1. Jūrmalā notiks reģionālais pasākums ES Pilsoņu gada ietvaros par vietējo sabiedrību, migrāciju un ekonomisko attīstību*
8.novembrī Jūrmalā norisināsies diskusija ar jauniešiem, uzņēmējiem, NVO pārstāvjiem, pašvaldības iestāžu darbiniekiem un, tās temats “Par vietējo sabiedrību, migrāciju un ekonomisko attīstību”, tā būs jau trešā interaktīvā saruna ciklā “Lēciens! 2013: Eiropas pilsoņu gads”. Eiropas Kustība Latvijā aktīvi līdzdarbojas pasākuma organizēšanā.
Diskusijā piedalīsies Kristīne Gailīte, Eiropas Kustības Latvijā projektu vadītāja, padomniece, Eiropas Pilsoņu gada Alianses Latvijas koordinatore; Andris Gobiņš, biedrības „Eiropas Kustība Latvijā” prezidents, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas loceklis, Eiropas Pilsoņu gada labas gribas vēstnieks; Roberts Zīle, Eiropas Parlamenta deputāts, Transporta un tūrisma komitejas pārstāvis; Inese Laizāne, Kultūras ministrijas parlamentārā sekretāre, 11. Saeimas deputāte; Ligita Maziņa, Jūrmalas Domes Attīstības departamenta vadītāja; Uldis Kronblūms, Jūrmalas aizsardzības biedrības priekšsēdētājs; Ilgmārs Lejnieks, Kultūras ministrijas Sabiedrības integrācijas departamenta Sabiedrības integrācijas un pilsoniskās sabiedrības attīstības nodaļas vecākais referents. Diskusiju vadīs žurnāliste Daina Jāņkalne.
Diskusija Jūrmalā notiks 8. novembrī Jūrmalas pilsētas muzejā, Majoros, Tirgoņu ielā 28, no plkst. 13.30- 17.00.
ES māja sadarbībā ar Lietuvas vēstniecību ikvienu interesentu 14.novembrī aicina uz Lietuvas kino vakaru, kura ietvaros būs skatāma jaunās lietuviešu režisores Ģiedres Žicķītes dokumentālā filma „Kā mēs spēlējām revolūciju”. Seansa sākums pulksten 17:30.
Filma stāsta par leģendārās roka grupas „Antis“ gaitām 80.-to gadu vidū, un tā parāda, kā jauneklīga enerģija, drosme, stiprs, ass un trāpīgs vārds, dziesma pamodināja no sastinguma Lietuvu. Filma uzņemta 2011.gadā, un tā saņēmusi lielu kritiķu atzinību. Filma būs skatāma lietuviešu valodā ar subtitriem latviešu valodā.
Aicinām interesentus pieteikties iepriekš, rakstot uz e-pasta adresi esmaja@esmaja.lv
3. Zviedrijas Sociālās drošības ministra lekcija
11. novembrī plkst.15.30 Rīgas Ekonomiskas augstkolā notiks Ulfa Kristersona, Zviedrijas Sociālās drošības ministra lekcija “Zviedrijas sociālās politijas viens gadsimts – nākotnes izaucinājumi” (“One Century of Swedish Social Policy – the Challenges Ahead”).
Šogad no 8.līdz 10. novembrim Dirty Deal Teatro Spīķeros, LKA Zirgu pastā, kim? Laikmetīgās mākslas centrā un Kaņepes Kultūras centrā notiks Ideju festivāls “Māksla un ekonomika” – lekcijas, diskusijas, izrādes, filmas, spēles un politiskā karaoke, lai rosinātu kritisku domāšanu ilgtspējīgas nākotnes vārdā. „Lai būtu viedoklis, mums ekonomika ir jāsaprot. Mums jāprot atšķirt politiku no dabas likumiem. Mums jāspēj aptvert sakarības starp ekonomiku un ekoloģiju. Mums noderētu intensīvais kurss ekonomikā,” saka viens no festivāla māksliniekiem Amunds Šjēlie Svēns. Ieeja lekcijās, diskusijās, filmās, spēlē “Diena bez naftas” un “Politiskajā karaokē” – bez maksas
5. Izsludināts projektu konkurss mērķprogrammā “Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi”
Valsts kultūrkapitāla fonds (VKKF) izsludina konkursu mērķprogrammā “Valstiski nozīmīgi kultūras pasākumi” 2014.gadā īstenojamiem projektiem.
Konkursa mērķis – atbalstīt Latvijas kultūrai nozīmīgu pasākumu norisi 2014. gadā.Projektu konkursā var piedalīties juridiskas personas, kuru statūtos vai nolikumā kā pamatdarbības veids ir noteikta ar kultūru vai mākslu saistīta darbība.
Projekta pieteikumus var iesniegt līdz šā gada 22.novembrim pulksten 12:00 (sūtot pa pastu – līdz 19.novembrim (pasta zīmogs)). Konkursa rezultāti – pēc 20.decembra.
6. KM izsludina konkursu „Par iespēju pretendēt uz radošo darbnīcu” „Cité internationale des Arts” Parīzē 2. kārta
Radošā darbnīca dod iespēju radoši strādāt, iepazīties, komunicēt un veidot sadarbību ar rezidencē strādājošiem citu valstu māksliniekiem, iepazīt aktīvo Parīzes kultūras dzīvi, un, atgriežoties Latvijā, būtiski bagātināt mūsu kultūras telpu. Līdz šim radošajā darbnīcā Parīzē ir strādājuši vairāk nekā 100 Latvijas mākslinieki, mākslas zinātnieki, mūziķi un citi radoši kultūras profesionāļi. Pieteikumi jāiesniedz līdz 2013.gada 20.novembrim plkst. 17:00.
7. Jēlas Pasaules biedru programma 2014: iespēja nevalstisko organizāciju līderiem
Jēlas Pasaules biedru programma ir vadības attīstības programma Jēlas universitātē, ASV, kas paredzēta NVO līderiem no visām pasaules valstīm, izņemot ASV, kas var iegūt izmantot kursus, pētniecību, institūciju un pasniedzēju pakalpojumus universitātē. Aicināti pieteikties dažādu disciplīnu topošie līderi, kuriem ir daudz radošu ideju un pasaules skatījumu, kā arī sava pieredze.
9. EKL Prezidents piedalās forumā „Pilsoniskā līdzdalība Latvijai un Eiropai” *
31.oktobrī Andris Gobiņš piedalījās Pilsoniskās Alianses rīkotajā forumā, kā mērķis bija veicināt Eiropas pilsoņu tiesību aktīvu izmantošanu, tādējādi stiprinot ES.
Foruma ietvaros Eiropas Kustība Latvijā prezidents vadīja darba apakšgrupu par sabiedrības līdzdalību ES jautājumos un ES iespēju labāku izmantošanu, kuras uzlabošanai būtu nepieciešams:
1. Izveidot “vienas pieturas aģentūru” jautājumiem par un ap ES. Tā palīdzētu saprast, kad un pie kā vērsties ar ES jautājumiem saistītos gadījumos, kā arī nodrošinātu to, ka NVO atzinumus saņem visi ES lēmumu pieņemšanā saistītie spēlētāji
2. Izveidot “NVO konsultantu ES jautājumos”, kas, pats esot NVO, darbotos kā vidutājs un palīdzētu izprast līdzdalības iespējas, pievērst uzmanību aktuāliem jautājumiem, kā arī konsultētu stratēģijas un taktikas jautājumos par to, kurā brīdī un vietā vislabāk iesaistīties, pie kā un kā vērsties ar problēmas risinājuma lūgumu.
3. Paredzēt ar finansējumu sabiedrības un NVO līdzdalībai ES jautājumos nacionālā un ES līmenī. Apzinoties, ka lielākā daļa lēmumu starplaikā tiek veidoti sadarbībā ar ES kaimiņvalstīm, ES līmenī nepieciešams financējums, ar kura palīdzību varētu nodrošināt noturīgu un kvalitātīvu sabiedrības līdzdalību. Pretējā gadījumā bieži Latvijas sabiedrības un citu mazāk priviliģētu valstu balss Briselē var neizskanēt pietiekami skaidri un skaļi.
4. Nepieciešams nodrošināt ilgāku laika periodu ES dokumentu tapšanā veidojamo ES dokumentu, tai skaitā nacionālo pozīciju komentēšanai (pāreja no šobrīd dažām dienām uz vismaz dažu nedēļu variantu).
5. Diskutēt par iespējām modernizēt izglītības sistēmu tā, lai veicinātu sabiedrības līdzdalību un praktisku iemaņu apgūšanu, kas saistīti ar ES un tās piedāvātām iespējām.
Foruma tika rīkots sadarbībā ar Latvijas Patērētāju interešu aizstāvības asociāciju, Latvijas Pašvaldību mācību centru un Latvijas Platformu attīstības sadarbībai un ar finansiālu atbalstu no Kultūras ministrijas, un pasākumu finansē no Eiropas Komisijas un Latvijas valdības noslēgtās Vadības partnerības līdzekļiem. Tās mērķis ir sabiedrības informēšana par ES.
10. EKL prezidenta dalība Saeimas Eiropas lietu komisijā par Austrumu partnerību *
Saeimas Eiropas lietu komisija ar NVO dalību gatavojas Austrumu partnerības samitam 2013. gada novembrī Viļņā un 2015.g. Rīgā.
4. novembrī Saeimā mērķtiecīgi tika īstenoti divi no Eiropas Kustības Latvijā līdzvadītajiem Saeimas un NVO sadarbības foruma darba grupas uzstādījumiem: sagatavošanās Viļņas ES vadītāju samitam ar NVO ekspertu līdzdalību, kā arī savlaicīga gatavošanās ikgadējām Saeimas ārlietu debatēm.
Diskusijā EKL prezidents A. Gobiņš norādīja, ka nav pieņemami, ka trešās valstis ar dažādiem instrumentiem cenšas ietekmēt ES un tās kaimiņvalstu sadarbības politiku. “Nepieciešams savlaicīgi domāt par vienotu un ātru ES rīcību lai novērstu, piemēram, dažādas sankcijas pret prezidējošo ES valsti.” Papildus EKL prezidents norādīja uz Pilsoniskās sabiedrības iesaistes nozīmi ilgtspējīgu pārmaiņas procesu nodrošināšanā un virkni konkrētu ieteikumu, kas iekļauti EKL komandas vadībā tapušajā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumā. Ierosinājumi tika atzinīgi novērtēti no ekspertiem un Eiropas Lietu komitejas vadības.
Atgādinām, ka 2013. gada maijā notika Saeimas un NVO forums. Foruma darba grupu ES un ārlietu jomā vadīja Saeimas Eiropas Lietu komisijas priekšsēde Zanda Kalniņa-Lukaševica un EKL prezidents A. Gobiņš. Darba grupā puses panāca vienošanos par plašu sadarbības klāstu, tai skaitā tikko notikušo diskusiju, kuru rosināja Latvijas Ārpolitikas institūta un EKL pārstāvji.
Vakardienas diskusijā piedalījās Saeimas Eiropas Lietu komisijas locekļi, tai skaitā Z. Kalniņa-Lukaševica, A. Lejiņš, Dz. Rasnačs, N. Kabanovs, O. Kalniņš, K. Krēsliņš, un eksperti par Austrumu partnerību, tai skaitā no Eiropas Kustības Latvijā, Latvijas Ārpolitikas institūta, Austrumeiropas politikas pētījumu centrs, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības, Latvijas darba devēju konfederācijas, Latvijas tirdzniecības un rūpniecības kameras, LR Ārlietu ministrija un citi
Foto: Saeimas Kanceleja
11. Valsts pārvalde aicina sabiedrību līdzdarboties administratīvā sloga mazināšanā
Ar mērķi padarīt valsts sniegtos pakalpojumus labākus un efektīvākus, sabiedrības rīcībā tiek nodoti divi jauni instrumenti – speciāla interneta vietne www.mazinamslogu.gov.lv un mobilā aplikācija „Futbols”. Ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts iesaistīties un vērtēt saņemtos valsts pakalpojumus, dalīties ar priekšlikumiem un ziņot par novērotajām nepilnībām jeb – piespēlēt, lai būtu labāks rezultāts! Šī ir Valsts Kancelejas iniciatīva.
Valsts kanceleja ir norādījusi, ka šī gada prioritāte ir uzlabot valsts pārvaldes procesus ciešā sadarbībā ar iedzīvotājiem, uzņēmējiem un NVO. Iniciatīva „Mazinām slogu kopā!” ir viens no mehānismiem uz rezultātu orientētas sadarbības sekmēšanai, un tā ietvaros jau saņemti vairāk kā 220 uzņēmēju, NVO un iedzīvotāju jautājumi un priekšlikumi.
12. Vairas Vīķes-Freibergas un Andra Vilka raksti Pan-European institūta izdevumā
Jaunākajā izdevumā ir pieejami Vairas Vīķes-Freibergas raksts “Kāda veida Latvija kāda veida Eiropā?” (“What kind of Latvia in what kind of Europe?”) un Andra Vilka raksts “Eiro – galvenais dzinējspēks, lai veicinātu ilgtspējīgu izaugsmi” (“The euro – the key driving force in competition to promote sustainable growth”), kā arī daudzu citu ievērojamu personību raksti par Eiropu un citām ar Baltijas reģionu saistītām lietām.
13. Eiropas Padomes brošūra – „Guardian of Human Rights”
Eiropas Padome ir laidusi klajā jaunu brošūru, kas iezīmē Strasbūras organizāciju kā vadošo cilvēktiesību institūciju. Brošūra ietver pamatinformāciju par Eiropas Padomi, tās misiju, darba struktūras, kā arī kooperāciju ar starptautiskajām organizācijām. Šīs brošūras skaidrā struktūra, saprotamā valoda un spilgtie attēli padara to pieeju plašajai publikai un skolu auditorijām.
15. Eiropas Kalendārs – zīmīgie datumi tuvākajās nedēļās*
***
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Šī Ziņu lapa ir izdota ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par Ziņu lapas saturu atbild biedrība „Eiropas Kustība Latvijā”
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@eiropaskustiba.lv. Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.