Piedāvājam jaunāko EKL ziņu lapu ar daudzveidīgiem pasākumiem, konkursiem, ziņām un saitēm uz informatīvajiem materiāliem.
Saturs:
1. Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja uztic A. Gobiņam veidot atzinumu „Eiropas pilsonības gads 2013” *
2. Saeimas Atzinības raksts Eiropas Kustībai Latvijā *
3. Veiksmīgi iesākusies Eiropas Brīvprātīgā darba gada tūre *
4. Dr. Volfganga Loršera vieslekcija „Divas pieejas diskursa analīzei” ceturtdien, 6. oktobrī, plkst. 18:15 LU Humanitāro zinātņu fakultātē
5. Atklātā diskusija – domu apmaiņa „Latvijas reģioni nākamajā finanšu perspektīvā” piektdien, 7. oktobrī, plkst. 14:00 ES mājā un tiešsaistē
6. Izstāde „Starptautiskās Izglītības Dienas” sestdien, 8. oktobrī, no plkst. 10:00 „Radisson Blu Hotel Latvia”
7. „Pasaules sarunas: Vai visus iespējams pabarot?” pirmdien, 10. oktobrī, plkst. 17:30 Eiropas Savienības mājā
8. Var pieteikties studiju un pētniecības stipendijām Vācijā 2012./2013. gadam (līdz 15. novembrim)
9. Brīvprātīgā darba organizēšanas rokasgrāmata un citi materiāli par brīvprātīgo darbu
10. Semināru cikls „ES atbalsts uzņēmējdarbībai un ekonomiskās izaugsmes veicināšanai” oktobrī un novembrī Latvijas reģionos
11. Baltijas žurnālisma konkurss (pieteikšanās pirmais posms – līdz 14. oktobrim)
12. Projektu konkurss „Aktivitāšu organizēšana Latvijas novados starptautiskajā brīvprātīgo darba dienā 5.decembrī” (iesniegšana līdz 18. oktobrim)
13. Publikācija par mobilo studentu tiesībām ES un citi informatīvie materiāli no „ES grāmatnīcas”
***
1. Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja uztic A. Gobiņam veidot atzinumu „Eiropas pilsonības gads 2013” *
20. septembrī Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) uzticējusi EKL prezidentam veidot atzinumu par 2013. gadu, kas veltīts Eiropas pilsonības tēmai. Kā atzinuma galvenam autoram (rapporteur) A. Gobiņam būs iespēja būtiski līdzveidot EESK polītiku saistībā ar šo Eiropas gadu, sadarboties ar Eiropas Parlamentu un Komisiju un plašo NVO sektoru gada sagatavošanā.
EKL prezidents iecerējis atzinumu veidot ar vēl nepieredzētu NVO līdzdalību, kā arī ar metodēm, kas plašam interesentu lokam ļautu iesaistīties atzinuma tapšanā, veidojot to kā pilotprojektu turpmākam EESK darbam, kā arī caurspīdīgai un līdzdalīgai lēmumu pieņemšanai.
2. Saeimas Atzinības raksts Eiropas Kustībai Latvijā *
28. septembrī Eiropas Kustība Latvijā saņēmusi Saeimas atzinības rakstu „par ilggadīgu sadarbību ar Latvijas Republikas Saeimu, Saeimas un NVO forumu organizēšanu, darbu „Deklarācijas par pilsoniskās sabiedrības attīstību Latvijā un sadarbību ar nevalstiskajām organizācijām” izstrādē un ieviešanā un Eiropas jautājumu aktualizēšanu Saeimas dialogā ar sabiedrību”.
Ar Saeimas atzinību godināja sešas biedrības: Eiropas Kustība Latvijā, Latvijas Bērnu forums, Latvijas Sieviešu organizācijas sadarbības tīkls, Latvijas Samāriešu apvienība, Latvijas Pilsoniskā alianse un Latvijas Sarkanais Krusts. Pamatojot atzinību, S. Āboltiņa uzsver: „Brīvprātīgā darba misija ir ļoti plaša un cēla – tā vēsta par cilvēkmīlestību, par gatavību veltīt daļu savas dzīves citiem, par nesavtību un atbildīgumu. .. [A]r patiesu gandarījumu redzu, ka brīvprātīgā darba ideja gūst plašu skanējumu un atbalstu arī mūsu valstī.”
3. Veiksmīgi iesākusies Eiropas Brīvprātīgā darba gada tūre *
28. septembrī, Rīgā, Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā, ar vairākiem atraktīviem pasākumiem tika atklāta Eiropas Brīvprātīgā darba gada (EBDG) ceļojošā tūre, kura Latvijā viesojās līdz 2. oktobrim. Virsatbildība par tūres pirmo dienu – „Pilsoniskās līdzdalības dienu” – bija uzticēta Eiropas Kustībai Latvijā.
Par visplašāk apmeklēto pasākumu kļuva EKL prezidenta A.Gobiņa vadītā „Open Space” diskusija „Jauniešu kafija ar politiķiem II”. Tā pulcēja kopā ap 200 jauniešus no visiem Latvijas reģioniem un 13 politiķus no visām Saeimas frakcijām – gan 10., gan jaunievēlētās 11. Saeimas, kā arī atsevišķus pašvaldību deputātus. Diskusijas mērķis bija izstrādāt konkrētus priekšlikumus, kā jaunieši var iesaistīties lēmumu pieņemšanā – gan skolas un pašvaldības, gan nacionālajā un Eiropas līmenī. Pateicoties inovatīvajiem „Open Space” metodes elementiem, dalībnieki varēja izvirzīt paši savas diskusiju tēmas un vienlaikus strādāt pie to risināšanas. No jauniešu puses izskanēja daudzi konkrēti, vērā ņemami ierosinājumi par tādām tēmām kā mūsdienīgas izglītības metodes skolā, cilvēku ar īpašām vajadzībām integrācija, jauniešu NVO, neformālās izglītības atzīšana, skolas un darba devēju sadarbība u.c. Jaunieši un politiķi, kā arī diskusijas rīkotājs Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra bija vienisprātis, ka dialogs ir jāturpina.
Pilsoniskās līdzdalības dienas ietvaros notika arī interaktīvā diskusija „Brīvprātīgais darbs un sabiedrības līdzdalība”. Tajā tika apspriesti rezultāti no reģionālajām diskusijām par to, kā veicināt brīvprātīgo darbu, un citas brīvprātīgā darba aktualitātes. Diskusijā padziļināti pieskārās brīvprātīgā darba sertifikācijas jautājumiem, pašvaldību un NVO sadarbībai, iespējamai brīvprātīgā darba un nodokļu sasaistei u.c. Tāpat visas dienas ietvaros interesenti varēja apmeklēt foto stūrīti un datorstūrīti, atstāt savus novēlējumus, kontaktus un labos darbus „līdzdalības un ziņojumu sienā”, kurā daudzi dalībnieki minēja, kur viņi darbojas kā brīvprātīgie, un atzina lielo gandarījumu, kādu sniedz brīvprātīgais darbs un līdzdalība lēmumu pieņemšanā. 16 informatīvos stendos bija iespējams iepazīt iespējas iesaistīties organizācijās veikt ziedojumus utt.
Tūres svinīgajā atklāšanas pasākumā Saeimas atzinības rakstus saņēma Eiropas Kustība Latvijā, Latvijas Bērnu forums, Latvijas Sieviešu organizācijas sadarbības tīkls, Latvijas Samāriešu apvienība, Latvijas Pilsoniskā alianse un Latvijas Sarkanais Krusts.
Atgādinām, ka katrā no piecām EBDG ceļojošās tūres dienām notika daudzveidīgi pasākumi un aktivitātes, un tajos laipni aicināti piedalīties visi interesenti. Par katru dienu atbildēja sava organizācija – līdzās EKL tās bija Jaunatnes organizāciju apvienība „IMKA Latvija”, Latvijas Sarkanais Krusts, Latvijas Samariešu apvienība, kā arī Latvijas Bērnu un jauniešu forums. Tomēr daudzas aktivitātes, tādas kā līdzdalības siena un informatīvie stendi, bija pieejamas visas tūres dienas. Piecas dienas darbojās arī EKL stends, kurā varēja uzzināt par Eiropas Brīvprātīgo darbu un citām iespējām.
Sīkāku informāciju un visu Tūres dienu programmu Jūs varat atrast Eiropas Brīvprātīgā darba gada 2011 mājas lapā šeit: http://ebdg2011.izm.gov.lv/index.php/celojosa-ture.html.
4. Dr. Volfganga Loršera vieslekcija „Divas pieejas diskursa analīzei” ceturtdien, 6. oktobrī, plkst. 18:15 LU Humanitāro zinātņu fakultātē
Šo ceturtdien, 6. oktobrī, plkst. 18:15 Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātē (Rīga, Visvalža iela 4a) notiks Dr. Volfganga Loršera (Wolfgang Lörscher) vieslekcija „Divas pieejas diskursa analīzei”. Lekcijā tiks runāts par britu un amerikāņu pieejām diskusiju analīzei, salīdzinot abas zinātniskās tradīcijas. Tā notiks angļu valodā; dalība – bez maksas.
Avots un sīkāka informācija: Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, http://www.hochschulkontor.lv/lv/pasakumi
5. Atklātā diskusija – domu apmaiņa „Latvijas reģioni nākamajā finanšu perspektīvā” piektdien, 7. oktobrī, plkst. 14:00 ES mājā un tiešsaistē
Tematiskā Reģionu mēneša ietvaros šo piektdien, 7. oktobrī, plkst. 14:00 ES mājā (Rīga, Aspazijas bulvāris 28) notiks atklātā diskusija – domu apmaiņa „Latvijas reģioni nākamajā finanšu perspektīvā.” Tajā tiks spriests, kā tika apgūts ES fondu finansējums 2007.-2013. gada plānošanas periodā un kas ir jāņem vērā, gatavojoties nākamajam periodam (2014.-2020. gads), kādām jābūt nākamā perioda prioritātēm. Diskusijā piedalīsies pārstāvji no Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Finanšu ministrijas, Latvijas Pašvaldību savienības, Reģionu komitejas, kā arī Eiropas Parlamenta deputāti un uzņēmēji.
Diskusiju būs iespējams arī vērot un komentēt tiešsaistē ES mājas portālā: http://www.esmaja.lv/
6. Izstāde „Starptautiskās Izglītības Dienas” sestdien, 8. oktobrī, no plkst. 10:00 „Radisson Blu Hotel Latvia”
Šo sestdien, 8. oktobrī, „Baltic Council for International Education” rīko „Starptautiskās Izglītības Dienas 2011” – ārvalstu izglītības izstādi, kurā varēs iepazīties ar 40 mācību iestāžu piedāvātajām iespējām. Tajā būs iespējams uzzināt gan par vidējo, gan par profesionālo un augstāko izglītiu, valodu kursiem u.c. Izstāde notiks no plkst. 10:00 – 18:00 viesnīcā „Radisson Blu Hotel Latvia” (Rīga, Elizabetes iela 55, konferenču centrs). Ieeja – bez maksas.
Avots un sīkāka informācija: Valsts izglītības attīstības aģentūra, http://www.viaa.gov.lv/lat/karjeras_atbalsts/euroguidance_sadala/jaunumi/?text_id=11814
7. „Pasaules sarunas: Vai visus iespējams pabarot?” pirmdien, 10. oktobrī, plkst. 17:30 Eiropas Savienības mājā
Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) un Sabiedriskās politikas centrs PROVIDUS aicina uz kārtējo pasākumu no cikla „Pasaules sarunas”, kurā tiks runāts par pārtikas drošības jautājumiem, kā arī Eiropas Savienības iesaisti to risināšanā. Diskusijā piedalīsies pārstāvji no LAPAS, „Latvijas Zemes draugiem”, Kustības „Brīvs no ĢMO”, Latvijas Zemnieku federācijas, kā arī Zemkopības un Ārlietu ministrijām. Diskusija notiks pirmdien, 10. oktobrī, plkst. 17:30 Eiropas Savienības mājā (Rīga, Aspazijas bulvāris 28, 1. stāvs). Savu dalību var pieteikt līdz 10. oktobrim, rakstot uz info@lapas.lv vai zvanot: 26275253.
Avots un sīkāka informācija: LAPAS, http://lapas.lv/2011/09/pasaules-sarunas-vai-visus-iespejams-pabarot/
8. Var pieteikties studiju un pētniecības stipendijām Vācijā 2012./2013. gadam (līdz 15. novembrim)
Ir sākusies pieteikšanās Vācijas Akadēmiskās Apmaiņas dienesta (DAAD) piedavātajām stipendijām studiju un pētnieciskajam darbam Vācijā 2012./2013. mācību gadam. Tiek piedāvātas iespējas gan studijām, gan vasaras kuriem, grupu braucieniem, praksēm, zinātnieku pētījumu veikšanai u.c. Studijas iespējamas vācu vai angļu valodā. Pieteikšanās termiņš – 15. novembris.
Avots un sīkāka informācija: Valsts izglītības attīstības aģentūra, http://www.viaa.gov.lv/lat/starpvalstu_sadarbiiba/stipendijas/stipendiju_piedavajumi/?text_id=11787
9. Brīvprātīgā darba organizēšanas rokasgrāmata un citi materiāli par brīvprātīgo darbu
Biedrība „brīvprātīgais.lv” piedāva iepazīties ar „Brīvprātīgā darba organizēšanas rokasgrāmatu. 7 soļi”. Rokasgrāmata domāta pilsoniskās sabiedrības organizācijām, pašvaldību un valsts institūcijām, kuras strādā ar brīvprātīgajiem, un elektroniskā formātā tā ir atrodama šeit:
http://www.brivpratigais.lv/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=23&Itemid=144.
Atgādinām, ka mājas lapā „brīvprātīgais.lv” pieejama arī cita informācija par šo tēmu, tostarp daudzas brīvprātīgā darba vakances.
10. Semināru cikls „ES atbalsts uzņēmējdarbībai un ekonomiskās izaugsmes veicināšanai” oktobrī un novembrī Latvijas reģionos
Oktobrī un novembrī ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu Latvijas reģionos notiks semināru cikls „ES atbalsts uzņēmējdarbībai un ekonomiskās izaugsmes veicināšanai”. Tajā tiks runāts par to, kādas ir iespējas saņemt palīdzību no Eiropas Savienības un kā tās veiksmīgāk izmantot. Semināru datumi:
– ceturtdiena, 6. oktobris, plkst. 10:00 – Valmiera, viesnīca „Wolmar” (Tērbatas iela 16a);
– ceturtdiena, 20. oktobris – Liepāja, Liepājas latviešu biedrības nams (Rožu laukums 5/6);
– ceturtdiena, 3. novembris – Rēzekne, Rēzeknes pilsētas dome (Atbrīvošanas aleja 93);
– ceturtdiena, 3. novembris – Jelgava, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrs (Svētes iela 33).
Valmieras semināra programma, kā arī pieteikšanās jebkuram semināram pieejama ES mājas portālā šeit: http://www.esmaja.lv/?lapa=spseau. Semināri ir bez maksas.
11. Baltijas žurnālisma konkurss (pieteikšanās pirmais posms – līdz 14. oktobrim)
Braiena Fola fonds (The Brian Faul Foundation) un laikraksts „The Baltic Times” ir izsludinājuši Baltijas žurnālisma konkursu, kuram var pieteikties studenti un jaunie žurnālisti. Konkursam jāiesniedz raksts angļu valodā par kādu no norādītajām tēmām – politika, māksla un kultūra, bizness un tiesības un vēl. Pieteikuma anketa jāiesniedz līdz 14. oktobrim, savukārt paši raksti – līdz 21. oktobrim.
Avots un sīkāka informācija: The Brian Faul Foundation,
http://www.brianfaulfoundation.com/projects/journalism-competition
12. Projektu konkurss „Aktivitāšu organizēšana Latvijas novados starptautiskajā brīvprātīgo darba dienā 5.decembrī” (iesniegšana līdz 18. oktobrim)
Izglītības un zinātnes ministrija ir izsludinājusi atklāto projektu konkursu „Aktivitāšu organizēšana Latvijas novados starptautiskajā brīvprātīgo darba dienā 5.decembrī”. Mērķis ir katrā no pieciem plānošanas reģioniem izvēlēties pa divām nevalstiskām organizācijām, kas š.g. 5. decembrī, Starptautiskajā brīvprātīgā darba dienā, rīkos pasākumus savu novadu ietvaros. Projekti jāiesniedz līdz 18. oktobrim, finansējuma apjoms vienam projektam – 1000 Ls.
Konkursa nolikums un sīkāka informācija pieejama Eiropas Brīvprātīgā darba gada 2011 mājas lapā šeit: http://ebdg2011.izm.gov.lv/index.php/konkursi/98-projekti.html
13. Publikācija par mobilo studentu tiesībām ES un citi informatīvie materiāli no „ES grāmatnīcas”
Eiropas Savienība ir publicējusi rokasgrāmatu par mobilo (apmaiņas) studentu tiesībām Eiropas Savienībā, kura ir pieejama šeit: http://bookshop.europa.eu/lv/tavas-apmai-as-studenta-ties-bas-pbNC3210556/.
Tāpat arī „ES grāmatnīcā” (EU Bookshop) atrodamas tūkstošiem citu publikāciju par dažādām ar Eiropas Savienību saistītām tēmām, ar iespējām tās lejuplādēt bez maksas. Grāmatnīcas portāls: http://bookshop.europa.eu/lv/home/.
Sekojiet EKL jaunumiem arī portālā Twitter:
http://twitter.com/EiropasKustiba!
Eiropas Kustība Latvijā: www.eiropaskustiba.lv, info@inmedia.lv/ekl
EKL domubiedru grupa portālā draugiem.lv: http://www.draugiem.lv/group/93912/
„EBD no EKL” domubiedru grupa portālā draugiem.lv (topošiem, esošiem un bijušiem Eiropas Kustības Latvijā EBD brīvprātīgajiem): http://www.draugiem.lv/group/99386/
Mūsu lapa Facebook: http://www.facebook.com/pages/Eiropas-Kust%C4%ABba-Latvij%C4%81/181402708570153
Starptautiskā Eiropas Kustība: http://www.europeanmovement.eu