Cienījamie „Eiropas Kustības Latvijā” biedri un atbalstītāji,
Zelta rudens rit pilnā sparā! Skolēni aktīvi vāc krāsainās koku lapas herbārijam, mēs – ziņas par notikumiem un pasākumiem. Nosūtam Jums jaunāko informāciju par pašmāju un starptautiskiem notikumiem un līdzdalības iespējām!
1. ES māja aicina – uzzini, kā kļūt par brīvprātīgo trešās pasaules valstīs
ES mājā 17.oktobrī pulksten 16:00 notiks seminārs „Brīvprātīgā darba iespējas trešās pasaules valstīs”, kurā ikvienam interesentam būs iespēja uzzināt, kur jāpiesakās, kādi dokumenti jākārto, kādas apmācības nepieciešamas un, protams, ar kādu papildus finansējumu jārēķinās. Vietu skaits ir ierobežots, tāpēc visi interesenti ir aicināti pieteikties jau iepriekš, rakstot uz e-pasta adresi esmaja@esmaja.lv vai zvanot pa tālruni 67085445.
2. Piedalieties sarunās: E – komercija līdz 16.oktobrim
Ja arī Jūs esat bijis viens no tiem, kam ir bijušas šaubas par datu aizsardzību internetā vai arī Jūs ir nodarbinājušas tādas problēmas, kā produktu saņemšana un atgriešana, kas iegādāti tiešsaistē no ES valstīm, grūtības ar filmu, mūzikas lejupielādēšanu kādā no ES valstīm, tad esat aicināts piedalīties Vienotā tirgus mēneša sarunās, kuru laikā varēsiet uzdot savus jautājumus, sniegt ieteikumus, lai veidotu labāku Eiropu.
3. Diskusijas par Latvijā sasniegto un turpmākajiem soļiem Atvērtas pārvaldības partnerības ietvaros
2011. gadā Latvija pievienojās Atvērtas pārvaldības partnerībai (APP). Iniciatīvas ietvaros Latvija ir apņēmusies saistības četros rīcības virzienos: sabiedrības iesaiste, pakalpojumu kvalitāte, korupcijas ierobežošana un informācijas pieejamība. Arī Eiropas Kustība Latvijā aktīvi iesaistījusies šī dokumenta veidošanā, piedāvājot plašāk izmantot pilsoniskās sabiedrības ekspertīzi sevišķi lēmumu pieņemšanas procesos, veidot attiecīgus iekļaujošus līdzdalības mehānismums, kā arī vienotu informācijas aprites sistēmu u.c.
Atvērtās pārvaldības partnerības (APP) iniciatīva paredz ikgadēju pārskatu par paveikto, kā arī neatkarīgu tā novērtējumu. Novērtējuma sagatavošanas ietvaros 21. oktobrī ES Mājā plānotas divas diskusijas ar iesaistītajām un ieinteresētajām pusēm.
10:30 – 13:00 – saruna ar organizācijam, kas līdz šim bijušas iesaistītas APP
14:30 – 17:00 – saruna ar organizācijām, kas nav iesaistījušās APP
Lūdzu pieteikt savu interesi Zintai Miezainei līdz 17. oktobrim pa e-pastu: zintam8@inbox.lv
4. Latvijas reģionos un Rīgā diskutēs par Latvijas prezidentūras ES Padomē darba programmu
Diskusiju mērķis ir veicināt ikviena iedzīvotāja līdzdarbošanos Latvijas prezidentūras veidošanā, nodrošinot iespēju sabiedrības pārstāvjiem izteikt viedokli un iesaistīties Latvijas prezidentūras darba programmas veidošanā. Diskusiju dalībnieku ierosinājumi tiks izmantoti prezidentūras darba programmas turpmākā izstrādē.
Laika periodā no 10.oktobra līdz 7.novembrim plānotas septiņas diskusijas: četras Latvijas reģionos (Jelgavā, Valmierā, Ventspilī un Rēzeknē) un trīs Rīgā. Diskusijās aicināti piedalīties eksperti no valsts, no nevalstiskā un akadēmiskā sektora, kā arī uzņēmējdarbības un radošās inteliģences vidus.
Diskusiju programmu saturs Rīgā tiks balstīts uz trīs Latvijas prezidentūras ES Padomē izvirzītajiem principiem: iesaistīšanās, izaugsme un ilgtspēja. Pirmajā Rīgas diskusijā “Iesaistīšanās” diskutēs par ES nākotni, ES attiecībām ar tās starptautiskajiem partneriem un nodarbinātības jautājumiem. Diskusijā “Izaugsme” diskusijas dalībnieki pārrunās jautājumus, kas saistīti ar infrastruktūru, zinātni un inovācijām, kā arī ES digitālo darba kārtību. Savukārt diskusijā “Ilgtspēja” apskatīs ar cilvēka dzīves kvalitātes pamatelementiem saistītos jautājumus – vide, veselība un izglītība, kā arī cilvēkdrošību un lauku attīstību.
5. Semināri reģionos “Kas jāzina par eiro drošību – kasieriem un ikvienam no mums” + Viss svarīgākais par eiro 15 videoprezentācijās
Latvijas Darba devēju konfederācija (LDDK) sadarbībā ar Latvijas Banku un Ekonomikas ministriju no 24. septembra līdz 21. novembrim 26 Latvijas pilsētās rīko seminārus par eiro banknotēm, monētām un ieviešanas procesu.
Semināru “Kas jāzina par eiro drošību – kasieriem un ikvienam no mums” pirmajā daļā kasieri un citi, kam ar skaidru naudu jāstrādā ikdienā, tiks iepazīstināti ar eiro banknošu un monētu dizainu, drošības pazīmēm, atšķirībām jaunās (Eiropas) sērijas eiro banknošu dizainā un drošībā, kā arī ar izmaiņām kases aparātu un cenu norādīšanas kārtībā.
Semināru otrajā daļā tiks sniegta informācija par ikvienam svarīgiem pamatjautājumiem par pāreju uz eiro: kā samainīt skaidru un bezskaidru naudu; kas mainīsies norēķinos, izmantojot banku; kas jāzina par kredītiem un noguldījumiem; kas notiks ar ienākumiem (algu, pensiju, pabalstiem); vai mainīsies cenas u.c.
Līdz š.g. 8. novembrim Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) pieņem projektus kultūras projektu konkursā: literatūras, mūzikas un dejas mākslas, teātra mākslas, filmu mākslas, vizuālās mākslas, kultūras mantojuma, tradicionālās kultūras, dizaina un arhitektūras nozarēs. Iespējams iesniegt arī starpdisciplinārus projektus. Projektu konkursos projekta pieteikumus var iesniegt fiziskas personas vai juridiskas personas, kas atbilst konkursu nolikuma prasībām.
7. Svešvalodu skolotājus aicina pieteikties eTwinning kontaktu veidošanas semināram Francijā
Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra starptautiskās skolu sadarbības programmas eTwinning ietvaros izsludina pieteikšanos dalībai kontaktu veidošanas seminārā svešvalodu skolotājiem.
Seminārs no 15. līdz 17.novembrim notiks Monpeljē, Francijā. Pieteikšanās termiņš – 2013. gada 20.oktobris, aizpildot tiešsaistes anketu http://ej.uz/anketa_CS_FR. Semināru organizē Francijas eTwinning Nacionālais atbalsta dienests.
8. Izsludināts projektu konkurss sociālās uzņēmējdarbības veicināšanai
ES programmas „Progress” ietvaros izsludināts projektu konkurss VP/2013/017 „Social innovation driven by social business and young entrepreneurship” (Sociālās uzņēmējdarbības veicinoša sociālā inovācija un jaunie uzņēmēji).
Projekta mērķis – identificēt, attīstīt, veicināt un izplatīt nacionālā, reģionālā un vietējā līmeņa valsts pārvaldes un finanšu starpnieku labo praksi jaunu sociālo uzņēmēju atbalstīšanā, ņemot vērā augsto jauniešu bezdarbu.
9. Izsludināts projektu konkurss jauniešu nodarbinātības veicināšanai Eiropas Savienībā
ES programmas „Progress” ietvaros izsludināts projektu konkurss VP/2013/014 „Preparatory action Your first EURES job” („Tavs pirmais EURES darbs: sagatavošanās darbības).
Preparatory action Your first EURES job ir neliela mēroga mērķēta darba mobilitātes shēma, kura ir uzsākta 2012.gadā. Šī shēma tika uzsaukta Jaunatnes iespēju iniciatīvas ietvaros, kā instruments, kas palīdzēs 5 000 jauniešiem atrast darbavietas ES dalībvalstīs līdz 2014.gadam.
Vispārīgais mērķis ir nodrošināt jaunus cilvēkus ar iespējām izvēlēties no vairākām darbavietām un apmācībām darbavietās, kā arī nodrošināt darba devējus ar instrumentu, lai meklētu kvalificētu darbaspēku, kas trūkst ES dalībvalstu darba tirgos.
12. Aicinām komentēt Eiropas pilsoņu gada Starptautiskās alianses izstrādātās politiskās rekomendācijas *
Eiropas Kustība Latvijā aicina iepazīties ar Eiropas pilsoņu gada Starptautiskās alianses izstrādātajām politiskajām rekomendācijām (dokumentu angļu valodā skatīt šeit) un izteikt savus ierosinājumus. Šī dokumenta izstrādē, visa gada garumā, aktīvi iesaistījušies arī Latvijas Alianses pārstāvji Kristīne Gailīte no Eiropas Kustības Latvijā, Inete Ielīte no Latvijas Bērnu Foruma un Aldis Austers no Eiropas Latviešu Apvienības.
Rekomendācijas plānots nodot Eiropas institūciju pārstāvjiem, ka arī lēmumu pieņēmējiem ES dalībvalstīs. Dokumenta sākumā tiek izklāstīta vīzija par Eiropu, kas balstīta uz solidaritāti, vienlīdzību un līdzdalību (1.nodaļa – Active European Citizenship as a Project of Society). Šī vīzija ietver to, ka marģinalizēti pilsoņi tiek vienlīdzīgi iesaistīti un iekļauti sabiedrībā ar līdzdalības palīdzību (2.nodaļa – An Open and Inclusive European Democracy) un tiek stiprināti trīs demokrātiskie pilāri, kas ir (a) izglītība un informācija, (b) atvērtas un atsaucīgas institūcijas un (c) stipra un neatkarīga pilsoniskā sabiedrība (3.nodaļa – One European Democracy, Three Democratic Pillars).
Lūdzam nosūtīt savus ierosinājumus līdz 17.oktobra, plkst. 12:00 uz e-pastu: info@eiropaskustiba.lv
13. 18.oktobrī Latvijā notiks diskusija „Dialogs ar pilsoņiem”
Eiropas Pilsoņu gada ietvaros Eiropas Komisija lielākajā daļā Eiropas Savienības dalībvalstu rīko interaktīvu diskusiju ciklu „Dialogi ar pilsoņiem”, kuru mērķis ir veicināt dialogu ar pilsoņiem, īpaši iesaistoties debatēs par Eiropas Savienības nākotni un uzklausot pilsoņu viedokli. Pasākumos piedalās gan iedzīvotāji, gan arī politiskie vadītāji un komisāri. Latvijā „Dialogs ar pilsoņiem” par tēmu „Eiropas nākotne” notiks šī gada 18.oktobrī Rīgas Latviešu biedrības namā.
Diskusiju būs iespējams vērot arī tiešraidē, apmeklējot interneta vietni Eiropasnakotne.lv. Diskusijā piedalīsies arī Eiropas Savienības attīstības komisārs Andris Piebalgs un Latvijas Republikas aizsardzības ministrs Artis Pabriks.
14. Pilsoniskās sabiedrības forums Pilsoniskā līdzdalība Latvijai un Eiropai
31.oktobrī notiks pilsoniskās sabiedrības forums Pilsoniskā līdzdalība Latvijai un Eiropai, kas tiek rīkots Eiropas Pilsoņu gada ietvaros. Foruma mērķis ir veicināt Eiropas pilsoņu tiesību aktīvu izmantošanu, stiprinot Eiropas Savienību.
Forums notiks Arhitektūras un mediju centrs H2O (Ūdens iela 6, Rīga). Biedrību un nodibinājumu pārstāvjiem nepieciešams pieteikties līdz 25. oktobrim pl.17.00, reģistrējoties mājas lapā.
15. Komisija uzsāk programmu “Izglītības atvēršana”, lai sekmētu inovāciju un digitālo prasmju apguvi skolās un augstskolās
Eiropas Komisija nesen ir nākusi klajā ar rīcības plānu “Izglītības atvēršana”, lai risinātu ar digitalizāciju saistītas problēmas, kuras kavē skolas un augstskolas sniegt augstas kvalitātes izglītību un digitālās prasmes. Lai uzsāktu šo iniciatīvu, Komisija atklāja jaunu tīmekļa vietni Open Education Europa (Atvērtā izglītība Eiropā), kas dos iespēju audzēkņiem, pedagogiem un izglītības iestādēm brīvi izmantot atvērtos izglītības resursus.
Kopīgā iniciatīva “Izglītības atvēršana” ir vērsta uz trim galvenajiem darbības virzieniem:
rast organizācijām, skolotājiem un skolēniem iespējas izmantot inovāciju;
vairāk izmantot atvērtos izglītības resursus (Open Educational Resources jeb OER), nodrošinot, ka mācību materiāli, kas izstrādāti, izmantojot publiskā sektora finansējumu, ir pieejami visiem; kā arī
nodrošināt labāku IKT infrastruktūru un savienojamību skolās.
16. Eiropas Kalendārs – zīmīgie datumi tuvākajās nedēļās*
***
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Šī Ziņu lapa ir izdota ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par Ziņu lapas saturu atbild biedrība „Eiropas Kustība Latvijā”
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@eiropaskustiba.lv. Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.