Decembra beigās – janvāra sākumā parasti atskatās uz aizvadītā gada rezultātiem. Šajā rakstā es atzīmēšu, manuprāt, vissvarīgākos notikumus, kas atstāja ietekmi uz visām valsts dzīves jomām.
Janvāris. Janvāra beigās notika prezidenta Aleksandra Lukašenko inaugurācijas ceremonija, viņam stājoties amatā ceturto reizi. Pēc datiem uz 3. janvāri, krimināllieta par masu nekārtībām (tā varas iestādes dēvē miermīlīgo demonstrāciju pret 2010. gada 19. decembra prezidenta vēlēšanu falsifikāciju) tiek apsūdzētas apmēram 30 personas (prezidenta amata kandidāti, štābu vadītāji, žurnālisti un aktīvisti), kuriem draud apcietināšana uz termiņu līdz 15 gadiem. Vairāk nekā 700 cilvēki aizturēti naktī uz 20. decembrī par „dalību nesankcionētā pasākumā” un vairāk nekā puse no viņiem notiesāti uz „diennakts ieslodzījumu” (tiekot apcietinātiem likumu pārkāpēju izolācijas centrā no 10 līdz 15 diennaktīm vai maksājot sodu).
Februāris. Februāra beigās, parakstoties par neizbraukšanu no valsts, no VDK cietuma tika izlaists prezidenta amata kandidāts Aleksejs Mihaļevičs. Preses konferencē Mihaļevičs paziņoja par spīdzināšanu VDK cietumā, par ko viņš nosūta savu ziņojumu ANO Spīdzināšanas izskaušanas komitejā. Vēlāk Mihaļevičam izdodas „aizbēgt” no valsts un saņemt politisko patvērumu Čehijā.
Marts. Pēc paziņojuma par Mihaļeviča spīdzināšanu daudzi bijušie apsūdzētie vērsās plašsaziņas līdzekļos par to, ka cietumos viņi tikuši spīdzināti, ko apstiprināja arī prezidentu amata kandidāta, ārlietu ministra vietnieka Andreja Saņņikova advokāts. ES ievieš sankcijas pret Baltkrievijas ierēdņiem, tiesnešiem, amatpersonām, kam pievienojas daudzas Eiropas valstis. Turpinās tiesu vajāšana par līdzdalību miermīlīgā demonstrācijā pret prezidenta vēlēšanu falsifikāciju. Tieslietu ministrija kārtējo reizi brīdina advokātus, kas aizstāv tos, kas apsūdzēti par dalību miermīlīgajā demonstrācijā, ka viņiem var tikt atņemtas advokātu licences.
Aprīlis. Baltkrievijas rubelis turpina devalvēties kopš gada sākuma, valstī vērojama hiperinflācija. 11. aprīlī pirmoreiz visā suverēnās Baltkrievijas vēsturē tiek paziņots par terorismu – galvaspilsētas metro notiek sprādziens. Sprādziena rezultātā gāja bojā 12 cilvēki, cieta vairāk nekā 200. Par to, kas bija tā organizatori un izpildītāji, sabiedrībā ir dažādi uzskati, pēc prezidenta personīgā uzdevuma, sprādziena izpildītāji tika atrasti vienas diennakts laikā. Starptautiskā sabiedrība paziņo, ka Baltkrievijā pasliktinās situācija ar vārda brīvību, turpinoties žurnālistu arestiem, darba materiālu konfiskācijai, iztaujāšanām VDK, brīdinot par neatkarīgo plašsaziņas līdzekļu slēgšanu.
Maijs. No Baltkrievijas turpina deportēt ārvalstu pilsoņus, liekot pasē zīmogu par to, ka viņiem liegta iebraukšana valsts teritorijā. ASV vēstniecības pagaidu pilnvarotā lietvede Kerola Fulera paziņo, ka ASV nosoda kriminālo apsūdzību pret prezidenta amata kandidātu Andreju Sanņikovu, kas notiesāts uz pieciem gadiem stingrā režīma kolonijā. ES “melnais” saraksts ar Baltkrievijas amatpersonām, kurām liegta iebraukšana ES, tika papildināts. Ekonomiskā situācija valstī pasliktinās, daži atzīst defolta stāvokli, aug valūtas cena melnajā tirgū. Parādās pasaulē pirmais elektroniskais “valūtas maiņas punkts”, kur valūtu var pārdot pēc izdevīgāka kursa (2-3 reizes augstāks nekā oficiālais). Mājas lapa ik dienu pacieš masveida DdоS-uzbrukumus, valsts sektorā strādājošajiem ir aizliegts to apmeklēt, Ģenerālā prokuratūra brīdina, ka piekļuve šai mājas lapai tiks ierobežota.
Jūnijs. No jūnija līdz septembrim katru trešdienu visās valsts lielākajās pilsētās notiek flešmobi jeb “klusējošās/aplaudējošās” akcijas”: cilvēki pulcējas pilsētas centrā un stāv klusējot vai aplaudē, protestējot pret pastāvošo varu. Par dalību šādās akcijās tiesa piespriež 15 diennakšu apcietinājumu, dalībnieki tiek apsūdzēti „necenzēto lamuvārdu lietošanā.” Ceturtdienās pilsētu galvenajās ielās automašīnu vadītāji pulcējas uz akcijām “Stop-benzīns”, protestējot pret praktiski ikmēneša benzīna cenas pieaugumu.
Jūlijs. „Klusējošās” akcijas turpinās un iet plašumā, nejaušu garāmgājēju apcietināšana par dalību akcijā nostāda varu absurdā stāvoklī. Turpinās gan ārvalstu pilsoņu, gan arī Baltkrievijas pilsoņu aresti un deportācijas, piemēram, uz Baltkrievijas robežas tika apcietināts suverēnās Baltkrievijas pirmais vadītājs Staņislavs Šuškevičs.
Augusts. 4. augustā tika apcietināts un ievietots izmeklēšanas izolatorā baltkrievu tiesību aizstāvis un tiesību aizstāvības centra „Vjasna” priekšsēdētājs, Starptautiskās cilvēktiesību federācijas viceprezidents Aļess Beļackis – par to, ka viņš esot izvairījies no nodokļu nomaksas. Nekustamais īpašums sadārdzinās, valūtas trūkuma dēļ pie maiņas punktiem gadās kautiņi.
Septembris. Situācija ar ārvalstu valūtu pasliktinās, un tā vispār pazūd no maiņas punktiem, izbraukt uz ārzemēm kļūst praktiski neiespējams, ja vien nav iekrājumu. Stingrākas kļūst sankcijas pret baltkrievu māksliniekiem, kas pozicionējas kā neatkarīgi. Vēl pavasarī bija parādījušies saraksti ar mūziķiem, kuru uzstāšanās Baltkrievijā ir liegta. Pēc tam kad grupas „Ljapis Trubeckoj” līderis Mihaloks sniedza interviju, kurā paziņoja, ka neuzskata Lukašenko par prezidentu, parādās baumas par viņa kriminālvajāšanu.
Oktobris. Jau mēnesi valsts Augstākajā tiesā tiek skatīta lieta par teroraktu Minskas metro. Bijušais politieslodzītais Aleksandrs Otroščenkovs, kas ir prezidenta amata kandidāta Andreja Saņņikova preses sekretārs, pēc atbrīvošanas no VDK cietuma preses konferencē uzstājas ar paziņojumu, ka varas iestādes taisījušās apmainīt politieslodzītos pret Rietumu kredītiem. Tiek pieņemts likums, ar kuru veic grozījumus likumdošanā par masu pasākumiem – saskaņā ar to, ikviena pilsoņu pulcēšanās ir jāapstiprina varas iestādēm. Tas attiecas gan uz flešmobiem, gan uz pilsoņu sanāksmēm, kas tiek rīkotas ar interneta palīdzību. Pirms tiek saņemta atļauja masu pasākuma rīkošanai, organizatoriem nav tiesību izziņot, t.sk. internetā, par tā datumu, laiku un vietu. EDSO un ES atzina, ka šis likums pārkāpj pulcēšanās tiesības.
Novembris. Ekonomikas stāvoklis turpina pasliktināties, kopš gada sākuma patēriņa cenas pieauga vairāk kā par 100%, laikā no janvāra līdz novembrim produktu cenas pieauga par 89%. Saasinās darba migrācija, jo iedzīvotāji sāk masveidā doties uz citām valstīm, pārsvarā uz Krieviju un Ukrainu (tās valstis, uz kurām nav vajadzīga vīza). Vidējā darba samaksa ir apmēram 170 euro (saskaņā ar kursu uz 11.01.2012.). Pēc 2010. gada 19. decembra apcietināto prezidenta amata kandidātu Saņņikova un Statkeviča sievas preses konferencē paziņo, ka cietumā viņu vīriem pastāv fiziskās izrēķināšanās draudi.
Decembris. Tradicionāli katra gada beigās prezidents sniedz preses konferenci par gada rezultātiem. Ukrainas sieviešu organizācija „Femen” rīko topless-akciju pie VDK ēkas Minskā, pēc kuras Baltkrievijas specdienestu darbinieki nolaupīja meitenes, aizveda uz mežu, nogrieza matus un aplēja ar briljantīna šķīdumu. Eiropas minsitri neatzīst Baltkrievijas varas leģitimitāti. Baltkrievijai 2011. gads noslēdzās tāpat kā sākās – ar aktīvistu un tiesību aizstāvju arestiem. Jauno gadu viņi pavadīs likumpārkāpēju izolācijas centrā, bet Jaunā gada pirmajās dienās notiks tiesas, kurās viņiem tiks piespriesti administratīvie aresti.
Tāds man bija manas valsts 2011. gads. Ceru, ka 2012. gads būs mazāks cinisks, cietsirdīgs un netaisnīgs.
Olga Domorada
Tulkojums no krievu valodas
Citus Olgas Domoradas rakstus lasiet šeit: