Jēkabpils skolēni ir daudz ideju, ko darīt ar Eiropas Savienības finansējumu un resursiem – šodien aizvadītajā simulācijas spēlē, ko rīkoja Eiropas Kustība Latvijā, saņemti ļoti daudzi konkrēti un reāli īstenojami priekšlikumi par to, kā ES var uzlabot viņu dzīves kvalitāti. Paši jaunieši ir gatavi aktīvi iesaistīties šo aktivitāšu plānošanā un relalizēšanā. „Parādot jauniešiem, ka viņos klausās un ka ir iespējams panākt izmaiņas, redzam, ka viņi ir gatavi uzņemties tālāku iniciatīvu un izmantot jaunas iespējas”, – tā Diāna Potjomkina, viena no projekta ekspertēm. Simulācijas spēle par jauniešu iesaisti ES procesos notika šodien, 8. oktobrī, Jēkabpils 2. vidusskolā ar vēl divu pilsētas skolu dalību.
Simulācijas spēlē „Kā Eiropas Savienībai veidot dialogu ar jauniešiem – ES pilsoņiem?” piedalījās vairāk kā 50 skolēni un skolotāji no Jēkabpils 2. vsk., Jēkabpils 3. vsk. un Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, kā arī multiplikatori un preses pārstāvji. Jauniešu uzdevums bija, iejūtoties dažādās lomās, vienoties, kādi pasākumi būtu jāīsteno Latvijas prezidentūras ES laikā 2015. gadā. Ņemot vērā, ka prezidentūra strauji tuvojas, pie tam nākamais gads ir Eiropas Pilsoņu gads, ir ļoti svarīgi iesaistīt jauniešus un izzināt viņu domas par to, kā Eiropas Savienība var kļūt viņiem tuvāka.
Jēkabpils skolēni ierosināja vairākas aktivitātes, kuras Eiropas Savienībai būtu jāīsteno, lai sekmētu jauniešu personīgo attīstību, kā arī viņu līdzdalību politiskajos procesos. Par prioritāti izvirzījās izglītības un profesionālā joma, līdzīgi kā iepriekšējā pasākumā Grobiņā. Jaunieši vēlas atbalstu saviem biznesa plāniem; vienādot izglītības sistēmas visā Eiropā, lai darba devējiem būtu vieglāk novērtēt ārzemēs gūtos diplomus; visās studiju programmās iekļaut gan teoriju, gan praksi, tai skaitā praksi ārzemēs. Daudz uzmanības tika veltīts tam, kā uzlabot un papildināt starptautiskās apmaiņas programmas (t.sk. profesionālās nometnes, jauniešu apmaiņas), kas šobrīd reizēm tiek kritizētas – jaunieši aicināja daudz skaidrāk pakārtot to saturu konkrētam apmaiņas mērķim, kā arī aicināt mācībspēkus no augstskolām un veiksmīgu uzņēmumu pārstāvjus kā ekspertus. Jāatzīmē, skolu pašreizējo iesaisti apmaiņas programmās jaunieši novērtēja kā absolūti nepietiekamu, nereti atsaucoties uz skolu pasivitāti.
Simulācijas spēles dalībnieki daudz sprieda arī par iespējām vairot Latvijas atpazīstamību Eiropā – sākot ar latviešu valodas kursiem, beidzot ar aktīvāku dalību starptautiskos projektos un veiksmīgāko Latvijas jauniešu biznesa ideju popularizēšanu un atbalstīšanu.
Kristīne Gailīte, projekta vadošā eksperte, atzinīgi novērtē arī skolēnu spēju sadarboties un īsā laika posmā nākt klajā ar inovatīviem risinājumiem. „Piemēram, vairākas komandas aicināja papildināt nepietiekamo ES finansējumu ar ieņēmumiem no reklāmām, tāpat vairāk sadarboties ar nevalstisko sektoru un brīvprātīgajiem, veidot eksperimentālās programmas un piesaistīt sponsorus veiksmīgākajām idejām, utt. Tas kārtējo reizi apliecina, ka Latvijā netrūkst mērķtiecīgu jauniešu, kas spēj ne tikai izmantot ES esošo piedāvājumu, bet arī nākt klajā ar savām idejām” – tā K.Gailīte.
Skolēnu visbiežāk minētie ieguvumi, pasākumā piedaloties – „ir svarīgi redzēt, ka Tevi uzklausa, var uzzināt un izprast citu cilvēku viedokļus”, „iespēja strādāt grupās ar jauniem cilvēkiem, dažādu tautību pārstāvjiem”, „labāka valsts procesu vispārējā izpratne”, ‘”informācija, kā veidot projektus.” D.Potjomkina: „Simulācijas spēle tādējādi sevi apliecina kā veiksmīga metode, kas dalībniekiem ļauj sadarboties un izprast procesus „no iekšpuses.””
* Fotogrāfijās – simulācijas spēle ir aizraujoša metode, kura dalībniekiem ļauj izprast procesus „no iekšpuses.” Autors – Eiropas Kustība Latvijā. Vairāk foto: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.447821845261570.100699.181402708570153&type=1
Papildinformācija: Biedrība „Eiropas Kustība Latvijā” (EKL) līdz šī gada novembrim īstenos Sabiedrības integrācijas fonda atbalstīto projektu „Jaunieti, esi aktīvs pilsonis Eiropā!”, aicinot skolēnus kļūt aktīvākiem, veicinot latviešu un cittautiešu jauniešu eiropeisko un pilsonisko identitāti un savstarpējo sadarbību. EKL rīkotās radošās darbnīcas un simulācijas spēles tiks veltītas Latvijai un ES aktuālām tēmām – Eiropas Pilsoņu gadam (2013.) un Latvijas prezidentūrai ES Padomē (2015. gada pirmā puse). Projektā ir paredzēts iesaistīt septiņu pilsētu skolēnus, kopā rīkojot sešus pasākumus. Idejas un pasākumu rezultāti tiks nosūtīti atbildīgajām Latvijas pārvaldes institūcijām un nozares organizācijām, kā arī izmantoti turpmākajā EKL darbā.
Informācija par katru no nākamajiem pasākumiem sekos!
Eiropas Kustības Latvijā projekts „Jaunieti, esi aktīvs pilsonis Eiropā!” (līguma Nr. 2012.LV/SP/74/01) tiek īstenots Latvijas NVO fonda programmas sabiedrības saliedēšanai „Ārpusskolas pasākumu programma” ietvaros. Eiropas Kustība Latvijā pateicas Sabiedrības integrācijas fondam par projekta atbalstu!
Papildus informācijai lūdzam sazināties ar projekta vadītāju: Diāna Potjomkina, 28883143, info@inmedia.lv/ekl
Publikācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu. Par publikācijas saturu atbild Eiropas Kustība Latvijā.