Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) iecēlusi EKL prezidentu un EESK locekli Andri Gobiņu par ziņotāju atzinumam par jauno EESK programmu „Eiropa pilsoņiem” (jaunais finanšu periods – 2014.-2020. gads). Īpaši priecāsimies par komentāriem un vērtējumu par priekšlikumiem no Jūsu, resp. Latvijas NVO un ekspertu puses: info@inmedia.lv/ekl. Atgādinām, ka programma jau šobrīd ir pieejama Latvijas NVO divos darbības virzienos (nedaudz vienkāršoti izsakoties): sabiedrības līdzdalība ES lēmumu pieņemšanā (ar īpašu uzsvaru uz starptautiskiem projektiem), kā arī staļinisma un nacisma upuru piemiņa (pēdējo iecerēts nedaudz paplašināt, lai neizslēgtu, piem. padomju represiju laiku pēc Staļina nāves utt.). Eiropas Komisijas priekšlikums jaunajai programmai atrodams šeit: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=COM:2011:0884:FIN:LV:PDF. EESK jaunais atzinums ir cieši saistīts ar atzinumu par Eiropas pilsoņu gadu (2013, provizoriskais nosaukums), kuru šobrīd izstrādā A. Gobiņš kā ziņotājs un EKL padomniece Diāna Potjomkina kā eksperte.
EKL pamatmērķis abos gadījumos ir aizstāvēt sabiedrības līdzdalību un uzlabotu dialogu ar ES institūcijām, kā arī novērst iespējamas normas, kas nav izdevīgas Latvijai un daudzām citām ES (jaunajām) dalībvalstīm (programmā šobrīd, piemēram, noteikti projektu finanšu apjomi, kas izslēdz lielu daļu Latvijas NVO)
Jāatzīmē, ka EKL komandas veidotais atzinums par Eiropas pilsoņu gadu (2013) šo trešdien, 29. februārī, tiks nodots balsošanai EESK Nodarbinātības, sociālo lietu un pilsonības (SOC) sekcijā, kam sekos balsojums plenārsēdē 28. vai 29. martā. Uz šo brīdi atzinuma projekts jau guvis plašu atbalstu gan no citu EESK locekļu puses, gan arī no ietekmīgākajām ES pilsoniskās sabiedrības organizācijām, kā arī daudzus EKL priekšlikumus pārņēma galvenā Eiropas Parlamenta ziņotāja. Līdz ar to ir cerība, ka Eiropas pilsoņu gads tiks veltīts pilsoņu līdzdalībai, dialogam ar sabiedrību un visu pilsoņu tiesību ievērošanai un attīstībai. Salīdzinājumam – pašreizējais Eiropas Komisijas priekšlikums fokusējas tikai uz mobilitāti.
Šonedēļ par abām tēmām EKL iesniedza arī atzinumus Kultūras ministrijai, aicinot būtiski uzlabot Latvijas nacionālo pozīciju ES Padomē, nostājoties pret pašreizējām EK iecerēm 2013. gadā – Pilsoņu gadā popularizēt mobilitāti, bet tikpat kā pilnībā aizmirstot līdzdalību.