1. OTRĀSNEDĒĻAS LĪDERI BALSOJUMĀ PAR 2013. GADA EIROPAS CILVĒKU LATVIJĀ*
Noslēdzoties otrajai nedēļai, ir apkopota informācija par līdz šim izvirzītajiem līderiem, kas pretendē uz šo nozīmīgo titulu.
Atgādinām, ka ik gadu titula ieguvējs tiek noskaidrots sabiedrības balsojumā, ko tradicionāli organizē Eiropas Kustība Latvijā, šogad sadarbojoties ar Latvijas Banku, Eiropas Parlamenta Informācijas biroju Latvijā, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā un Latvijas Sabiedrisko mediju vienoto ziņu portālu www.lsm.lv.
Tituls GADA EIROPAS CILVĒKS LATVIJĀ tiek piešķirts cilvēkam, kurš ar saviem darbiem devis vislielāko ieguldījumu Latvijas vārda popularizēšanai Eiropā un Eiropas kopējo vērtību integrēšanai Latvijā. Balsojums sākās 12. novembrī, līderu vidū joprojām dominē politiķi un kultūras darbinieki. Līdz šim lielāko balsotāju atzinību ieguvuši:
Aldis Austers – Eiropas Latviešu apvienības priekšsēdētājs
Alvis Hermanis – teātra un operas režisors
Andris Vilks – LR Finanšu ministrs
Egils Levits – Eiropas Savienības tiesas tiesnesis
Ilmārs Rimšēvičs – Latvijas Bankas prezidents
Inese Vaidere – Eiropas Parlamenta deputāte
Jānis Nords – filmu režisors
Māris Sirmais – kora Latvija mākslinieciskais vadītājs
Sandra Kalniete – Eiropas Parlamenta deputāte
Valdis Dombrovskis – LR Ministru prezidents
Nākamajā nedēļā tiks publiskoti balsojuma piecu līderu vārdi, balsojums turpināsies līdz 10.decembrim, kad tiks paziņoti trīs vislielāko sabiedrības atzinību saņēmušo titula pretendentu vārdi. 2013. GADA EIROPAS CILVĒKS LATVIJĀ tiks paziņots balsojuma noslēguma ceremonijā 17. decembrī.
Ikviens vēl var piedalīties 2013. GADA EIROPAS CILVĒKA LATVIJĀ noteikšanā, balsojot par savu kandidātu – kādu no šī brīža balsojuma līderiem vai ikvienu citu titula pretendentu – ārstu, zinātnieku, lauksaimnieku u.c. Elektroniskā balsojuma anketa aizpildāma Eiropas Kustības Latvijā mājas lapā http://www.eiropaskustiba.lv/eiropas-gada-cilveks-latvija-2013/
2. Informatīva lekcija “Prakses un darba iespējas ES iestādēs”
3.decembrī notiks lekcija LU (Raiņa bulvāris 19, 1.auditorija) par prakses un darba iespējas ES iestādēs plkst. 16.30. Lekciju vadīs Marija Abalmasova, EPSO vēstniece. Lekcija ir domāta gan studentiem, kuri domā par darba iespējām nākotnē, gan pieredzējušiem speciālistiem, kuri vēlas jaunus izaicinājumus.
6.decembrī pulksten 11:15 ES māja ikvienu interesentu aicina uz nīderlandiešu valodas meistarklasi, kuras laikā būs iespēja iepazīt valodas pamatus un uzzināt vairāk par Nīderlandes un Beļģijas kultūrām.
Nīderlandiešu valodas meistarklasi vadīs Šarlote Vandermisena (Charlotte Vandersmissen), Latvijas Kultūras akadēmijas nīderlandiešu valodas pasniedzēja.
Aicinām interesentus pieteikties jau iepriekš, rakstot uz e-pasta adresi esmaja@esmaja.lv vai zvanot pa tālruni 67085445.
4. Kaspara Gobas dokumentālās filmas „Pirmie” seanss
Kā notika Somālijas bēgļu uzņemšana Latvijā 2006.gadā un cik gatava Latvija ir bēgļu uzņemšanai – par to stāsta režisora Kaspara Gobas dokumentālā filma “Pirmie”, kas pirmdien, 2.decembrī, pulksten 17:30 būs skatāma ES mājā (Aspazijas bulvārī 28).
Dokumentālā filma „Pirmie” parāda, ka globālajam multikulturālisma, etniskās daudzveidības un iedzīvotāju migrācijas pieaugumam nav gatava ne Latvijas valsts, ne sabiedrība. Filma tapusi 2013.gadā. Pirms filmas seansa apmeklētājiem būs iespēja tikties ar filmas producenti Ievu Gobu. Filma „Pirmie” saņēmusi ES programmas MEDIA 2007 finansiālu atbalstu.
Aicinām interesentus pieteikties jau iepriekš, rakstot uz e-pasta adresi esmaja@esmaja.lv vai zvanot pa tālruni 67085445.
5. Apvienoto Nāciju (UNOPS) rīkotais seminārs par Ilgtspējīgu projektu vadību
28.novembrī Kopenhāgenā, Dānijā notiks seminārs par Ilgtspējīgu projektu vadību, kurā ietvaros savā pieredzē dalīsies ANO projektu vadītāji no dažādām pasaules vietām, it sevišķi no nabadzīgākajiem reģioniem. Semināru iespējams vērot tiešsaistē, taču nepieciešams iepriekš pieteikties.
Seminārs notiks angļu valodā no plkst. 8.30 pēc Dānijas laika.
6. Konference “Veicinot iecietību Latvijā: likumdošana, prakse un politika”
6. decembrī, Rīgas Juridiskā augstskola rīko konferenci, kura notiks plkst. 9.30 – 16.30 Strēlnieku ielā 4–k2, W42 telpā. Konferences mērķis ir analizēt Latvijas un starptautisko pieredzi trijās jomās: naida noziegumu kā atbildību pastiprinošu apstākļu regulējums Krimināllikumā, rīcībpolitikas izstrāde un īstenošana iecietības veicināšanai Latvijā, kā arī politiķu loma un atbildība naida runas un iekļaujošas sabiedrības kontekstā.
Konferencē piedalīsies Latvijas un ārvalstu eksperti un profesionāļi, tajā skaitā Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnese Ineta Ziemele, EDSO Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja par naida noziegumu ziņošanu atbildīgā pārstāve Džoanna Perija (Joanna Perry), LR ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers un citi.
7. Seminārs „Latvijas kultūras saglabāšana 21.gadsimtā – kā tas tiks izdarīts?”
27. novembrī RTU Studentu parlamentssadarbībā ar Eiropas Savienības māju rīko semināru “Latvijas kultūrassaglabāšana 21.gadsimtā – kā tas tiks izdarīts?” Mērķis ir veicināt diskusiju par to, kā plānots saglabāt Latvijas kultūras mantojumu un latviešu kultūru globalizācijas laikā, kad robežas starp dažādām valstīm kļūst arvien nemanāmākas.
Par ES kultūras politikas aktualitātēm seminārā īsu ieskatu sniegs Kultūras ministrijas Stratēģijas un reģionālās kultūrpolitikas nodaļas pārstāve Inese Betaga. Latvijas Nacionālās bibliotēkas Stratēģiskās attīstības nodaļas vadītājs Uldis Zariņš pastāstīs, kādas iespējas Latvijas kultūras mantojuma saglabāšanai paver informācijas tehnoloģijas un ES atbalsts.
Šobrīd ES atbalsta prioritāte ir radošās industrijas. Savā pieredzē par šo tēmu dalīsies Radošās Andrejsalas biznesa inkubatora projekta un ES Stratēģijas Baltijas jūras reģionam radošo industriju klastera paraugprojekta TAB LAB vadītāja Liene Kuplā. Savukārt “Rīga 2014″ pārstāve Aiva Rozenberga pastāstīs vairāk par projektu “Rīga 2014″ un Latvijas vārda nešanu pasaulē.
Seminārs notiek 27. novembrī, ES mājas Sarunu istabā, 1. Stāvā. Sākums pulksten 15:00. Aicinām pieteikumu sūtīt uz e-pastu: arta.uselonoka@rtusp.lv
KONKURSI
8. Pieteikšanās Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas rīkotajā konkursā „Your Europe, Your Say”
Iespēja vidusskolas skolēniem iegūt ceļojumu uz Briseli no 26. līdz 28. martam 2014. un izteikt savu viedokli par aktuālajiem ES jautājumiem, satikties ar līdzīgi domājošiem un apmainīties ar viedokļiem un pieredzi.
Skolas pārstāvim vai skolotājam/ai ir jāpiesaka savi audzēkņi šim konkursam līdz 30.novembrim. Trīs audzēkņi no katras izvēlētās skolas varēs doties šajā ceļojumā.
9. ES Programmas „Progress” izsludinātais konkurss
Izsludināts projektu konkurss VP/2013/010 „Delivering on skills for growth and jobs” (Nodrošināt prasmes izaugsmei un nodarbinātībai), kura mērķis ir veicināt jaunas sadarbības formas partnerībām starp darba tirgus publiskā un privātā sektora dalībniekiem. Pieteikties var sociālie partneri, valsts un pašvaldības iestādes, nevalstiskās organizācijas, bezpeļņas organizācijas, peļņas organizācijas, pētnieciskas organizācijas, institūti, universitātes, pilsoniskās sabiedrības organizācijas.
Maksimāli projektu konkursā pieejamais finansējums ir EUR 5 658 000. Pieteikšanās līdz 15.janvārim 2014.gads.
10. Tūkstošgades Jaunatnes nometne Somijā 2014.gada jūnijā
Starptautiskā Tūkstošgades Jaunatnes nometne („International Millennium Youth Camp”) ir programma jauniem cilvēkiem no visas pasaules, kuriem interesē matemātika, dabas zinātnes, informācijas tehnoloģija un citas zinātnes. Jaunatnes nometnē būs lekcijas, darbīcas, vizītes uzņēmumos un universitātēs, kā arī dažādas sociālās aktivitātes. Nometne notiks no 3. līdz 11.jūnijam 2014.g. Helsinkos, Somijā.
Visas izmaksas tiek segtas. Pieteikšanās līdz 15.decembrim.
12. EKL prezidenta dalība Saeimas Eiropas lietu komisijā * *
22.novembrī notika Eiropas lietu komisija Saeimā, kurā tika diskutēts par Latvijas prezidentūras ES Padomā potenciālajām prioritātēm. Inga Skujiņa norādīja uz trim galvenajiem pamatprincipiem – iesaistīšanās, izaugsme un ilgtspēja.
Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš pauda prieku, ka viens no Latvijas prezidentūras principiem ir iesaistīšanās, tomēr ir nepieciešams precizēt šī principa ietvaros sasniedzamos rezultātus. Viņš arī precizēja, ka Latvijas prezidentūras laikā bez 200 valdības organizētiem pasākumiem notiks arī virkne nevalstiskā sektora pasākumu, kas veicinās iesaistīšanos.
Komisijas sēdē piedalījās un savus viedokļus izteica arī Sergejs Dolgopolovs, Atis Lejiņš, Daina Kazāka, Inese Stepiņa un citi.
13. Aicinām izteikt viedokli par EESK atzinumu projektiem *
Eiropas Kustība Latvijā šobrīd īpašu uzmanību pievērš Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas ziņojumam un atzinumu projektam (nosaukumi angliski):
„SOC/497 New psychoactive substances” („Jaunās psihoaktīvās vielas”)
Šobrīd notiek darbs pie dokumenta melnraksta veidošanas, tāpēc aicinām interesentus izteikt savas idejas/ svarīgus punktus, kas noteikti būtu iekļaujami dokumentā. Savas idejas aicinām sūtīt uz info@eiropaskustiba.lv
14. Jaunā ES programma izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā Erasmus+ ir apstiprināta
Programmas mērķis ir uzlabot prasmes un piemērotību darba tirgum, kā arī atbalstīt izglītības, apmācības modernizāciju un jaunatnes sistēmas. Budžets ir 14,7 miljardi eiro — par 40 % vairāk nekā pašlaik. Vairāk nekā 4 miljoni cilvēku saņems atbalstu, lai studētu, mācītos, strādātu vai veiktu brīvprātīgo darbu ārvalstīs, tostarp 2 miljoni augstākās izglītības studentu, 650 000 profesionālās izglītības studentu un mācekļu, kā arī vairāk nekā 500 000 cilvēku, kas pieteiksies jauniešu apmaiņas programmām vai brīvprātīgajam darbam ārzemēs. Studenti, kuri plāno ārvalstīs apgūt pilnu maģistra studiju programmu, attiecībā uz ko ir reti pieejamas valsts stipendijas vai aizdevumi, gūs labumu no jaunās aizdevuma garantijas shēmas, ko pārvalda Eiropas Investīciju fonds. Erasmus+ arī nodrošinās finansējumu izglītības un apmācības personālam, jaunatnes organizāciju darbiniekiem un partnerībām starp universitātēm, koledžām, skolām, uzņēmumiem un bezpeļņas organizācijām.
Erasmus+ ir trīs galvenie mērķi: divas trešdaļas no budžeta tiek piešķirtas mācību iespējām ārzemēs ES un ārpus tās; pārējais tiks izmantots partnerību atbalstam starp izglītības iestādēm, jaunatnes organizācijām, uzņēmumiem, vietējām un reģionālām iestādēm un NVO, kā arī izglītības modernizācijai un veicinātu inovāciju, uzņēmējdarbību un piemērotību darba tirgum.
Jaunā programma Erasmus+ aptver visas ES pašreizējās shēmas izglītības, apmācības, jaunatnes un sporta jomā, tostarp Mūžizglītības programmu (Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig), programmu „Jaunatne darbībā”, un piecas starptautiskās sadarbības programmas (Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink un programmu sadarbībai ar rūpnieciski attīstītajām valstīm).
15. LTRK iegūst prestižo Eiropas Uzņēmējdarbības veicināšanas balvu 2013
25.novembrī, Viļņā tika pasniegtas Eiropas Uzņēmējdarbības veicināšanas balvas 2013. Grand prix par Mikrouzņēmumu atbalsta pasākumu iniciēšanu un virzīšanu Latvijā („Think Small First”), tādejādi palīdzot pārvarēt ekonomikas krīzi, saņēma LTRK.
16. Eiropas Kalendārs – zīmīgie datumi tuvākajās nedēļās*
***
Projektu finansiāli atbalsta Islande, Lihtenšteina un Norvēģija.
Šī Ziņu lapa ir izdota ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta un Latvijas valsts finansiālu atbalstu. Par Ziņu lapas saturu atbild biedrība „Eiropas Kustība Latvijā”
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@eiropaskustiba.lv. Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.