Diskusija par Eiropas Pilsoņu iniciatīvas juridiskiem, politiskiem, sabiedriskiem un organizatoriskiem aspektiem notiks otrdien, 27. martā, plkst. 11:00-13:00, Eiropas Savienības mājas 3. stāvā (Rīga, Aspazijas bulvāris 28). Diskusija veidota, lai kliedētu plašos mītus un parādītu iespējas, kas saistītas ar jauno ES līdzdalības instrumentu, kas būs izmantojams sākot ar šī gada pirmo aprīli.
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas (EESK) loceklis un EKL prezidents Andris Gobiņš atzīst: “Daudzi Eiropas Pilsoņu iniciatīvu saista ar apdraudējumu, norādot uz dažu polītisku spēku vēlmi Latvijā ieviest divvalodību, citi to uzskata par acu aizmālēšanas instrumentu, lai novērstu uzmanību no deficītiem citos līdzdalības mechanismos, atkal citi saka, ka ES varētu būtiski pietuvināties sabiedrības reālām vajadzībām un vēlmēm. Šī diskusija domāta, lai noņemtu jaunā līdzdalības instrumenta neskaidrību plīvuru.”
Atgādinām, ka Eiropas Pilsoņu iniciatīvas regulējums, kas atļaus vienam miljonam ES pilsoņu ierosināt kādu jautājumu Eiropas Komisijas izskatīšanai. Pilsoņu iniciatīva ir viens no vairākiem jauninājumiem, ko Lisabonas līgums ieviesa, lai ES institūcijas padarītu tuvākas un sasniedzamākas sabiedrībai. Tas ir pirmais tiešās demokrātijas līdzeklis starptautiskajā mērogā, ļaujot pašiem pilsoņiem, bez starpniekiem, iesaistīties lēmumu pieņemšanā. Tomēr – vai zinām, kas jāiegulda un ar ko jārēķinās, īstenojot jaunās demokrātiskās tiesības? Plašas paralēles, bet arī atšķirības saredzamas ar iespēju rosināt darba kārtības jautājumu diskusijai Saeimā ar plaši pazīstamu e-portālu palīdzību.
Diskusija notiks ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atbalstu (EESK, konkrēti tās III grupa – „Dažādas intereses”). Dalībnieki varēs ne tikai uzzināt par to, kā Pilsoņu iniciatīvu var realizēt praktiski, bet arī kopā pārdomāt, kādi var būt reālie ieguvumi un riski.
Programmā (pilnu programmu lūdzam skatīt šeit):
Politologs prof. Jānis Ikstens, Eiropas pilsoņu iniciatīva un tās ieguvums Latvijai: populismam atvērtie vārti, polītiķu ķeksītis vai reāls ieguvums?
Tieslietu ministrijas pārstāvis Inguss Kalniņš, Eiropas pilsoņu iniciatīva kā ceļš uz divvalodību? – mīti un reālitāte par Eiropas Pilsoņu iniciatīvas juridisko pusi
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības priekšsēdis un EESK loceklis Pēteris Krīgers, Idejas pilsoņu iniciatīvām ar Latvijas līdzdalību
kā arī Eiropas Kustības Latvijā (EKL) eksperte Diāna Potjomkina, Eiropas Pilsoņu iniciatīvas organizatoriskie aspekti: viegli un ātri?.
Diskusiju vadīs EKL prezidents Andris Gobiņš, kas arī ir EESK loceklis un aktīvi darbojas, lai stiprinātu demokrātiju Eiropas Savienības līmenī.
Pirms un pēc pasākuma plānota arī kafija/tēja, uzkodas un sarunas neformālā gaisotnē. Ja vēlaties pievienoties, lūdzu, sūtiet pieteikumu līdz pirmdienai, 26. martam, uz e-pastu info@inmedia.lv/ekl. Vietu skaits ierobežots!
Papildus informācija:
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) bieži tiek raksturota kā pilsoniskās sabiedrības savienojuma tilts ar ES institūcijām. Tās trešajā grupā apvienoti dažādu biedrību un nodibinājumu pārstāvji. Pirajā un otrajā grupā savukārt apvienojas darba devēji un darba ņēmēju pārstāvji. EESK konsultē Eiropas Parlamentu, Komisiju un Padomi par svarīgākajām likumdošanas iniciatīvām, kā arī veido dažādus sabiedrības informēšanas un iesaistīšanas pasākumus.
EESK komanda no Latvijas: Ariadna Ābeltiņa (ārējo sakaru koordinētāja, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība (LBAS)); Gunta Anča (Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO valdes priekšsēdētāja); Vitālijs Gavrilovs (Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) prezidents; Latvijas Nacionālās trīspusējās sadarbības (NTSP) padomes līdzpriekšsēdētājs; Eiropas Biznesa konfederācijas (BUSINESSEUROPE) Prezidentu padomes loceklis); Andris Gobiņš (Eiropas Kustības Latvijā prezidents); Armands Krauze (Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) valdes priekšsēdētājs, projektu vadītājs); Pēteris Krīgers (LBAS priekšsēdētājs); kā arī Gundars Strautmanis (Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras prezidents, LDDK Padomes loceklis).
Eiropas Kustība Latvijā ir viena no lielākajām un ietekmīgākajām pilsoniskās sabiedrības organizācijām Latvijā, kas darbojas politikas jomā. EKL strādā, lai sekmētu informētas sabiedrības līdzdalību lēmumu pieņemšanā un aktīvu Latvijas dalību Eiropas Savienībā. EKL prezidents, Andris Gobiņš, kopš 2010. gada ir viens no Latvijas pārstāvjiem Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejā – ES konsultatīvajā institūcijā, kas pārstāv pilsonisko sabiedrību, tostarp sociālos partnerus.
Diskusiju finansiāli atbalsta Eiropas Ekonomikas un sociālo lietas komitejas 3. grupa, kuru veido pilsoniskās sabiedrības pārstāvji no dažādām jomām. Diskusija tiks ierakstīta un kopā ar pasākuma fotografijām publiskota EKL mājas lapā, kā arī nosūtīta EESK. Ja nevēlaties, ka Jūs būtu redzams/dzirdams pasākuma dokumentācijā, lūdzu, pirms pasākuma par to informējiet EKL biroju, rakstot uz augstāk norādīto e-pastu. Pateicamies Eiropas Parlamenta informācijas birojam Rīgā par telpu nodrošināšanu diskusijai!