Projekta “DemokrātiJĀ” vizītkarte
Biedrība “Eiropas Kustība Latvijā” sadarbībā ar Fondu atvērtai sabiedrībai “DOTS” īsteno projektu “DemokrātiJĀ!”. Mēs to darām, lai sekmētu Latvijas skolu JĀ! demokrātijas kultūras stiprināšanai skolas ikdienā, apzinoties, ka nav pietiekami mācīt par demokrātiju, jo demokrātijā ir jādzīvo.
Ikviena izglītības procesā iesaistītā JĀ! demokrātiskai un cieņpilnai apziņai, stājai un saziņai klasē, skolā, pilsētā, valstī ir mūsu nākotnes pamats. Šodien dzīvojam brīvā un demokrātiskā vidē, pateicoties iepriekš teiktajiem JĀ: 677 084 JĀ! par demokrātisku Latviju Satversmes sapulces vēlēšanās pirms 100 gadiem; 138 JĀ! par tautas prasīto neatkarības atjaunošanu pirms 30 gadiem; 676 700 JĀ referendumā par Latvijas dalību Eiropas Savienībā.
Lai sniegtu atbalstu skolēniem, vecākiem, skolotājiem, skolas vadībai, mudinot teikt savu JĀ! demokrātijai un aktīvai pilsoniskai līdzdalībai, tiek īstenots projekts “DemokrātiJĀ!””, nodrošinot daudzpusīgu, stratēģisku, sistemātisku un ilgtspējīgu atbalstu, sākot no institucionālās līdz individuāli emocionālajai videi. Projekts ietver metodisku un organizatorisku atbalstu, aptverot didaktikas triādi: saturs, skolēns, skolotājs, neaizmirstot arī vecāku un skolas vadības īpašo nozīmi.
Projekta aktivitātes grupētas četros moduļos:
- modulis “Plāns” (fokuss – laba pārvaldība, demokrātiskas vides veidošana);
- modulis “Gudrība” (fokuss – pedagogu tālākizglītība);
- modulis “Elpa” (fokuss – jauniešu demokrātijas pratības stiprināšana);
- modulis “Brīvība” (pilsoniskā aktivitāte visos izglītības līmeņos).
Projekta rezultāts tieši ietekmēs ne mazāk kā 10 000 jauniešu un pedagogu ikdienu, stiprinot demokrātijas kultūru skolas ikdienā un sekmējot pilsonisko aktivitāti.
Projektu ”DemokrātiJĀ” finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ
un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”. Projekta mērķis ir stiprināt demokrātijas kultūru Latvijas skolās, pilnveidojot izglītības procesa dalībnieku izpratni, zināšanas, mērķtiecīgi sekmējot demokrātiju atbalstošas vides izveidi un nostiprināšanos. Kopējais projekta finansējums ir 104 987,69 eiro. Projekts tiek īstenots no 01.09.2020. līdz 31.08.2022.
Aktualitātes
IDEJU STROPS 8/2021 ir klāt. Šajā numurā atradīsi:
Ideju strops pedagogiem 7/2021 – Aicinām ielūkoties jaunajā IDEJU STROPĀ.
- Uzzini, kur vari pieteikties ES iniciatīvai «DiscoverEU» un bez maksas ceļot pa Eiropu.
- Iepazīsties ar aktuālākajām platfomām, kurās vari balsot vai izteikt savus priekšlikumus.
- Iepazīsties un apgūsti Loesje radošās rakstīšanas metodi – soli pa solim.
Ideju strops pedagogiem 6/2021 – ar šo izdevumu vēlamies informēt, ka aktīvam mācību procesam par demokrātiju tapusi jauna vide www.demokratijaskola.lv. Ierosmei, pārdomām par demokrātijas kultūru skolā un novērtējumam – kāda tā ir šobrīd un ko iespējams pilnveidot – piedāvājam pašnovērtējuma rīku, gan citas noderīgas idejas demokrātijas kultūras stiprināšanai skolā. Informācija un materiāli pedagogiem par demokrātijas stiprināšanu skolā: IdejuStrops-6-2021
Ielūgums uz semināru
Vai vēlies, lai skolas vide un tās kultūra būtu iekļaujoša, cieņpilna, demokrātiska? Šādas skolas veidošanā nozīme ir dažādiem aspektiem – gan skolas pārvaldībai, gan ikdienas dzīvei skolā, gan mācību saturam un procesam. Lai atbalstītu jūs ceļā uz demokrātiskas vides stiprināšanu skolā, aicinām Lavijas skolu vadības komandas, pedagogus uz semināriem 21. vai 22. septembrī.
Seminārā iepazīstināsim ar demokrātijas pašnovērtējuma rīku, rosināsim domāt par demokrātiskas vides veidošanu skolā, iedvesmosim un sniegsim praktiskas idejas demokrātiskas kultūras stiprināšanai skolas pārvaldībā un skolas ikdienā, pilsoniskuma un demokrātijas iedzīvināšanai mācību saturā un procesā.
Reģistrācijas saite – https://ej.uz/21vai22septembris
Ideju strops pedagogiem 5/2021 -informācija un materiāli par demokrātijas stiprināšanu skolā.
- Semināri, mācības, konkursi, (1. lpp.)
- materiāli darbam klasē -Idejas līdzdalības aktīvitātēm vasarā (2. lpp.)
- Uzdevumi demokratijas izpratnei (3. lpp.)
- Rēbusu sērija -darba lapas un slaidi “Eiropas Savienības vērtības” (3. lpp.),
- Izziņas materiālu sērija “Vienoti dažādībā” architektūra, nacionālie dzīvnieki, kino, mūzika, pasakas (14. lpp.),
- Lasi Eiropas Savienības Tiesas tiesneses Inetas Ziemeles uzrunas fragmentus un veic piezīmes 1. darba lapā! Tad veido asociāciju karti 2. darba lapā! (19. lpp.),
- Video un darba lapas -Cilvēka cieņas un sociālā taisnīguma atveseļošana. Satversmes tiesas priekšsēdētājas Dr. iur. prof. Sanita Osipovas uzruna (22. lpp.).
***
Ideju strops pedagogiem 4/2021 – Īsteno savu Demokratijas nedēļas pasākumu no 1. līdz 9. maijam ar Ideju stropa palīdzību. Informācija un materiāli pedagogiem par demokrātijas stiprināšanu skolā: IdejuStrops-4-2021 KLIKŠĶINI TE UN LASI.
- Semināri, mācības, konkursi, (1. lpp.)
- materiāli darbam klasē -Deviņi argumenti PAR strīdīgu tēmu mācīšanu, (aresursi un rokasgrāmatas skolotājiem -Skolotājs kā diskusijas vadītājs. Kā sarunāties, pamatot savu viedokli, debatēt? Kas ir demokrātija? Kā sākt domāt un runāt par sarežģīto? (2. lpp.)
- DEMOKRATIJAS NEDĒĻA SKOLĀ:
- Izmanto darba lapas un iepazīsti aktīvu biedrību Eiropas jomā, “Eiropas Kustību Latvijā” un pats sevi (4. lpp.),
- Raksturo savas vērtības, savu klasi, skolu (7. lpp.),
- Salīdzini Satversmē definētās vērtības ar tām starptautiskos Eiropas dokumentos (8. lpp.),
- Domas, šaubas un jautājumi Imanta Ziedoņa epifānijās (11. lpp.),
- Demokratija un daba. Iztēlojieties cilvēku sabiedrību kā dzīvnieku valsti! (12. lpp.).
- Semināri, mācības, konkursi, (1. lpp.)
- materiāli darbam klasē -dziesmas un to teksti, gatavojoties Demokratijas nedēļai, kas norisinās no 1. -9. maijam, (2. lpp.)
- Biedrība “Trepes”: Četru sezonu izaicinājums – praktiski uzdevumi indivīduālam darbam, t.sk. dziedi, atdod lieko, pasaki paldies, vairo prieku un siltumu u.c., (4. lpp.)
- iepazīsti un iesaisties jauniešu organizācijās! (8. lpp.)
Cik stipra ir demokrātijas kultūra skolā? Iesaki savu ideju un palīdzi procesus uzlabot!
Demokrātijas kultūra skolā izpaužas VISU izglītības procesā iesaistīto vēlmē un spējā aktīvi līdzdarboties procesos, kas viņus ietekmē. Demokrātijas kultūras atslēgas vārdi ir sadarbība, līdzatbildība, kolektīvi lēmumi. Vai skolēni, skolotāji, vecāki var ietekmēt būtiskus lēmumus skolā? Kādi līdzdalības mehānismi darbojas?
Ja tev ir ideja, kā stiprināt demokrātijas kultūru skolā, iesniedz to “Ideju bankā” https://www.surveymonkey.com/r/7WLXV2D
Iesniegtā ideja ir Tavs DemokrātiJĀ Latvijas skolās!
Lasi otro izdevumu pedagogiem “Ideju strops” –izdevums demokrātijas kultūras stiprināšanai skolā un skolēnu pilsoniskās lietpratības pilnveidei.
- semināri, mācības, webināri, projektu konkursi;
- noderīgu mācību resursu apkopojums par pilsonisko kompetenci skatīties no dažādiem skatpunktiem (2.–3. lpp);
- Praktiski ieteikumi, kā veidot un izmantot komiksus mācību procesā. Pieredzē dalās biedrība “Grafiskie stāsti” (3.–9. lpp).
- Aptaujas rezultāti par uzticēšanās līmeni Latvijā un tiem, kuri tic, ka viņu balsij ir nozīme (10. lpp).
“Ideju strops” – Jauns ikmēneša metodiski informatīvs izdevums pedagogiem demokrātijas kultūras stiprināšanai skolā un skolēnu pilsoniskās lietpratības pilnveidei.
“Ideju stropā” 1/2021: KLIKŠĶINI ŠEIT un lasi.
- aktualitātes – kursi, semināri, webināri, projektu konkursi;
- noderīgu mācību resursu apkopojums; mācību materiāls, kurā ietverta intervija ar Fonda atvērtai sabiedrībai “DOTS” izpilddirektori Ievu Moricu un administratīvo direktori Egitu Prāmu;
- izziņas materiāls par pētījumu “Pilsoniskās kompetences pašnovērtējums” un Dr. paed., asoc. profesora P.Jura ieteikumi pilsoniskās lietpratības pilnveidei.