Cienījamie „Eiropas Kustības Latvijā” biedri un atbalstītāji,Piedāvājam Jums īpaši Eiropas Pilsoņu gadam (2013) veltītās ziņas no Eiropas Kustības Latvijā. Arī šoreiz – aktualitātes Eiropas līmenī, konkursi, izglītības iespējas, iespējas gūt sīkāku informāciju par dažādiem ES pilsonības aspektiem.
1. Eiropadomē līderi savā starpā vienojas par ES daudzgadu budžetu 2014.-2020. gadu periodam
2. Ir nodibināta Eiropas Brīvprātīgo darba alianse
3. Klāt pirmā Eiropas Pilsoņu iniciatīva, kas savākusi 1 000 000 parakstu – „Tiesības uz ūdeni”
________________________________________________________________________________
KONKURSI UN STIPENDIJAS
4. Pilsonības politikas vasaras skola Budapeštā – pieteikšanās līdz 28.februārim
5. Pašvaldībām: izsludināts konkurss Eiropas Brīvprātīgo galvaspilsētas noskaidrošanai
6. Jauniešiem: iespēja iegūt bezmaksas profesionālo izglītību ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu, iestāšanās – ziemā
________________________________________________________________________________
JŪSU TIESĪBAS UN IESPĒJAS EIROPĀ
7. „Latvijas Vēstneša” portāla rakstu sērija par Eiropas pilsoņu tiesībām
8. Pierakstieties arī citām Ziņu lapām!
9. EUDO Pilsonības observatorija: pētījumi, datubāzes u.c. informācija par pilsonību Eiropā
10. EKL Eiropas Kalendārs – zīmīgie Latvijas un Eiropas datumi tuvākajās nedēļās *
________________________________________________________________________________
EIROPAS JAUNUMI
Eiropadomē līderi savā starpā vienojas par ES daudzgadu budžetu 2014.-2020. gadu periodam
8. februārī, pēc apmēram 25 h garām sarunām, valstu līderi Eiropadomē vienojās par ES daudzgadu budžetu 2014.-2020. gadam. Budžeta kopapjoms šim periodam paredzēts kā nepilni EUR 960 mljrd., kas ir pielīdzināms 1% no ES nacionālā kopprodukta, un salīdzinājumā ar šābrīža budžeta perspektīvu (2007.-2013. gads), tēriņi būs par 3.4% mazāki. Salīdzinoši mazāk līdzekļu atvēlēti kohēzijas un lauksaimniecības politikai, bet vairāk – konkurētspējai, pētniecībai, jaunatnei/izglītībai, drošībai/pilsoniskumam, lauku attīstībai un zvejniecībai, ES ārējai darbībai. Paredzēts ieviest arī „Jaunatnes garantiju”, kas sekmētu jauniešu nodarbinātību.
Pagaidām galvenie rezultāti Latvijai – kohēzijas maksājumu griesti izņēmuma kārtā noteikti 2.59% apmērā no EKP, kas sastāda 2,95 miljardus latu; lauksaimnieku saņemtie tiešmaksājumi 2019.gadā sastādīs 138 latus par hektāru (pieaugums par 135%); un tāpat tiks saņemti papildus 47 miljoni latu svarīgajai lauku attīstības nozarei, ko gan var daļēji izmaksāt arī kā tiešmaksājumus. (Avoti : Ir.lv raksts, http://www.ir.lv/2013/2/12/rinkevics-baltijas-valstis-es-daudzgadu-budzetu-bija-vienotas, un Zemkopības ministrijas informācija, http://www.zm.gov.lv/index.php?sadala=2254&id=15112).
Vēršam Jūsu uzmanību, ka Eiropadomē panāktā vienošanās vēl nav galīga, jo budžets jāapstiprina arī Eiropas Parlamentam. Eiropas Parlamenta līderi atbalsta lielāku budžeta kopapjomu, kā arī vairākos aspektos EP redzējums ir tuvāks Latvijas interesēm. Parlamenta balsojums ir gaidāms tuvākajos mēnešos.
Nākamie soļi pēc daudzgadu budžeta pieņemšanas būs pieņemt apmēram 75 tiesību aktus, kas regulēs konkrētās programmas. Tāpat arī dalībvalstu, t.sk. Latvijas, līmenī notiks diskusijas par to, kā ir efektīvāk ieguldīt ES finansējumu. Paredzams un vēlams, ka arī šajā procesā, līdzīgi kā budžeta sarunās, tiktu maksimāli plaši iesaistīta pilsoniskā sabiedrība.
2. Ir nodibināta Eiropas Brīvprātīgo darba alianse
8. februārī Briselē formāli tika nodibināta Eiropas Brīvprātīgo darba alianse (European Alliance for Volunteering), kuras mērķis ir turpināt 2011. gada – Eiropas Brīvprātīgo darba gada – iestrādes. Mērķis ir sekmēt sadarbību starp tām organizācijām, kas atbalsta brīvprātīgo darbu, un atbalstīt to Eiropas līmenī. Brīvprātīgais darbs nozīmē arī aktīvu pilsoniskumu un aktīvu līdzdalību, un ir svarīga demokrātijas sastāvdaļa. Par Alianses prezidentu ievēlēts Čehijas pārstāvis Pavels Trantina, kurš darbojas arī Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā (profils: http://memberspage.eesc.europa.eu/Detail.aspx?id=2021111).
3.Klāt pirmā Eiropas Pilsoņu iniciatīva, kas savākusi 1 000 000 parakstu – „Tiesības uz ūdeni”
Pirmā Eiropas Pilsoņu iniciatīva ir savākusi 1 000 000 parakstu. Iniciatīvas Right2Water („Tiesības uz ūdeni”, http://www.right2water.eu/) mērķis ir panākt, lai ES savā tiesiskajā bāzē atzīst ANO atzītās vispārējās tiesības uz ūdeni un sanitāriju. Tā joprojām ir atvērta parakstīšanai.
Eiropas Pilsoņu iniciatīva ir tiešas demokrātijas instruments, kas ļauj vismaz 1 miljonam ES pilsoņu pieprasīt no Eiropas Komisijas rīcību noteiktā jomā. Šis pieprasījums nav Komisijai saistošs, tomēr iniciatīvai var būt liela politiska nozīme. Vairāk par šo līdzdalības iespēju, par citām aktuālajām iniciatīvām un par to, kā Jūs varat ierosināt savu, varat izlasīt Eiropas Komisijas vietnē šeit: http://ec.europa.eu/citizens-initiative/public/welcome (latviešu valodā).
KONKURSI UN STIPENDIJAS
4. Pilsonības politikas vasaras skola Budapeštā – pieteikšanās līdz 28.februārim
No 8. līdz 19. jūlijam Centrāleiropas Universitāte (Central European University) organizē Pilsonības politikas (The Politics of Citizenship) vasaras skolu maģistrantūras un doktorantūras studentiem, kā arī pētniekiem un akadēmiskajam personālam.Vasaras skolā tiks apspriesti dažādi pilsonības politikas aspekti arī Eiropas pilsonības kontekstā.
Latvijas pilsoņiem iespējams pieteikties finansiālajam atbalstam, lai segtu ar dalību vasaras skolā saistītos izdevumus. Plašāka informācija par finansiālo atbalstu lasāma: http://www.summer.ceu.hu/citizenship-2013/financial
Lai pieteiktu savu dalību, līdz 28. februārim jāaizpilda pieteikuma anketa, kā arī jāpievieno rekomendācijas vēstule, CV, pētniecības materiāls vai raksts angļu valodā valodas prasmju pierādīšanai, eseja par to, kā dalība vasaras skolā nāks par labu individuālajam pētniecības darbam (līdz 2 lpp.).
5. Pašvaldībām: izsludināts konkurss Eiropas Brīvprātīgo galvaspilsētas noskaidrošanai
Eiropas Pilsoņu gada ietvaros Eiropas Brīvprātīgo centrs (European Volunteer Centre) izsludinājis konkursu Eiropas Brīvprātīgo galvaspilsētas noskaidrošanai. Konkursa mērķis ir veicināt brīvprātīgā darba attīstību vietējā līmenī.
Balvu piešķirs Eiropas pašvaldībai, kas visvairāk būs iesaistījusies brīvprātīgā darba veicināšanā un tā atbalsta struktūru attīstīšanā. Īpaši tiek aicināts pievērst uzmanību brīvprātīgajam darbam, kas būtu saistīts ar Eiropas Pilsoņu gada tēmu, kā arī demonstrē pārrobežu brīvprātīgā darba iespējas, ko sniedz Eiropas Savienība.
Pašvaldības var pieteikt savu dalību no 1. marta līdz 1. oktobrim. Kandidāti tiks paziņoti 3.oktobrī Eiropas Brīvprātīgo centra konferencē Sarajevā, Bosnijā un Hercogvinā, bet žūrijas izvēlētie uzvarētāji tiks paziņoti 5. decembrī – Starptautiskajā brīvprātīgo dienā.
6. Jauniešiem: iespēja iegūt bezmaksas profesionālo izglītību ar Eiropas Sociālā fonda atbalstu, iestāšanās – ziemā
Šobrīd, ziemā, ir izsludināta kārtēja uzņemšana profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā. Pateicoties Eiropas Sociālā fonda atbalstam, par mācībām nav jāmaksā, jaunieši saņem ikmēneša stipendiju līdz 80 latiem mēnesī, kā arī iespēju dzīvot skolas dienesta viesnīcā. Pieteikties var jaunieši no 17-25 gadiem, kas nesaņem bezdarbnieka pabalstu un nepiedalās citās ES finansētās mācībās/nodarbinātības aktivitātēs. Šāda uzņemšana notiek trīs reizes gadā.
Lai uzzinātu vairāk par Jūsu iespējām, ieteiksim Jums arī citas nozaru ziņu lapas. Šoreiz:
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas III grupas („dažādas intereses” pilsoniskajā sabiedrībā) ziņu lapa angļu vai franču valodā – piesakieties, rakstot uz gr3@eesc.europa.eu;
Valsts izglītības attīstības aģentūra (t.sk. Comenius, Leonardo da Vinci, Erasmus, Grundtvig u.c. programmas, stipendijas u.c.) – http://www.viaa.gov.lv/lat/ki/newsletter/,
9. EUDO Pilsonības observatorija: pētījumi, datubāzes u.c. informācija par pilsonību Eiropā
Eiropas Universitātes institūts ir izveidojis EUDO Pilsonības observatorija (EUDO Observatory on Citizenship), kas nodrošina plašu informāciju par pilsonības tēmām Eiropā – dažādās Eiropas valstīs un ES kontekstā. Mājas lapā Jūs varat atrast pētījumus, datubāzes, jaunākās ziņas un komentārus un citas noderīgas ziņas: http://eudo-citizenship.eu/.
10. EKL Eiropas Kalendārs – zīmīgie Latvijas un Eiropas datumi tuvākajās nedēļās *
Februāris
Marts
11 Eiropas 112 diena
18 Prezidenta vēlēšanas Armēnijā
25
4
12
19
26
5
13
20
27
6
14 Svētā Valentīna diena
21
28
7
15 Serbijas valsts svētki
22
1 Bosnijas un Hercegovinas valsts svētki
8 Starptautiskā sieviešu diena
16 Lietuvas Republikas neatkarības dienaEirovīzijas Nacionālās atlases fināls
23
2
9 Parlamenta vēlēšanas Maltā
17 Kosovas valsts svētkiPrezidenta vēlēšanas Kiprā
24 Igaunijas Republikas neatkarības dienaParlamenta vēlēšanas Itālijā
3 Bulgārijas valsts svētki
10
Eiropas Kustības Latvijā Ziņu lapu par Eiropas Pilsoņu gadu (2013) atbalsta
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@inmedia.lv/ekl. Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.