Piedāvājam jaunāko EKL ziņu lapu ar daudzveidīgiem pasākumiem, konkursiem un jaunumiem.
Atgādinām, ka Jūs varat iesūtīt publicēšanai Ziņu lapā arī savus pasākumus (bezmaksas): info[at]inmedia.lv/ekl.
Saturs:
- Eiropas Komisijas viceprezidents vēstulē EKL taisnojas par savu bezrīcību *
- EKL brīvprātīgo fotoizstāde par brīvprātīgā darba pieredzi Ziemeļspānijā un Latvijā sestdien, 15. oktobrī, plkst. 16:00 Spāņu Kultūras Centrā Séneca *
- Tuvojas noslēgumam EKL projekts „Eiropas Brīvprātīgā darba gada popularizēšana Latvijas reģionu skolās” *
- Kino seansi Francijas institūta Latvijā kino klubā (pirmais – jau rīt, 12. oktobrī)
- Literārais vakars ar norvēģu rakstnieci Herbjorgu Vasmu pirmdien, 17. oktobrī, plkst. 18:00 Ziemeļu Ministru padomes birojā
- Starptautiskās Eiropas Kustības brīfings ar Eiropas komisāri Cecīliju Malmstrēmu – mobilitāte un vīzu regulējumi Eiropā, otrdien, 18. oktobrī
- Artūra Trosena vieslekcija „Mediācija. Jauna strīdu risināšanas kultūra?” trešdien, 19. oktobrī, plkst. 19:00 Latvijas Universitātē
- Izstāde „Eiropa manā reģionā: kas paveikts par ES naudu?” līdz 23. oktobrim Latvijas Universitātē
- Informācijas diena par ES mūžizglītības programmu piektdien, 28. oktobrī, Briselē un tiešsaistē
- Iespēja nominēt kandidātus Švarckopfa fonda Jaunā Eiropa balvai – Gada jaunais eiropietis (līdz 30. oktobrim)
- Apmācības skolotājiem par neformālo izglītību, t.sk. ES programmu „Jaunatne darbībā” no 26. līdz 28. oktobrim
- Izsludināts konkurss par NVO iesaisti darbam Sabiedrības integrācijas fonda padomē (līdz 4. novembrim)
- Iespējams pieteikties Eiropas Komisijas konkursam – atbalsts attīstības izglītībai (pirmais posms – līdz 21. novembrim)
- EKL „Līdzdalības sienā” – pozitīvi stāsti par brīvprātīgā darba pieredzi un aicinājumi iesaistīties! (no Eiropas Brīvprātīgā darba gada ceļojošās tūres) *
***
1. Eiropas Komisijas viceprezidents vēstulē EKL taisnojas par savu bezrīcību *
Šā gada septembrī Eiropas Kustības Latvijā prezidents, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas loceklis Andris Gobiņš kopā ar Eiropas Parlamenta deputāti Sandru Kalnieti ar kopīgu vēstuli vērsās pie Eiropas Komisijas viceprezidenta, atgādinot līdzdalības demokrātijas stiprināšanas pienākumu Eiropas Savienībā, pilnībā ieviešot Lisabonas līguma normas.
Cita starpā, A. Gobiņš un S. Kalniete norādīja uz dažādiem EESK un Eiropas Parlamenta dokumentiem un rezolūcijām, kuru veidošanā A. Gobiņam un S. Kalnietei bijusi nozīmīga loma, prasot izstrādāt Komisijas priekšlikumus jeb Zaļās grāmatas, kas ļautu iedzīvināt visus Līguma par Eiropas Savienību 11. pantā paredzētos pasākumus. Uz šo brīdi konkrēti pasākumi tika īstenoti, lai ieviestu Eiropas Pilsoņu iniciatīvu (paredzams, darbs noslēgsies ar nākamā gada pavasari). Tomēr minētais pants paredz arī ES institūciju iesaisti horizontālā dialoga nodrošināšanā (starp pilsoņiem un asociācijām), kā arī „atklātu, caurspīdīgu un regulāru” institūciju dialogu ar asociācijām un pilsonisko sabiedrību jeb vertikālo dialogu.
A. Gobiņš atzīst: „Abiem dialoga veidiem pēc būtības ir daudz lielāks demokrātiskas līdzdalības potenciāls nekā minētajai Eiropas Pilsoņu iniciatīvai, tāpēc arī nepieciešams tūlītējs piedāvājums un risinājums līguma normas īstenošanai.”
Eiropas Komisijas viceprezidents M. Ševčovičs tomēr noliedz, ka no Komisijas puses būtu vajadzīgas papildus iniciatīvas, lai pilnībā iedzīvinātu šīs līdzdalības demokrātijas normas. Savā vēstulē viņš cenšas pamatot savu inertumu un nevēlēšanos rīkoties, paužot viedokli, ka Līgums par Eiropas Savienību (pēc Lisabonas līguma veiktajiem grozījumiem) pieprasa konkrētu tiesisku instrumentu izstrādi tikai saistībā ar Eiropas Pilsoņu iniciatīvu.
Papildus Komisija neuzskatot, ka tai būtu jānāk klajā ar konkrētiem priekšlikumiem attiecībā uz citām ES institūcijām, lai arī normas ir saistošas visām ES institūcijām. M. Ševčovičs arī uzsver, ka pati Eiropas Komisija atbalsta līdzdalības demokrātijas principu un jau īsteno tai Līgumā paredzētos dialoga un konsultāciju mehānismus.
A. Gobiņš norāda, ka „viena komisāra nevēlēšanās rīkoties nedrīkst kavēt visas ES politikas pietuvināšanu sabiedrībai. Jau tuvākajā laikā sadarbībā ar kolēģiem EESK un EP iespējamas papildu iniciatīvas, kas varētu veicināt viceprezidenta rīcības vēlmi.” Lisabonas līguma ieviestās normas paver lieliskas līdzdalības iespējas, tomēr pagaidām tās ir pārāk nekonkrētas, lai tās izmantotu praksē.
2. EKL brīvprātīgo fotoizstāde par brīvprātīgā darba pieredzi Ziemeļspānijā un Latvijā sestdien, 15. oktobrī, plkst. 16:00 Spāņu Kultūras Centrā Séneca *
15. oktobrī plkst. 16:00 Spāņu Kultūras Centrā Séneca (Rīga, Elizabetes ielā 18, 3. stāvs) notiks fotoizstādes atklāšana ar spāņu uzkodām un latviešu kliņģeri, lai vienotu abas kultūras un redzētu kopīgo un atšķirīgo.
Eiropas Brīvprātīgā darba (EBD) pieredzē un iespaidos Ziemeļspānijā un Latvijā dalīsies Eiropas Kustības Latvijā brīvprātīgie – latviete Liene Ratniece (bijusī brīvprātīgā Spānijā) un spānis Raúl Martín Amézaga (šobrīd brīvprātīgais Eiropas Kustībā Latvijā). Gan Liene, gan Rauls ir izmantojuši Eiropas Savienības programmas „Jaunatne darbībā” 2. apakšprogrammu – „Eiropas Brīvprātīgais darbs”.
Pasākums ir bezmaksas! Izstādi varēs apskatīt līdz 18. novembrim.
Šis projekts tika finansēts ar Eiropas Komisijas atbalstu. Šis paziņojums atspoguļo vienīgi autora uzskatus, un Komisijai nevar uzlikt atbildību par tajā ietvertas informācijas jebkuru iespējamo izlietojumu.
3. Tuvojas noslēgumam EKL projekts „Eiropas Brīvprātīgā darba gada popularizēšana Latvijas reģionu skolās” *
Atzīmējot 2011. gadu – Eiropas Brīvprātīgā darba gadu, tuvākajā laikā notiks pēdējās prezentācijas Eiropas Kustības Latvijā projekta „Eiropas Brīvprātīgā darba gada popularizēšana Latvijas reģionu skolās” ietvaros. Projekts īstenots ar Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā atbalstu, un tā ietvaros paredzēti kopumā 20 izbraukumi uz Latvijas reģionu vidusskolām.
EKL lektori – Eiropas brīvprātīgais no Spānijas Rauls Martins un arī EKL projektu vadītāja un brīvprātīgo koordinatore Kristīne Gailīte – skolēnus aicina diskutēt par to, kas ir brīvprātīgais darbs, kāda ir tā nozīme un ieguvumi. Skolēni arī tiek iepazīstināti ar dažādām iespējām – tostarp Eiropas Brīvprātīgo darbu, pilnībā apmaksātu ES programmu, kas ļauj jauniešiem (18-30 gadi) pavadīt līdz pat vienam gadam citā Eiropas valstī.
Uz šo brīdi jau ir notikuši 15 izbraukumi – kopā 32 skolas un vairāk kā 40 prezentācijas visos Latvijas reģionos. Apmeklētas gan lielākas pilsētas, tādas kā Jēkabpils, Ventspils, Ludza, Cēsis, Jelgava, gan mazākas – Riebiņi, Rugāji, Dagda, Ezernieki. Prezentācijas apmeklēja vairāk kā 1400 skolēni, netiešo auditoriju var lēst kā aptuveni 35 000 (plašsaziņas līdzekļi, skolas informācijas resursi, informācija caur informācijas materiāliem, draugiem utt.). Informācija par vizītēm parādījusies gan skolu un novadu mājas lapās un avīzēs, gan arī reģionālajos medijos.
Skolas un skolēni ir izrādījuši lielu interesi par šo iespēju – kā norāda Rauls Martins, „Atsauksmes no skolēniem ir ļoti labas. Parasti daudzi no viņiem ir pārsteigti par daudzajām iespējām, ko viņiem piedāvā Eiropas Brīvprātīgais darbs (un arī brīvprātīgais darbs viņu vietējā kopienā).” Rauls arī atzīmē, ka Latvijas skolēni ļoti maz iesaistās pilsoniskajās aktivitātēs, bet prezentācijas viņus ieinteresē, tāpēc brīvprātīgā darba popularizēšanai būtu jāpievērš lielāka uzmanība: „Mēs cenšamies parādīt, ka brīvprātīgais darbs ir viens no fundamentāliem pilsoniskās līdzdalības veidiem, un tas ir arī veids, kā paši jaunieši var aizstāvēt savas tiesības.”
Nākamās prezentācijas plānotas Dobelē, Iecavā, Engurē, Mērsragā, Olainē u.c.
Francijas institūts Latvijā (Institut Français Lettonie) ir izveidojis kino klubu, kurā visi interesenti bez maksas var iepazīties ar klasisko un moderno Francijas kino (ar subtitriem angļu valodā). Pirmais kino cikls ir veltīts Parīzei, un tā ietvaros būs skatāmas sekojošas filmas:
• rīt, 12. oktobrī, plkst. 18:30: Alēna Renē filma „Vecā labā dziesma”,
• 23. novembrī plkst. 18:30: Žeraldīnes Nakašas un Ervē Mimrana filma „Viss, kas spīd”,
• 14. decembrī plkst. 18:30: Emanuēla Murē filma „Adreses maiņa”.
Avots un sīkāka informācija: Francijas institūts Latvijā, http://www.ccf.lv/lv/jaunumi/217-cine-club-paris
Norvēģijas vēstniecība Rīgā, Ziemeļu Ministru padomes birojs Latvijā un izdevniecība Zvaigzne ABC aicina piedalīties literārā vakarā ar norvēģu rakstnieci Herbjorgu Vasmu (Herbjørg Wassmo). Pasākums notiks latviešu valodā ar tulkojumu norvēģu valodā. Norises vieta – Ziemeļu Ministru padomes birojs (Rīga, Marijas iela 13/3 (Berga bazārs)).
Avots un sīkāka informācija: Norvēģijas Karalistes vēstniecība, http://www.norvegija.lv/News_and_events/Jaunumi/Literrais-vakars-ar-Herbjorgu-Vasmu/
Starptautiskā Eiropas Kustība (European Movement International, EMI) aicina piedalīties brīfingā ar ES iekšlietu komisāri Cecīliju Malmstrēmu (Cecilia Malmström) un EMI prezidentu Patu Koksu (Pat Cox). Brīfiga tēma ir „Mobilitāte un vīzu regulējumi Eiropā – ES attiecības ar tās kaimiņvalstīm.” Tas notiks nākamotrdien, 18. oktobrī, no plkst. 10:00 Briselē. Pieteikt savu dalību iespējams līdz 17. oktobrim.
Avots un sīkāka informācija, t.sk. pieteikšanās: Starptautiskā Eiropas Kustība, http://www.europeanmovement.eu/index.php?id=6811&tx_ttnews%5Btt_news%5D=5669&cHash=e2442f693681424de62b94535152330d
Nākamtrešdien, 19. oktobrī, plkst. 19:00 Latvijas Universitātes galvenajā ēkā (Rīga, Raiņa bulvāris 19) notiks Artūra Trosena (Arthur Trossen) vieslekcija „Mediācija. Jauna strīdu risināšanas kultūra?”. Lekcija notiks vācu valodā ar tulkojumu latviski, dalība – bezmaksas.
Avots un sīkāka informācija: Baltijas-Vācijas Augstskolu birojs, http://www.hochschulkontor.lv/lv/pasakumi
Eiropas Komisija un Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūra aicina piedalīties informācijas dienā par ES mūžizglītības programmu, kas notiks piektdien, 28. oktobrī. Tajā būs iespējams uzzināt par ES finansējuma iespējām mūžizglītības jomā (Leonardo da Vinci, Grundtvig, Erasmus u.c.), jaunumiem Mūžizglītības programmā 2012. gadam, par to, kā uzrakstīt veiksmīgu projektu un kā atrast partnerus citur Eiropā. Reģistrācija dalībai klātienē (Briselē) jau ir noslēgusies, tomēr pasākuma dienā visiem interesentiem būs iespēja sekot tam līdzi tiešsaistē (piecās valodās) un izmantot čatu. Jau šobrīd zemāk norādītajā saitē ir pieejama partneru meklēšana. Pēc informācijas dienas būs pieejams arī visu sesiju videoieraksts.
Avots, sīkāka informācija un interneta tiešraide (28.10.): Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūra, http://eacea.ec.europa.eu/llp/events/infodays_2012/infoday_llp_2012_en.php
Eiropas Komisija un Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūra aicina piedalīties informācijas dienā par ES mūžizglītības programmu, kas notiks piektdien, 28. oktobrī. Tajā būs iespējams uzzināt par ES finansējuma iespējām mūžizglītības jomā (Leonardo da Vinci, Grundtvig, Erasmus u.c.), jaunumiem Mūžizglītības programmā 2012. gadam, par to, kā uzrakstīt veiksmīgu projektu un kā atrast partnerus citur Eiropā. Reģistrācija dalībai klātienē (Briselē) jau ir noslēgusies, tomēr pasākuma dienā visiem interesentiem būs iespēja sekot tam līdzi tiešsaistē (piecās valodās) un izmantot čatu. Jau šobrīd zemāk norādītajā saitē ir pieejama partneru meklēšana. Pēc informācijas dienas būs pieejams arī visu sesiju videoieraksts.
Avots, sīkāka informācija un interneta tiešraide (28.10.): Izglītības, audiovizuālās jomas un kultūras izpildaģentūra, http://eacea.ec.europa.eu/llp/events/infodays_2012/infoday_llp_2012_en.php
Švarckopfa fonds Jaunā Eiropa (Schwarzkopf Foundation Young Europe) aicina nominēt kandidātus Gada jaunā eiropieša balvai. Kandidēt var jaunieši (18-26 gadi), kas īpašā veidā ir sekmējuši saprašanos starp tautām un/vai Eiropas integrāciju. Galvenā balva ir EUR 5000, ko var izmantot, lai stažētos pie kāda no Eiropas Parlamenta deputātiem vai citā Eiropas institūcijā, vai arī īstenotu projektu, kas veicina Eiropas integrāciju.
Avots, sīkāka informācija un nominēšanas veidlapa: Švarckopfa fonds Jaunā Eiropa, http://www.schwarzkopf-stiftung.de/page.11.860.Nomination.html
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra rīko skolotājiem trīs dienu apmācības par neformālo izglītību, tās konceptu un pielietojamību, t.sk. iepazīstoties ar ES programmas „Jaunatne darbībā” sniegtajām iespējām. Apmācībās aicināti piedalīties klašu audzinātāji, ārpusklases darba organizatori un bērnu un jauniešu centru pedagogi. Tiek segti uzturēšanās, ēdināšanas un apmācību izdevumi (ceļa izdevumi jāapmaksā pašiem, vieta tiks precizēta). Apmācības notiks no 26. līdz 28. oktobrim, pieteikšanās – līdz pirmdienai, 17. oktobrim.
Avots un sīkāka informācija, t.sk. ziņas par pieteikšanos: ES informācijas bibliotēka, http://www.jaunatne.gov.lv/index.php/jaunumi/jspa-jaunumi/863-apmcbas-skolotjiem-?ee0756452b48aecd0c2ebb779e3af591=d51d141e99719c5c4cddd285e9401cea
Sabiedrības integrācijas fonda sekretariāts aicina nevalstiskās organizācijas pieteikties darbam Sabiedrības integrācijas fonda padomē. Konkursa kārtībā tiks izvēlētas sešas NVO, kuras varēs deleģēt savu pārstāvi. Pieteikums ir jāiesniedz līdz 4. novembrim!
Pilns sludinājuma teksts pieejams šeit: Latvijas Republikas Ministru kabinets, http://mk.gov.lv/lv/aktuali/zinas/2011gads/09/061011-sif-01/?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
Eiropas Komisija ir izsludinājusi projektu konkursu nevalstiskajiem aktoriem – par iespējām rīkot sabiedriskās kampaņas un attīstīt attīstības izglītību ES. Mērķis ir vairot sabiedrības izpratni par attīstības jautājumiem un atbalstu attīstības politikai. Projektus var īstenot gan formālās un neformālās izglītības jomā, gan atbalstot sabiedriskās kampaņas un interešu aizstāvību (advocacy). Projektu apmēri – no EUR 100 tūkst. līdz 1 mlj., maksimālais – EUR līdz 5 mlj.; ES divpadsmit „jaunajām” dalībvalstīm var tikt piešķirti granti par līdz pat 90% no projekta kopējām izmaksām.
Pirmais konkursa posms ir Konceptu (Concept Notes) iesniegšana, ko iespējams izdarīt līdz 21. novembrim. Sīkāka informācija pieejama šeit: https://webgate.ec.europa.eu/europeaid/online-services/index.cfm?ADSSChck=1318226009737&do=publi.detPUB&searchtype=QS&orderby=upd&orderbyad=Desc&nbPubliList=15&page=2&aoref=131141
Eiropas Brīvprātīgā darba gada ceļojošās tūres ietvaros viena no EKL piedāvātajām aktivitātēm bija „Līdzdalības siena” – iespēja dalīties savā brīvprātīgā darba pieredzē, kā arī iedrošināt citus iesaistīties, parādot, ko sniedz brīvprātīgais darbs.
EKL apkopoja no tūres apmeklētājiem saņemtās daudzās interesantas un vērtīgas atziņas. Brīvprātīgais darbs, viņuprāt, ir iespēja, kā gūt jaunu skatu uz dzīvi, enerģiju, sajūtu, ka esi vajadzīgs un noderīgs, neaizvietojamu pieredzi, cerības un iespējas nākotnei, gadarījumu par paveikto, jaunus draugus, pat dzīves jēgu un daudz ko citu.
No ierakstiem Sienā redzams arī, ka cilvēki Latvijā iesaistās visdažādākajās brīvprātīgā darba aktivitātēs – darbs ar bērniem un jauniešiem (skolās, slimnīcās, nevalstiskajās organizācijās, jauniešu padomēs un skolēnu pašpārvaldēs, arī citās valstīs (Gvatemalā)), Lielā Talka, sporta spēles cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, palīdzība vientuļiem cilvēkiem, pilsētas un baznīcas apkārtnes sakopšana, darbs ar dzīvniekiem u.c. Kā raksta kāda no Tūres apmeklētājām – „Patīk palīdzēt cilvēkiem, kā atlīdzību saņemot nevis naudu, bet smaidus un gandarījuma sajūtu. Liec smaidīt arī Tu!”
Sekojiet EKL jaunumiem arī portālā Twitter:
http://twitter.com/EiropasKustiba!
Eiropas Kustība Latvijā: www.eiropaskustiba.lv, info@inmedia.lv/ekl
EKL domubiedru grupa portālā draugiem.lv: http://www.draugiem.lv/group/93912/
„EBD no EKL” domubiedru grupa portālā draugiem.lv (topošiem, esošiem un bijušiem Eiropas Kustības Latvijā EBD brīvprātīgajiem): http://www.draugiem.lv/group/99386/
Mūsu lapa Facebook: http://www.facebook.com/pages/Eiropas-Kust%C4%ABba-Latvij%C4%81/181402708570153
Starptautiskā Eiropas Kustība: http://www.europeanmovement.eu