1. Sveicam EKL un partnerus, izcīnot veiksmīgu balsojumu EESK par papildus miljardu EUR Latvijai!
Nesen Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) savā plenārsēdes balsojumā atbalstīja Eiropas Kustības Latvijā prezidenta iesniegtos papildinājumus atzinumam par ES fondiem. Atzinums ar 162 balsīm par, 9 pret un 9 balsīm atturoties izsaka skaidru iebildumu pret pašreizējo Eiropas Komisijas piedāvājumu noteikt griestus ES fondiem.
EKL prezidents un EESK loceklis Andris Gobiņš atzīst: „Ja ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas balsojuma palīdzību, kā arī Latvijas un citu Baltijas valstu pārstāvju palīdzību izdosies Eiropas Komisijas pašreizējā teksta redakciju izmainīt, tas Latvijas attīstībai, reģionālo ceļu būvei un citiem projektiem nozīmētu papildu miljardu eiro. Lai arī EESK balsojumam ir konsultatīvs raksturs, tam var būt nozīmīga loma turpmākajās sarunās par ES budžetu no 2014. līdz 2020. gadam.”
Atgādinām, ka Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas uzdevums ir konsultēt Eiropas Komisiju, Eiropas Parlamentu un Eiropas Padomi sabiedrībai svarīgos jautājumos. Līdzšinējā statistika rāda, ka aptuveni 81% tās atzinumu tiek ņemti vērā.
A. Gobiņš atzīst: „Balsojums uzskatāms par izcilu Latvijas pārstāvju EESK sasniegumu un labas Baltijas valstu sadarbības rezultātu. Atzinumā vēl vakar svarīgo punktu nebija, taču, pateicoties sarunām ar galveno atzinuma veidotāju, kā arī darbam Komitejā kopā ar LTRK padomes priekšsēdi Gundaru Strautmani un LBAS ārlietu nodaļas vadītāju Ariadnu Ābeltiņu, izdevās gūt skaidru atbalstu mūsu pozīcijām. Priekšlikumu redakcionālā veidošanā milzīgu pateicību pelnījusi FM darbiniece Inga Pavlina, kas ir arī EKL biedre. Sadarbība ar I. Pavlinas kundzi, kā arī kolēģiem Ārlietu ministrijā palīdzēja veikt arī citus papildinājumus EESK atzinumā.
Te arī brīvā tulkojumā priekšlikums latviešu valodā:
“1.17 Saskaņā ar LESD 174. pantu, kohēzijas politika ir ES stūrakmens, kas stiprina tās ekonomisko, sociālo un teritoriālo kohēziju. Dalībvalstīm, kuru vidējais IKP pieaugums laika posmā no 2007. līdz 2009. gadam bija negatīvs un kuras pašreizējā periodā ir uzrādījušas augstu fondu apgūšanas līmeni, nepārsniedzamā likme tiks noteikta vismaz pašreizējā līmenī. Nepārsniedzamā likme, kas noteikta attiecībā uz kohēzijas politiku, neieskaita zivsaimniecības un lauku attīstības fondus.
Atzinums papildus arī aicina uz plašāku sabiedrības līdzdalību ES fondu sadalē, līdzekļu novirzīšanu visnabadzīgākajiem reģioniem u.c. Pielikumā teksti angļu valodā.
Andris Gobiņš
Eiropas Kustības Latvijā prezidents
Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas loceklis
2. Aicinām 11. maijā piedalīties Eiropas lietu komisijas sēdē, gatavojoties ikgadējam Saeimas un NVO forumam!
Piektdien, 11. maijā, plkst. 10:00-11:00 aicinām pilsoniskās sabiedrības pārstāvjus piedalīties Eiropas lietu komisijas sēdē, kas notiks, gatavojoties ikgadējam Saeimas un NVO forumam! Turpinot labas tradīcijas, arī šogad tiek rīkota atsevišķa sanāksme pirms Foruma, kurā tiks izvērtēta iepriekšējā gada sadarbība un apkopoti priekšlikumi nākamā gada sadarbības programmai, īpašu uzmanību nākotnes sadarbībā pievēršot ieteikumiem par tādiem jautājumiem kā ES prezidentūra, attīstības sadarbība, ES budžeta sarunu veidošana, kopīgie pasākumi u.tml.
Sēde notiks Saeimas nama Sarkanajā zālē. Pieteikumus dalībai un caurlaidēm lūgums sūtīt (vēlams pēc iespējas drīz) uz elk@saeima.lv.
3. Līdz 8. maijam piesakieties Saeimas un NVO forumam „Stabilitāte. Partnerība. Attīstība”, kas notiks 14. maijā!
Aicinām ne vēlāk kā līdz 8. maijam pieteikties ikgadējam Saeimas un NVO sadarbības forumam! Šogad tas notiks pirmdien, 14. maijā, plkst.10:00 – tradicionāli Saeimas namā, Jēkaba ielā 11. Pasākumu atklās Saeimas priekšsēdētāja Solvita Āboltiņa un Latvijas Krievu kultūras biedrības priekšsēdētāja Jeļena Matjakubova, kam sekos darbs trīs paralēlās darba sesijās:
sabiedrības saliedēšana un sabiedrības līdzdalības veicināšana – darbu vadīs Ilmārs Latkovskis (Saeimas Saliedētības komisija) un līdzvadīs Inete Ielīte (Latvijas Bērnu forums, Latvijas Sieviešu nevalstisko organizāciju sadarbības tīkls, Latvijas Dzimumu līdztiesības apvienība)
Eiropas lietas un ārlietas – darbu vadīs Zanda Kalniņa-Lukaševica (Saeimas Eiropas lietu komisija) un līdzvadīs Eiropas Kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš;
Latvijas iespējas ekonomiskam izrāvienam (Nacionālā attīstības plāna veidošana) – darbu vadīs Jānis Reirs (Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija) un līdzvadīs Rasma Pīpiķe (Latvijas Pilsoniskā alianse).
Ikvienu darba sesiju ievadīs pieaicinātā eksperta ievadlekcija un Saeimas un pilsoniskās sabiedrības pārstāvju prezentācijas. EKL līdzvadītajā sesijā kā eksperts pieaicināts Latvijas Ārpolitikas institūta direktors, profesors Andris Sprūds (kas ir arī EKL biedrs); ar prezentācijām uzstāsies Zanda Kalniņa-Lukaševica, kā arī Ojārs Ēriks Kalniņš (Saeimas Ārlietu komisija) un Linda Jākobsone (PROVIDUS, Latvijas Platforma attīstības sadarbībai).
Atgādinām, ka Eiropas Kustība Latvijā kopā ar vēl četrām pilsoniskās sabiedrības organizācijām ir visu gadu darbojusies Saeimas un NVO foruma sadarbības grupā, gatavojot Foruma organizatorisko un saturisko pusi.
4. Šodien, 2. maijā, plkst. 14:00 ES mājā notiks diskusija par Eiropas pilsoņu iniciatīvu
Šodien, 2. maijā, Eiropas Savienības mājā, Aspazijas bulvārī 28, 2.stāva Konferenču zālē plkst.14:00 notiks diskusija „Vai Latvija var kļūt par centru Ziemeļeiropas pilsoņu iniciatīvām?”. ES pilsoņu iniciatīvas mērķis ir dot eiropiešiem iespēju iesaistīties lēmumu pieņemšanā. Par to, kā Ziemeļvalstis varētu efektīvi apvienoties iniciatīvas iesniegšanai, nevalstisko organizāciju starpnieku lomu un citiem saistītiem jautājumiem spriedīs Eiropas Parlamenta deputāts Kārlis Šadurskis, Dānijas Kultūras institūta direktors Simons Drevsens Holmbergs, Saeimas deputāte Lolita Čigāne, Rīgas Juridiskās augstskolas pasniedzēja dr.Ilze Rūse, Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Rasma Pīpiķe, platformas www.manabalss.lv izveidotāji Kristofs Blaus un Jānis Erts, kā arī Eiropas Kustības Latvijā politikas eksperte Diāna Potjomkina. Diskusijas moderatori būs AS „Cits medijs” (žurnāls „Ir”) valdes priekšsēdētājs un žurnālists Pauls Raudseps un sabiedriskās politikas centra „Providus” Eiropas politikas pētniece Dace Akule.
Pēdējo dienu iespējams nobalsot par vienu no jaukta vecuma koru pieteiktajām 12 dziesmām Eiropas Parlamenta Informācijas biroja rīkotajam konkursam „Eiropas dziesma”, kurā uzdevums bija izveidot kora dziesmu par kādu Eiropas Savienības valsti vai tautu. Apvienojot interesentu un žūrijas balsojumu, tiks noteiktas divas dziesmas konkursa finālam ES dārza svētkos 12.maijā Rīgā. Kori cīnās par galveno balvu – iespēju ierakstīt konkursam pieteikto dziesmu profesionālā studijā.
„Eiropas dziesmas” konkursu Eiropas Parlamenta Informācijas birojs organizē ES pasludinātā „Eiropas Aktīvās novecošanās un paaudžu solidaritātes gada” ietvaros. Tā galvenais uzdevums ir veicināt sabiedrības izpratni par vecuma diskrimināciju un pārvarēt ar to saistītos stereotipus.
6. Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai ielūdz uz Eiropas nedēļas pasākumiem no 9. līdz 12. maijam
Jauniešu organizācija „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai” piedāvā plašu pasākumu programmu Eiropas nedēļas ietvaros, 9.-12. maijā. Galvenie pasākumi notiks sestdien, 12. maijā Eiropas dārza svētku ietvaros:
notiks orientēšanās sacensības vidusskolēniem „Eiropas ceļš” – pieteikšanās līdz 7. maijam;
Visas dienas garumā interesenti varēs apmeklēt biedrības stendu Vērmanes dārzā;
Tiks atklāta fotokonkursa „Mūsu soļi Eiropas nākotnē” fināla darbu izstāde (vēl līdz 12. maijam var iesūtīt savas fotogrāfijas, cīnoties par galveno galvu – fotoprinteri).
Plašāku informāciju par citiem Eiropas nedēļas pasākumiem un idejas konceptu var iegūt „Klubs „Māja” – jaunatne vienotai Eiropai” mājas lapā, http://www.klubsmaja.lv/index.php/eiropas-nedela 7. Apmaksāts izglītības plānošanas seminārs skolotājiem „Izglītot par ES skolās” Briselē 14.-15. maijā
Eiropas studiju institūta Attīstības departaments aizsāk izglītības plānošanas projektu „Izglītojot par ES skolās” (Mūžizglītības programmas Žana Monē apakšprogrammā “Bridging the Gap: Improving EU Teaching”), kura pirmā aktivitāte ir seminārs Briselē, Beļģijā 14.-15. maijā. Apmaksātajam semināram var pieteikties vidusskolas skolotāji, kas vēlas izteikt savu viedokli un papildināt zināšanas par specializētas mācību programmas izstrādi par Eiropas Savienību, tiks arī izmēģināti inovatīvi mācību līdzekļi un metodes.
Pēc semināra plānoti 6 vebināri, kurās dalībnieki aicināti dalīties ar savu praksi par ES izglītības paņēmieniem skolā.
8. Konference „Apvārsnis 2020 – Latvijas un Eiropas attīstības perspektīva” 11.maijā RTU
Eiropas Parlamenta deputāts Krišjānis Kariņš un Rīgas Tehniskās universitātes rektors Leonīds Ribickis interesentus ielūdz 11.maijā piedalīties konferencē „Apvārsnis 2020 – Latvijas un Eiropas attīstības perspektīva” RTU, Kaļķu ielā 1, Rīgā. Notiks trīs paneļdiskusijas: Eiropas Savienības un Latvijas loma zinātnes attīstībā; Apvārsnis 2020 – zinātnes perspektīva; Zinātne un uzņēmējdarbība: iespējas un izaicinājumi. Dalību apstiprinājuši daudzi izglītības, zinātnes un uzņēmējdarbības nozaru eksperti, t.sk. LR Izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis un Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.
Gētes Institūts Rīgā aicina uz vācu mākslinieces Ulrikes Otingeres izstādes „Ulrike Otingere. Retrospekcija” atklāšanu, kas tiks ievadīta ar dokumentālo filmu „Ulrike Otingere – Bodenezera nomade”. U.Otingere ir režisore, scenāriju autore, operatore, producente, un fotogrāfe, kuras filmas un fotogrāfijas parasti ir cieši saistītas un reizē apvieno dažādus mākslinieciskos žanrus.
Izstāde būs aplūkojama no 10. maija līdz 20. jūlijam darba dienās un sestdienās, savukārt filma tiks izrādīta 10. maijā plkst. 18:00 Gētes Institūta Rīgā telpās (Torņa iela 1, ieeja no Klostera ielas). Filma tiks rādīta vācu valodā ar sinhronu tulkojumu latviešu valodā un subtitriem angļu valodā. Ieeja abos pasākumos – bez maksas.
Avots un sīkāka informācija: Gētes Institūts Rīga, http://www.goethe.de/ins/lv/rig/ver/lv9152170v.htm 10. Semināri Aizkrauklē, Jelgavā un Bauskā par ES fondu atbalstu uzņēmējiem 2007.-2013.gada plānošanas periodā
Š.g. 11., 16. un 21. maijā, attiecīgi Aizkrauklē, Jelgavā un Bauskā, notiks bezmaksas semināri par ES fondu atbalstu uzņēmējiem 2007.-2013.gada plānošanas periodā. Tajos tiks apskatītas tādas iespējas kā Starta programma jeb atbalsts pašnodarbinātības un uzņēmējdarbības uzsākšanai; pasākums Darba vieta jaunietim un citi Eiropas Sociālā fonda piedāvātie pakalpojumi; kā arī iespēja gūt atbalstu ar lauksaimniecību nesaistītu uzņēmumu radīšanai un attīstībai. Semināru sākums – ik reizi plkst. 10:00, iepriekš lūgums pieteikties, zvanot uz 65207419, 28356611 vai rakstot uz natalija.gerasimova@zpr.gov.lv.
Priecāsimies, ja Ziņu lapā iekļauto informāciju pārsūtīsiet citiem interesentiem vai pārpublicēsiet, norādot atsauci uz autoru – Eiropas Kustība Latvijā.
Ja arī Jūs vēlaties Ziņu lapu saņemt, vai arī no tās saņemšanas atteikties, lūdzu, rakstiet: info@inmedia.lv/ekl. Atgādinām, ka Eiropas Kustības Latvijā veidotā Ziņu lapa ir bez maksas.