Piedāvājam jaunāko EKL ziņu lapu ar dažādiem jaunumiem, pasākumiem un iespējām – tostarp vairākas publiskās apspriedes un citas iespējas piedalīties politikas veidošanā!
Saturs:
1. EKL un citas NVO ar ārlietu ministru pārspriež turpmāko sadarbību *
2. EKL aicina MK un NVO sadarbības memorandu parakstījušās biedrības atbalstīt EKL kandidatūru NAP vadības grupā *
3. EKL rosina sākt darbu pie 2012. gada Saeimas un NVO sadarbības foruma programmas *
4. Atgādinām: vēl līdz 10. novembrim var pieteikties jauniešu apmaiņai Gruzijā (10.-17. decembrī); tēma – „Vienojot paaudzes caur brīvprātīgo darbu” *
5. Meklē EKL pārstāvi Starptautiskās Eiropas kustības pilnsapulcei Varšavā *
6. NVO tiek aicinātas sniegt savus priekšlikumus Valdības rīcības plānam (plāns jāsagatavo līdz 25. novembrim)
7. Iespējams sniegt priekšlikumus grozījumiem „Biedrību un nodibinājumu likumā”
8. Finanšu ministrijas publiskā apspriede par ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda ieviešanas regulu priekšlikumiem – trešdien, 9. novembrī, no plkst. 9:00
9. EKL prezidents piedalīsies 3. Austrumu partnerības Pilsoniskās sabiedrības foruma asamblejā – iesūtiet idejas/ierosmes *
10. Reģionālās diskusijas par Kohēzijas politikas atbalstāmajām jomām Latvijā pēc 2013. gada – no 16. līdz 25. novembrim
11. Aicina pieteikt kandidātus Eiropas Brīvprātīgā darba gada 2011 balvai – līdz 14. novembrim
12. Ir publicēta programma Norvēģijas prezidentūrai Ziemeļu Ministru padomē (2012. gads)
13. Eiropas Darba dienas – tiešsaistē trešdien, 9. novembrī
14. Speciāli Eiropas Kustībai Latvijā: Minskā tiesā Cilvēktiesību līgu starptautiskās federācijas (FIDH) viceprezidentu *
***
1. EKL un citas NVO ar ārlietu ministru pārspriež turpmāko sadarbību *
3. novembrī EKL pārstāvji piedalījās nevalstisko partneru tikšanā ar jauno ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču, spriežot par turpmāko dialogu un sadarbības prioritātēm. EKL atkārtoti aicināja, cita starpā:
– izveidot mehānismu ES prezidentūras biroja sadarbībai ar nevalstisko sektoru (t.sk. jau 2012. gadā iekļaujot birojā vienu NVO pārstāvi),
– konsolidēt Latvijas interešu vadību un aizstāvību Eiropas Savienībā, izveidojot kopīgu „kaujas plānu” visiem Latvijas pārstāvjiem (ministrijām, EP deputātiem, EESK locekļiem, NVO utt.),
– jau tagad sākt gatavošanos ikgadējām ārpolitiskajām debatēm Saeimā, kā arī atjaunot Eiropas lietu debates.
Daudzi ierosinājumi tika saņemti arī no citiem NVO partneriem, tostarp Latvijas Sieviešu organizācijas sadarbības tīkla ierosinājums – nodrošināt finansējumu Latvijas NVO dalībai starptautiskajos NVO tīklos (kam pievienojas EKL), Eiropas Latviešu apvienības ieteikums aktīvāk strādāt ar Latvijas iedzīvotājiem ārzemēs, ko EKL ierosināja paplašināt ar jautājumu par to, kā izmantot ārvalstīs dzīvojošo valstspiederīgo zināšanas un pieredzi valsts attīstībai u.c. Tikšanās noritēja ļoti konstruktīvā gaisotnē, turklāt E.Rinkēvičs solīja turpināt dialogu un tikties ar NVO pēc simboliskajām 100 dienām amatā, vēlāk – aptuveni reizi ceturksnī.
2. EKL aicina MK un NVO sadarbības memorandu parakstījušās biedrības atbalstīt EKL kandidatūru NAP vadības grupā *
Aicinām atbalstīt EKL prezidentu Andri Gobiņu Nacionālā attīstības plāna (NAP) izstrādes Vadības grupai. Balsot līdz rītdienai, 9. novembrim, plkst. 16:00, sūtot e-pastu: gunta.freimane@mk.gov.lv, ir iespējams visām biedrībām, kas parakstījušas MK un NVO sadarbības memorandu.
EKL galvenais mērķis: plašākas sabiedrības, it sevišķi NVO, līdzdalība, kā arī caurspīdīguma nodrošināšana NAP izstrādes, ieviešanas un uzraudzības laikā. Apzinoties lielo nozīmi plašākai sabiedrības līdzdalībai, Eiropas Kustība Latvijā izcīnīja trīs NVO vietas NAP vadības grupā, lai arī sākotnēji bija plānots tikai viena. Šajā darbā EKL izmantoja izcilo sadarbību ar Memoranda padomes priekšsēdi un lēmumu pieņēmējiem Saeimā un Ministru kabinetā. Esam pārliecināti, ka A. Gobiņš, EKL biroja komanda un valde (t.sk. Gunta Veismane, Žaneta Jaunzeme-Grende, Valdis Lokenbahs, Aldis Austers, Jānis Vaivads, Alberts Prikulis un citi) godam pārstāvēs NVO intereses NAP vadības grupā. EKL cer uz atbalstu, lai arī turpmāk varētu aizstāvēt plašu sabiedrības līdzdalību NAP, tajā izmantojot jaunā sabiedrība slīdzdalības modeļa iestrādes un nodrošinot nepieciešamo saikni starp ES, nacionālo, reģionālo un pašvaldību līmeni.
Labprāt atbildēsim uz papildu jautājumiem pirms balsojuma un aicinām atbalstīt EKL kandidatūru. Papildu informācija: http://www.likumi.lv/doc.php?id=238460 un http://www.mk.gov.lv/lv/sabiedribas-lidzdaliba/sadarbibas-memorands/padomes-sedes/.
3. EKL rosina sākt darbu pie 2012. gada Saeimas un NVO sadarbības foruma programmas *
Vakar, 7. novembrī, Saeimā notika kārtējā NVO un Saeimas priekšssēdes S. Āboltiņas koordinācijas grupas tikšanās, kuras uzdevums ir sagatavot ikgadējo Saeimas un NVO sadarbības forumu. Darba grupas locekļi vienojās, ka, visticamāk, 2012. gada 27. aprīlī varētu norisināties Jauniešu Saeima, savukārt 14. maijā – ikgadējais Saeimas un NVO sadarbības forums. EKL norādīja, ka, iespējams, nākotnē Saeimas un NVO forums būs jārīko agrāk, lai tā rezultātus varētu ņemt vērā tā saucamajā Eiropas semestrī, kas paredz valsts budžeta galveno punktu nosūtīšanu ES. Par izbrīnu EKL pārstāvim A. Gobiņam, šobrīd Saeimai šajā procesā tikpat kā nav ietekmes.
Puses vienojās, ka janvāra pēdējā nedēļā varētu rosināt NVO un nozaru komisiju sēdes, kurās tiktu prezentēti Foruma priekšlikumi un diskutēts par to īstenošanu jaunajā Saeimas sasaukumā, kā arī ieskicētas pirmās idejas nākamā gada sadarbībai. Saeimas priekšsēde nākamajā sanāksmē ar komisiju vadītājiem un parlamentāriem sekretāriem izrunās šo priekšlikumu, savukārt biedrības Delna un Latvijas Pilsoniskās alianses (pēdējā gan sanāksmē nebija pārstāvēta) pārstāvji šobrīd veido dokumentu, kas ietvers ierosinājumus Foruma rezultātu izvērtēšanas metodikai.
Papildus tika runāts par iespēju Saeimas ārvalstu viesiem piedāvāt tikšanās ar NVO, kā arī ārvalstu vizītes tikties ar attiecīgās valsts NVO, par joprojām neskaidro Eiropas Pilsoņu iniciatīvas tiesisko regulējumu Latvijā un Saeimas Ārlietu debašu savlaicīgu sagatavošanu ar NVO līdzdalību.
Nākamajā sanāksmē 12. decembrī plānots pārrunāt sadarbības uzlabošanu ar reģionālajām NVO, kā arī apstiprināt sadarbības programmas vērtēšanas ietvaru.
4. Atgādinām: vēl līdz 10. novembrim var pieteikties jauniešu apmaiņai Gruzijā (10.-17. decembrī); tēma – „Vienojot paaudzes caur brīvprātīgo darbu” *
Sadarbībā ar Europe Direct Fyrbodal Zviedrijā un EKL Eiropas brīvprātīgo Kristīni Geimuri, tiek sniegta iespēja jauniešiem vecumā no 18 – 25 gadiem doties jaunatnes apmaiņā uz Kobuleti pilsētu Gruzijā. Projekts „Vienojot paaudzes caur brīvprātīgo darbu” (Connecting Generations via Volunteering) norisināsies šī gada 10.-17. decembrī. Jauniešu apmaiņai tiek segti visi uzturēšanās izdevumi, kā arī 70 % no ceļa izdevumiem (jauniešiem pašiem jālīdzfinansē 30%, kas ir aptuveni 75 Ls).
Projektam tiek meklēti 4 jaunieši (divas meitenes un divi puiši; lai nodrošinātu dzimumu līdzsvaru, sevišķi aicinām pieteikties puišus!). Visus interesentus lūdzam līdz 10. novembrim sūtīt CV un nelielu motivācijas vēstuli (par to, kāpēc vēlaties piedalīties šajā projektā) uz e-pastu info[at]inmedia.lv/ekl, norādot epasta tēmu: J.A. Gruzija.
5. Meklē EKL pārstāvi Starptautiskās Eiropas kustības pilnsapulcei Varšavā *
Aicinām pieteikties ieinteresentus EKL biedrus, kas vēlētos pārstāvēt EKL Starptautiskās Eiropas Kustības (EMI) pilnsapulcē Varšavā, kas notikš šī gada 25. un 26. novembrī. Diemžēl nav iespēju atlīdzināt izdevumus nedz no EMI, nedz arī no EKL puses. Darba kārtībā jaunā prezidenta, viceprezidentu un pārējās valdes vēlēšanas, diskusija par nākotnes darbību un citi jautājumi. Papildu informācija: info[at]inmedia.lv/ekl.
6. NVO tiek aicinātas sniegt savus priekšlikumus Valdības rīcības plānam (plāns jāsagatavo līdz 25. novembrim)
Līdz š.g. 25. novembrim visām ministrijām, Valsts kancelejai, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) un Sabiedrības integrācijas fondam (SIF) ir jāsagatavo un jāiesniedz Valsts Kancelejai projektus Valdības rīcības plāna attiecīgajām sadaļām. Institūcijām tas ir jādara sadarbībā ar nozares NVO, sociāliem partneriem, Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru un citiem ekspertiem. NVO aicinātas sniegt savus priekšlikumus attiecīgajām institūcijām par Valdības rīcības plānu, pirms tam iepazīstoties ar Valdības deklarācijā iekļautajiem uzdevumiem un ar Metodiskaijem noteikumiem.
Saites uz ministriju mājas lapām ar attiecīgajiem kontaktiem atrodamas šeit: http://www.mk.gov.lv/lv/mk/sastavs/. Ar Valsts kanceleju iespējams sazināties, rakstot uz vk@mk.gov.lv; KNAB – knab@knab.gov.lv; SIF – info@lsif.lv. Minētie dokumenti – Valdības deklarācija un Metodiskie noteikumi – kā arī sīkāka informācija pieejama Ministru Kabineta mājas lapā: http://www.mk.gov.lv/lv/sabiedribas-lidzdaliba/sabiedribas-lidzdalibas-jaunumi/041111-vk/.
7. Iespējams sniegt priekšlikumus grozījumiem „Biedrību un nodibinājumu likumā”
Šobrīd Saeimā ir atvērts „Biedrību un nodibinājumu likums” – priekšlikumus grozījumiem iespējams sniegt atbildīgajai Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijai: pasvaldibas.komisija@saeima.lv vai arī Prof. Rasmai Kārkliņai (rasma.karklina@saeima.lv), kas aicina uz plašu sabiedrības līdzdalību likuma uzlabošanā. EKL izsaka prieku, ka saistībā ar pašreiz atvērto Biedrību un nodibinājumu likumu un vairāku deputātu priekšlikumiem šķiet reālas cerības uz birokrātijas sloga mazināšanu Latvijā reģistrētajām biedrībām, it sevišķi mazākām. Aicinām biedrības aktīvi iesaistīties diskusijā par vēlamajiem punktiem, kas varētu atvieglot Jūsu darbu un to pietuvināt ES labākai praksei. Diemžēl šobrīd no atsevišķu spēlētāju puses jūtama pretestība birokrātijas mazināšanai.
Provizoriskā likumprojekta „Grozījumi Biedrību un nodibinājumu likumā” izskatīšanas gaita ir šāda (vēršam Jūsu uzmanību, ka datumi vēl var mainīties):
• 17. novembrī – Saeimas sēde, 1. lasījums;
• priekšlikumu iesniegšanas termiņš 2.lasījumam – 22. novembris;
• izskatīšana komisijas sēdē 2. lasījumam – 23. novembris (iesniegšana Saeimā – 24. novembris);
• 1. decembrī – Saeimas sēde, 2. lasījums;
• priekšlikumu iesniegšanas termiņš 3. lasījumam – 6. decembris;
• izskatīšana komisijas sēdē 3. lasījumam – 7. decembris (iesniegšana Saeimā – 8.
decembris);
• 15.decembrī – Saeimas sēde, 3. lasījums.
8. Finanšu ministrijas publiskā apspriede par ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda ieviešanas regulu priekšlikumiem – trešdien, 9. novembrī, no plkst. 9:00
Finanšu ministrija aicina piedalīties publiskajā apspriedē par ES struktūrfondu un Kohēzijas fonda ieviešanas regulu priekšlikumiem 2014.-2020. gada plānošanas periodam (priekšlikumi pieejami šeit: http://www.esfondi.lv/page.php?id=346). Apspriede notiks trešdien, 9. novembrī, no plkst. 9:00-14:00 viesnīcā “Radisson Blu Hotel Latvija” (Rīga, Elizabetes iela 55).
Avots un sīkāka informācija, t.sk. pasākuma programma un tiešsaistes pieteikšanās anketa: ES fondi, http://www.esfondi.lv/page.php?id=1092.
9. EKL prezidents piedalīsies 3. Austrumu partnerības Pilsoniskās sabiedrības foruma asamblejā – iesūtiet idejas/ierosmes *
No 28. līdz 30. novembrim EKL prezidents, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas loceklis A.Gobiņš piedalīsies ikgadējā, nu jau trešajā Austrumu partnerības Pilsoniskās sabiedrības foruma asamblejā Poznaņā. Forumā tiks spriests par jauno stratēģiju, kā iesaistīt pilsonisko sabiedrību Austrumu partnerībā, par Partnerības sekmēm un izaicinājumiem saistībā ar demokrātiskajām reformām un Eiropas integrāciju, u.c. Pilnu programmu iespējams atrast Foruma mājas lapā šeit: http://www.eap-csf.eu/. Ja Jums ir kādi ierosinājumi / priekšlikumi par to, kādas tēmas būtu jāuzrunā Foruma laikā, lūdzu, sūtiet tās uz info[at]inmedia.lv/ekl.
10. Reģionālās diskusijas par Kohēzijas politikas atbalstāmajām jomām Latvijā pēc 2013. gada – no 16. līdz 25. novembrim
No 16. līdz 25. novembrim Latvijas reģionos notiks piecas diskusijas par Kohēzijas politikas atbalstāmajām jomām Latvijā pēc 2013. gada, spriežot par prioritātēm, kā Kohēzijas politikas finansējumu sadalīt Latvijā. Sākot ar 10. novembri, www.esfondi.lv sadaļā „2014.-2020.gads” būs pieejams arī iepriekš sagatavotais diskusiju materiāls. Diskusijas Finanšu ministrijas uzdevumā rīko Baltijas Starptautiskais Ekonomikas Politikas Studiju Centrs (BICEPS), un to rezultāti arī tiks nodoti Finanšu ministrijai. Diskusiju vietas un laiki:
• Rīgas reģions – 16.11. no plkst. 10.00-13.00, Rīgas dome (Rātsnams, 508. telpa);
• Vidzemes reģions – 17.11. no plkst. 10.00-13.00, Valmiera (viesnīca „Wolmar”, Tērbatas 16a);
• Zemgales reģions – 21.11. no plkst. 10.-13.00, Jelgava (ēdināšanas kompleksa „SILVA” konferenču zāle, Driksas ielā 9);
• Kurzemes reģions – 24.11. no plkst. 10:00-13:00, Saldus pilsētas bibliotēka (Tūristu ielā 3);
• Latgales reģions – 25.11. no plkst. 11:00-14:00, Daugavpils Universitātes Senāta sēžu zāle (Vienības iela 13, 215. kab.).
Avots un sīkāka informācija: ES fondi, http://www.esfondi.lv/events.php?id=1&action=event&category=45&eid=1560
11. Aicina pieteikt kandidātus Eiropas Brīvprātīgā darba gada 2011 balvai – līdz 14. novembrim
Izglītības un zinātnes ministrija aicina pieteikt brīvprātīgos, brīvprātīgā darba organizatorus un brīvprātīgā darba atbalstītājus Eiropas Brīvprātīgā darba gada 2011 balvai! Goda raksti un piemiņas balva pavisam tiks piešķirti deviņiem pretendentiem. Pieteikumu iesniegšanas termiņš – 14. novembris, savukārt balvas tiks pasniegtas 25.novembrī Eiropas Brīvprātīgā darba gada noslēguma konferencē.
Avots un sīkāka informācija, t.sk. veidlapa un pieškiršanas kritēriji: http://ebdg2011.izm.gov.lv/index.php/aktualitates/35-jaunumi/143-pieteikumi-ebdg2011-balva.html.
12. Ir publicēta programma Norvēģijas prezidentūrai Ziemeļu Ministru padomē (2012. gads)
2012. gadā Ziemeļu Ministru padomes prezidējošā valsts būs Norvēģija, kas ir publicējusi savas prezidentūras programmu. Programmas galvenā tēma ir labklājības valsts. To iespējams brīvi lejupielādēt Padomes mājas lapā šeit (angļu valodā): http://www.norden.org/en/publications/publikationer/2011-726.
13. Eiropas Darba dienas – tiešsaistē trešdien, 9. novembrī
Trešdien, 9. novembrī, ikviens interesents var sekot tiešsaistē Eiropas Darba dienām, piedaloties tiešsaistes čatā ar darba devējiem un EURES padomdevējiem, uzzinot par dzīves un darba apstākļiem citās Eiropas valstīs, apskatot aktuālās darba vakances u.c. Lai piedalītos, ir iepriekš jāreģistrējas.
Avots un sīkāka informācija: European Online Job Days, http://www.eojd.eu/.
14. Speciāli Eiropas Kustībai Latvijā: Minskā tiesā Cilvēktiesību līgu starptautiskās federācijas (FIDH) viceprezidentu *
2011.gada 2.novembrī Baltkrievijas galvaspilsētā Minskā tika uzsākts kriminālprocess pret cilvēktiesību aizstāvi Baltkrievijā, cilvēktiesību organizācijas „Vjasna” (pavasaris) vadītāju un Cilvēktiesību līgu starptautiskās federācijas viceprezidentu Alesu Beļacki. Par to speciāli Eiropas Kustībai Latvijā raksta Baltkrievijas cilvēktiesību aktīviste Olga Domorada – ar pilno rakstu varat iepazīties EKL mājas lapā šeit.
Sekojiet EKL jaunumiem arī portālā Twitter:
http://twitter.com/EiropasKustiba!
Eiropas Kustība Latvijā: www.eiropaskustiba.lv, info[at]inmedia.lv/ekl
EKL domubiedru grupa portālā draugiem.lv: http://www.draugiem.lv/group/93912/
„EBD no EKL” domubiedru grupa portālā draugiem.lv (topošiem, esošiem un bijušiem Eiropas Kustības Latvijā EBD brīvprātīgajiem): http://www.draugiem.lv/group/99386/
Mūsu lapa Facebook: http://www.facebook.com/pages/Eiropas-Kust%C4%ABba-Latvij%C4%81/181402708570153
Starptautiskā Eiropas Kustība: http://www.europeanmovement.eu