Vakar, 8. novembrī, Eiropas Kustība Latvijā (EKL) rīkoja radošu darbnīcu četru Ventspils skolu skolēniem – ar mērķi noskaidrot, ko viņi sagaida no nākamā, Eiropas Pilsoņu gada. Jaunieši diskutēja par jau pieejamo ES atbalstu un nāca klajā ar jauniem ierosinājumiem. „Tikai daži jaunieši apzinās sevi kā ES pilsoņus, pārējie neizprot, ko tas nozīmē. Tomēr ideju netrūkst, un daudzi ir gandarīti par iespēju paust savu viedokli un tikt uzklausītiem”, – tā projekta vadošā eksperte Kristīne Gailīte. Šis ir sestais, noslēdzošais pasākums EKL īstenotā projekta „Jaunieti, esi aktīvs pilsonis Eiropā!” ietvaros.
Pārstāvji no Ventspils 1. ģimnāzijas, kā arī 2., 4. un 6. vidusskolām vakar pulcējās radošajā darbnīcā, kuras mērķis ir savlaicīgi gatavoties Eiropas Pilsoņu gadam (2013). „Šis gads ir lieliska iespēja, kā pietuvināt ES visiem tās pilsoņiem, radot viņiem jaunas iespējas un informējot par jau esošajām”, norāda Diāna Potjomkina, otrā projekta eksperte. „Jaunieši ir viena no vissvarīgākajām mērķauditorijām, tomēr, lai viņus uzrunātu un atbalstītu, ar līdz šim pasākto nepietiek, jāmeklē jauni ceļi.” Iegūtie rezultāti tiks apkopoti un nodoti tālāk politikas veidotājiem, kā arī pēc iespējas izmantoti EKL darbā.
Daži no ventspilnieku izteiktajiem priekšlikumiem izvirzījās kā prioritātes jau iepriekšējos piecos pasākumos – it īpaši vispārpieejamas, pienācīgi izziņotas un saturīgas jauniešu apmaiņas/nometnes, kurās varētu iepazīties ar citu valstu kultūru un gūt jaunas iemaņas. Tāpat par svarīgām tiek atzīta jauniešu nodarbinātības veicināšana un izglītības kvalitātes celšana.
Jaunieši atzina, ka fundamentāla problēma ir saprotamas, kvalitatīvas un interaktīvas informācijas trūkums. Viņu vārdiem, „sabiedrība neizprot, kāpēc mēs esam ES, atšķirībā no, piemēram, NATO vai ANO, kur Latvijas dalība ir skaidri definēta.” Interesanti, ka jaunieši uzskata – virsatbildība par jauniešu informēšanu jāuzņemas valdībai: „būtībā tā ir valsts problēma, ka mēs nezinām par Eiropas Savienību neko, bet tajā piedalāmies.” Informācijai, viņuprāt, jābūt praktiskai, īsai, saprotamai, vēlams iesaistīt sabiedrībā populāras personas un rīkot atraktīvākus pasākumus. Vairāk jāizmanto praktiskie piemēri un pieredzes stāsti, piemēram, aicinot uz skolām studentus, kas jau studējuši ārvalstīs vai guvuši cita veida pieredzi.
Tāpat jaunieši aktualizēja jautājumu par ES vērtībām, sevišķi uzsverot savstarpējo cieņu. Tās trūkums skolēnu vidū, viņuprāt, liedz atrast domubiedrus; tā ir arī plašāka sabiedrības problēma, kas kavē sadarbību gan Latvijas, gan visas ES līmenī.
Papildus minētajam, ventspilnieki vēlētos jau skolas laikā apgūt projektu rakstīšanu, plānošanu un vadību – tādējādi arī iegūstot vērtīgas zināšanas par Eiropas Savienību. Lai jaunieši varētu aktīvi piedalīties sabiedriskajā dzīvē un izmantot iespējas, viņiem būtu arī jāiemācās plānot savs laiks un jāuzdrīkstas komunicēt ar politiķiem. Pasākuma dalībnieki atzina politiskās un sabiedriskās līdzdalības nozīmi, aicinot, piemēram, mācību priekšmetu „politika un tiesības” padarīt par obligātu, kā arī rīkojot neformālās „kafijas ar politiķiem”.
* Fotogrāfijās – radošajā darbnīcā jaunieši „soli pa solim” sprieda, ko viņi sagaida Eiropas Pilsoņu gada ietvaros. Autors – Eiropas Kustība Latvijā, vairāk foto – http://ej.uz/6suz
Papildinformācija: Biedrība „Eiropas Kustība Latvijā” (EKL) ir īstenojusi Sabiedrības integrācijas fonda atbalstīto projektu „Jaunieti, esi aktīvs pilsonis Eiropā!”, aicinot skolēnus kļūt aktīvākiem, veicinot latviešu un cittautiešu jauniešu eiropeisko un pilsonisko identitāti un savstarpējo sadarbību. EKL rīkotās radošās darbnīcas un simulācijas spēles veltītas Latvijai un ES aktuālām tēmām – Eiropas Pilsoņu gadam (2013.) un Latvijas prezidentūrai ES Padomē (2015. gada pirmā puse). Eiropas Kustība Latvijā aktīvi strādā ar abiem šiem jautājumiem. Projektā kopā iesaistīti septiņu pilsētu skolēni un multiplikatori; noslēguma apkopojums šomēnes būs pieejams EKL mājas lapā www.eiropaskustiba.lv.
Eiropas Kustības Latvijā projekts „Jaunieti, esi aktīvs pilsonis Eiropā!” (līguma Nr. 2012.LV/SP/74/01) tiek īstenots Latvijas NVO fonda programmas sabiedrības saliedēšanai „Ārpusskolas pasākumu programma” ietvaros. Eiropas Kustība Latvijā pateicas Sabiedrības integrācijas fondam par projekta atbalstu!
Papildus informācijai lūdzam sazināties ar projekta vadītāju: Diāna Potjomkina, 28883143, info@inmedia.lv/ekl
Publikācija ir sagatavota ar Sabiedrības integrācijas fonda finansiālu atbalstu. Par publikācijas saturu atbild Eiropas Kustība Latvijā.