas ģimnāzijā, Eiropas Kustības Latvijā īstenotā projekta ietvaros.
Simulācijas spēlē „Kā Eiropas Savienībai veidot dialogu ar jauniešiem – ES pilsoņiem?” piedalījās ap 50 skolēni un skolotāji no Grobiņas ģimnāzijas, Liepājas A.Puškina 2. vidusskolas un J.Čakstes Liepājas pilsētas 10. vidusskolas. Jauniešu uzdevums bija, iejūtoties dažādās lomās, vienoties, kādi pasākumi būtu jāīsteno Latvijas ES prezidentūras laikā 2015. gadā. Projekta eksperte Kristīne Gailīte atzīmē: „Strauji tuvojas Latvijas ES prezidentūra, turklāt nākamais gads ir Eiropas Pilsoņu gads. Eiropas Savienībai ir jākļūst tuvākai tās pilsoņiem, un jaunieši ir ļoti būtiska mērķa grupa. Gan mums Eiropas Kustībā Latvijā, gan arī citiem ekspertiem un politikas veidotājiem ir svarīgas pašu jauniešu domas par to, kas viņus uztrauc un kādus jauninājumus viņi gribētu redzēt no ES puses, kā arī tas, ko jaunieši paši ir gatavi darīt.”
Kur jaunieši vēlētos investēt ES resursus? Grobiņā kā viena no galvenajām prioritātēm izvirzījās izglītība un jauniešu konkurētspēja darba tirgū. Tā, skolēni rosina sniegt lielāku atbalstu jauniešu biznesu plānu izstrādei profesionāļu vadībā un īstenošanai, sadarbojoties ar skolām un biznesa pārstāvjiem no visas Eiropas. Tāpat jaunieši uzskata, ka ir vajadzīgas starpvalstu sadarbības nometnes ar profesionālo ievirzi, kur viņi kopā iegūtu praktisko pieredzi. Izglītības jomā, piemēram, būtu jāpanāk vispārējā atestātu un diplomu atzīšana ne tikai ES ietvaros, bet arī plašāk pasaulē, kā arī jāuzlabo skolēnu dzīves apstākļi – sākot ar bezmaksas pusdienām skolā vai vismaz veselīgām uzkodām, beidzot ar nodrošinātām dzīves vietām ārzemēs.
Ļoti pozitīvu novērtējumu izpelnījās arī pati simulācijas spēle kā metode, lai iesaistītu jauniešus, ļautu viņiem sadarboties un radīt jaunas idejas. Vairākkārt skanēja priekšlikumi gan no pašu dalībnieku puses, gan skolotāju puses, lai šādi pasākumi par ES tēmām tiktu rīkoti biežāk. Daži skolēnu minētie ieguvumi – „politisko attiecību pieredze”, „jaunas zināšanas par situāciju Latvijā un ES”, „labi pavadīts laiks un sadarbība ar citiem skolēniem”. Projekta otrā eksperte, Diāna Potjomkina, secina: „Izglītībai par Eiropas Savienību ne obligāti jābalstās sausos faktos. Iejūtoties dažādās lomās (jaunieši, izglītības iestādes, ES institūcijas, mediji, uzņēmēji), skolēni iemācās skatīties uz problēmu no dažādām pusēm, sadarboties un meklēt visiem vēlamus risinājumus.”
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@inmedia.lv/ekl. Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.