Lai sniegtu atbalstu sociālās un pilsoniskās jomas pedagogiem, pilnveidojot skolēnu zināšanas un izpratni par demokrātiju, pilsoniskās līdzdalības nozīmi ģimenes, skolas, pašvaldības, valsts, Eiropas un pasaules līdzveidē, projektā “Eiropas pēdas Latvijā” ir izstrādāti noderīgi video formāta mācību materiālu komplekti:
Es & ģimene, Es & skola, Es & pašvaldība, Es & valsts, Es & Eiropa, Es & pasaule.
Katru komplektu veido divi video – jauniešu veidots video, atspoguļojot būtiskākās problēmas, riskus un iespējas no jauniešu skatpunkta, kā arī viedokļu līderu un ekspertu intervijas. Intervijās iepazīstam biedrības “Pilsēta cilvēkiem” aktīvistu Oto Ozolu, Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” dibinātāju Žaneti Grendi, biedrības “Eiropas Kustība Latvijā” prezidentu Andri Gobiņu un ģenerālsekretāri Lieni Valdmani, multimākslinieku Kašeru, “Tiny Latvian Productions” kreatīvo prātu Valteru Mirkšu, sociālās uzņēmējdarbības eksperti Lieni Reini-Mitevu, pilsoniskās izglītības ekspertu Edgaru Bērziņu, Rīgas Skolēnu domes aktīvisti Lindu Čūderi, mūziķi Ralfu Eilandu, jauniešu līderi Natāliju Knipši, Kluba “Māja” prezidenti Benitu Ozolu un aktīvistu Gunāru Tauriņu.
Materiāli ir vērtīgi vairāku iemeslu dēļ – tajos sniegti praktiski pilsoniskās līdzdalības piemēri, atspoguļots plašāks redzējums par konkrētajām tēmām, apkopotas saites uz papildus materiāliem, sekmēta izpratnes veidošana, kā arī sniegta ierosme diskusijām.
Materiāli ērti izmantojami attālinātā mācību procesā.
Materiāli bez maksas ir pieejami youtube.com kanālā Eiropas Kustība Latvijā (https://www.youtube.com/channel/UC2iLS8KY01gCotPD3eIy0Vw) .
Tāpat aicinām iepazīties ar 2020. gada nogalē veiktā pētījuma “Pilsoniskās kompetences pašnovērtējums” rezultātiem https://saite.lv/hkqwI
Pētījuma mērķis bija noskaidrot, kādā mērā jaunieši, pedagogi un vecāki zina, izprot un spēj sniegt piemērus, kā arī izskaidrot pamatterminus, kas veido pilsoniskās kompetences ietvaru, – demokrātija, pilsoņa tiesības un pienākumi, pilsoniskā līdzdalība, LR Satversme, lēmējvara, tiesu vara, izpildvara, Eiropas Savienība, NATO, ANO, ko lemj pašvaldība, valsts, Eiropa, kā arī iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus skolā, pašvaldībā, valstī, Eiropas un pasaules līmenī.
Nozīmīgākie rezultāti – ar pilnu pētījumu aicinām iepazīties https://saite.lv/hkqwI :
- Tikai 8% jauniešu pilnībā saprot savas iespējas ietekmēt lēmumus valsts, Eiropas un pasaules līmenī. 11% jauniešu pilnībā saprot un spētu izskaidrot, kas ir pilsoniskā līdzdalība, 14% – ko lemj pašvaldība, valsts, Eiropa. 60% jauniešu aptuveni saprot vai nesaprot savas iespējas ietekmēt lēmumus pašvaldībā, 73% aptuveni saprot vai nesaprot savas iespējas ietekmēt lēmumus valsts līmenī, 76% aptuveni saprot vai nesaprot savas iespējas ietekmēt lēmumus Eiropas un pasaules līmenī.
- Analizējot vecāku sniegtās atbildes, redzam, ka 24% pilnībā saprot un var izskaidrot, kā arī saistīt ar piemēriem no reālās dzīves iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus pašvaldībā, kā arī ko lemj pašvaldība, valsts un Eiropa. 9% nesaprot un nevarētu izskaidrot iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus valsts līmenī, 22% nesaprot un nevarētu izskaidrot iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus Eiropas un pasaules līmenī.
- 29% pedagogu pilnībā saprot un var izskaidrot, saistīt ar piemēriem no reālās dzīves, kādas ir iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus pašvaldībā, kā arī ko lemj pašvaldība, valsts un Eiropa. Savukārt 26% tikai aptuveni saprot vai nesaprot iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus valsts līmenī, 45% aptuveni saprot vai nesaprot iedzīvotāju iespējas ietekmēt lēmumus Eiropas un pasaules līmenī.
Pētījuma rezulāti liecina, ka darbs pie pilsoniskās kompetences pilnveides ir jāturpina gan skolēniem, gan arī vecākiem un pedagogiem, izprotot un aktīvi piedaloties sabiedriskajos procesos, apzinoties savas iespējas šos procesus ietekmēt un līdzveidot, uzņemoties atbildību, novērtējot zināšanu un kritiskās domāšanas lomu, – strauji mainīgajā pasaulē nerimstoši pilnveidojot sevi.
Materiāli izstrādāti un pētījums veikts projekta “Eiropas pēdas Latvijā” ietvaros. Projektu īsteno biedrība “Eiropas Kustība Latvijā” ar Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu.
Video Materiāli: https://www.youtube.com/channel/UC2iLS8KY01gCotPD3eIy0Vw
Pētijums: “Pilsoniskās kompetences pašnovērtējums” rezultātiem https://saite.lv/hkqwI