Cienījamie „Eiropas Kustības Latvijā” biedri un atbalstītāji,Piedāvājam Jums jaunāko EKL Ziņu lapu – vairākas diskusijas un semināri, iespējas jaunajiem žurnālistiem, jaunais Eiropas Projektu konkurss u.c.Veiksmi darbā,
Diskusija „Eiropas Savienība krustcelēs” šodien, 9. oktobrī, 15:00 ES mājā un tiešsaistē
Saeimas Eiropas lietu un Ārlietu komisijas sadarbībā ar Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā aicina uz ekspertu diskusiju „Eiropas Savienība krustcelēs”, kas šodien, 9. oktobrī, plkst. 15:00 notiks Eiropas Savienības mājā. Diskusijā tiks apspriesti tādi jautājumi kā krīzes ietekme, iespējas un nepieciešamība tālākai integrācijai (t.sk. Žozē Manuela Barrozu ideja par Eiropas federalizāciju), kā arī kopīgā eiropeiskā identitāte. Tie, kas nav pieteikušies dalībai klātienē, varēs vērot diskusiju tiešsaistē: www.esmaja.lv.
Reģionālie semināri par ES programmu „Eiropa Pilsoņiem” Liepājā, Rēzeknē un Smiltenē 22., 24., 25. oktobrī
ES kultūras kontaktpunkts, sadarbībā ar reģionālajiem ES struktūrfondu informācijas centriem, aicina piedalīties bezmaksas reģionālajos semināros par ES programmu „Eiropa Pilsoņiem”. Semināru dalībnieki varēs iepazīties ar programmas pasākumu „Pašvaldību sadraudzība” un par pieteikuma sagatavošanu, kā arī vispārīgu informāciju par programmu un par tās perspektīvām sākot ar 2014. gadu (jaunajā plānošanas periodā). Semināri notiks 22. oktobrī Liepājā, 24. oktobrī Rēzeknē, 25. oktobrī Smiltenē, katram no tiem ir lūgums pieteikties iepriekš. Avots un sīkāka informācija, t.sk. ziņas par pieteikšanos: Kultūras ministrija, http://www.km.gov.lv/lv/jaunumi/?news_id=2878
3.Francijas Institūta kino klubs – 10. un 24. oktobrī Rīgā
Francijas Institūts Latvijā turpina „kino kluba” tradīciju, piedāvājot divus jaunus seansus. Trešdien, 10. oktobrī, plkst. 19:00 būs skatāma Kristīnes Dorī filma „Nešķiramie” franču valodā ar subtitriem franciski, savukārt trešdien, 24. oktobrī, plkst. 19:00 – Filipa Grandjē filma „Ezers” franču valodā ar angļu subtitriem. Abas filmas tiks izrādītas Institūta telpās (Elizabetes iela 59, Rīga). Ieeja – bez maksas.
4. Starptautiskā konference „Tiesiskums 20 gadus pēc komunisma sabrukuma” ceturtdien un piektdien, 11. un 12. oktobrī, Rīgas Ekonomikas augstskolā
Sorosa fonds – Latvija un Rīgas Juridiskā augstskola, sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības institūta Tiesiskuma iniciatīvu, aicina uz starptautisko konferenci „Tiesiskums 20 gadus pēc komunisma sabrukuma”. Konference notiks šo ceturtdien un piektdien, 11. un 12. oktobrī, no 9:30 līdz apm. 15:30 Rīgas Ekonomikas augstskolā (Strēlnieku iela 4a, Rīga). Tajā piedalīsies cilvēktiesību eksperti un starptautisko institūciju pārstāvji no Latvijas un visas pasaules, un tās tēmas ietver tiesisko telpu postsociālisma valstīs, tās izvērtējumu Eiropas cilvēktiesību standartu gaismā, t.sk. vairākus specifiskus cilvēktiesību aspektus.
Avots un sīkāka informācija, t.sk. konferences programma un dalībnieku reģistrēšanās: www.lawandjustice.lv
KONKURSI, FINANSĒJUMS
5. Pieejams „Ievads ES finansējumā” – atjaunotā versija
Eiropas Savienība ir publicējusi jaunāko versiju brošūrai „Ievads ES finansējumā – Pārskats par finanšu noteikumiem un finansējuma saņemšanas iespējām 2007.–2013. gadā.” Šī ir iespēja saņemt pirmo ieskatu ES finansējuma iespējās, kā arī gūt informāciju par programmām, kas pieejamas konkrēti mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, pilsoniskās sabiedrības organizācijām, studentiem un augstskolu absolventiem, zinātniekiem, lauksaimniekiem, ierēdņiem. Brošūra latviešu valodā, e-formātā atrodama te: http://ec.europa.eu/budget/library/biblio/publications/beginnersguide/KV3111332LVC_002web.pdf
6. Eiropas Projektu konkurss, sadarbībā ar EESK – pieteikšanās līdz 30. oktobrim
Eiropas Projektu asociācija, sadarbībā ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju un Eiropas Izglītības un sociālo pētījumu akadēmiju, izsludina jaunu ikgadēju apbalvojumu veiksmīgākajiem Eiropas projektiem, kas ir devuši vislielāko ieguldījumu labākas Eiropas sabiedrības veidošanā. Konkursam iespējams pieteikt gan indivīdu, gan privāto un publiskā sektora organizāciju/iestāžu projektus, kas jau ir noslēgušies vai vēl tiek īstenoti, kā arī projektu idejas. Kandidātiem tiek lūgts piereģistrēties MyEiropa portālā, kas reizē ir arī iespēja parādīt savu projektu vairāk nekā 1400 MyEiropa locekļiem.
7. Semināri vidusskolēniem un skolotājiem par inovatīvu uzņēmējdarbību un atbalsta iespējām – Cēsīs, Valmierā, Smiltenē, Madonā, ar ES atbalstu
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) aicina vidusskolēnus un skolotājus piedalīties semināros par uzņēmējdarbību, radošiem biznesa risinājumiem un atbalsta iespējām – iepazīstoties ar Latvijas un ārzemju veiksmes stāstiem, izstrādājot savu pirmo biznesa plānu un iegūstot citas noderīgas zināšanas un iemaņas. Semināri notiks: 23. oktobrī 10:00 Cēsu Valsts ģimnāzijā, 24. oktobrī 10:00 Valmieras Valsts ģimnāzijā, 25. oktobrī 10:00 Smiltenes ģimnāzijā un 26. oktobrī Jaunatnes multifunkcionālajā centrā „Kubs” Madonā. Pieteikšanās, rakstot uz seminari@rtusp.lv, norādot kopējo dalībnieku skaitu, dalībnieku skolu un kontaktinformāciju. Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds un Eiropas Savienība.
8. Debašu konkurss skolēniem, kas apgūst vācu valodu, un viņu skolotājiem – pieteikšanās līdz 31. oktobrim
Gētes institūts Rīgā aicina vidusskolēnus, kas apgūst vācu valodu, un viņu skolotājiem piedalīties konkursā „Pasaules jaunatne debatē” – debašu konkursā par tādām tēmām kā skola, pamattiesības un Eiropa. Konkurss notiek septiņās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs, un uzvarētāji no katras valsts oktobrī varēs piedalīties Starptautiskajā finālā Viļņā. Pieteikšanās līdz 31. oktobrim!
9. „Eiropas Jaunatnes prese” piedāvā daudzas iespējas jaunajiem žurnālistiem
„Eiropas Jaunatnes prese” (European Youth Press) piedāvā vairākas iespējas jaunajiem žurnālistiem – iespējas publicēties, atspoguļot ES pasākumus par vienoto tirgu un par citiem ekonomiskajiem un finanšu jautājumiem, iegūt grantus un stipendijas, kā arī piedalīties konkursos. Visu ziņu sarakstu skatiet šeit: http://us2.campaign-archive1.com/?u=324c7d1e0a7dfec55ed39b6c7&id=bb4a899086
EKL JAUNUMI, SABIEDRĪBAS LĪDZDALĪBA
10.Pieejami visi par NAP sākotnējo redakciju sniegtie komentāri
Sabiedriskajā apspriešanā par Nacionālā attīstības plāna 2014.-2020. gadam (NAP2020) sākotnējo redakciju, kas norisinājās augustā-septembrī, tika saņemti vairāk kā 1500 komentāri. Tagad tos visus (turpat atrodami arī komentāri no Eiropas Kustības Latvijā) varat lasīt šeit: http://ej.uz/exm3. Ir pieejams arī audioieraksts un prezentācijas no 22. augusta NAP Vadības grupas sēdes: http://www.nap.lv/nap2020-vadības-grupa.
11. Jēkabpils skolēni gūst labāku izpratni par ES darbību, iespējām finansēt un realizēt projektus *
Jēkabpils skolēni ir daudz ideju, ko darīt ar Eiropas Savienības finansējumu un resursiem – šodien aizvadītajā simulācijas spēlē, ko rīkoja Eiropas Kustība Latvijā, saņemti ļoti daudzi konkrēti un reāli īstenojami priekšlikumi par to, kā ES var uzlabot viņu dzīves kvalitāti. Paši jaunieši ir gatavi aktīvi iesaistīties šo aktivitāšu plānošanā un relalizēšanā. „Parādot jauniešiem, ka viņos klausās un ka ir iespējams panākt izmaiņas, redzam, ka viņi ir gatavi uzņemties tālāku iniciatīvu un izmantot jaunas iespējas”, – tā Diāna Potjomkina, viena no projekta ekspertēm. Simulācijas spēle par jauniešu iesaisti ES procesos notika šodien, 8. oktobrī, Jēkabpils 2. vidusskolā ar vēl divu pilsētas skolu dalību.
Simulācijas spēlē „Kā Eiropas Savienībai veidot dialogu ar jauniešiem – ES pilsoņiem?” piedalījās vairāk kā 50 skolēni un skolotāji no Jēkabpils 2. vsk., Jēkabpils 3. vsk. un Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, kā arī multiplikatori un preses pārstāvji. Jauniešu uzdevums bija, iejūtoties dažādās lomās, vienoties, kādi pasākumi būtu jāīsteno Latvijas prezidentūras ES laikā 2015. gadā. Ņemot vērā, ka prezidentūra strauji tuvojas, pie tam nākamais gads ir Eiropas Pilsoņu gads, ir ļoti svarīgi iesaistīt jauniešus un izzināt viņu domas par to, kā Eiropas Savienība var kļūt viņiem tuvāka.
Jēkabpils skolēni ierosināja vairākas aktivitātes, kuras Eiropas Savienībai būtu jāīsteno, lai sekmētu jauniešu personīgo attīstību, kā arī viņu līdzdalību politiskajos procesos. Par prioritāti izvirzījās izglītības un profesionālā joma, līdzīgi kā iepriekšējā pasākumā Grobiņā. Jaunieši vēlas atbalstu saviem biznesa plāniem; vienādot izglītības sistēmas visā Eiropā, lai darba devējiem būtu vieglāk novērtēt ārzemēs gūtos diplomus; visās studiju programmās iekļaut gan teoriju, gan praksi, tai skaitā praksi ārzemēs. Daudz uzmanības tika veltīts tam, kā uzlabot un papildināt starptautiskās apmaiņas programmas (t.sk. profesionālās nometnes, jauniešu apmaiņas), kas šobrīd reizēm tiek kritizētas – jaunieši aicināja daudz skaidrāk pakārtot to saturu konkrētam apmaiņas mērķim, kā arī aicināt mācībspēkus no augstskolām un veiksmīgu uzņēmumu pārstāvjus kā ekspertus. Jāatzīmē, skolu pašreizējo iesaisti apmaiņas programmās jaunieši novērtēja kā absolūti nepietiekamu, nereti atsaucoties uz skolu pasivitāti.
Simulācijas spēles dalībnieki daudz sprieda arī par iespējām vairot Latvijas atpazīstamību Eiropā – sākot ar latviešu valodas kursiem, beidzot ar aktīvāku dalību starptautiskos projektos un veiksmīgāko Latvijas jauniešu biznesa ideju popularizēšanu un atbalstīšanu.
Kristīne Gailīte, projekta vadošā eksperte, atzinīgi novērtē arī skolēnu spēju sadarboties un īsā laika posmā nākt klajā ar inovatīviem risinājumiem. „Piemēram, vairākas komandas aicināja papildināt nepietiekamo ES finansējumu ar ieņēmumiem no reklāmām, tāpat vairāk sadarboties ar nevalstisko sektoru un brīvprātīgajiem, veidot eksperimentālās programmas un piesaistīt sponsorus veiksmīgākajām idejām, utt. Tas kārtējo reizi apliecina, ka Latvijā netrūkst mērķtiecīgu jauniešu, kas spēj ne tikai izmantot ES esošo piedāvājumu, bet arī nākt klajā ar savām idejām” – tā K.Gailīte.
Skolēnu visbiežāk minētie ieguvumi, pasākumā piedaloties – „ir svarīgi redzēt, ka Tevi uzklausa, var uzzināt un izprast citu cilvēku viedokļus”, „iespēja strādāt grupās ar jauniem cilvēkiem, dažādu tautību pārstāvjiem”, „labāka valsts procesu vispārējā izpratne”, ‘”informācija, kā veidot projektus.” D.Potjomkina: „Simulācijas spēle tādējādi sevi apliecina kā veiksmīga metode, kas dalībniekiem ļauj sadarboties un izprast procesus „no iekšpuses.””
Publikācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu. Par publikācijas saturu atbild Eiropas Kustība Latvijā.
12. Eiropas Komisijas sabiedriskā apspriešana par samazinātām PVN likmēm un citas apspriešanas
Eiropas Komisija ir uzsākusi sabiedrisko apspriešanu par samazinātām PVN likmēm, ar mērķi reformēt un stiprināt ES PVN sistēmu. Apskatāmie jautājumi ietver to, vai PVN samazinātās likmes vājina konkurenci vienotajā tirgū un kādām precēm un pakalpojumiem būtu jāpiemēro samazinātās likmes. Konsultācija turpināsies līdz 2013. gada 4. janvārim; Jūsu viedokli iespējams paust te: http://ec.europa.eu/taxation_customs/common/consultations/tax/2012_vat_rates_en.htm
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@inmedia.lv/ekl. Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.